Ухвала суду № 77792, 07.08.2006, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
07.08.2006
Номер справи
а5/176-12/44
Номер документу
77792
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

УХВАЛА

07.08.06 Справа № А5/176-12/44

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого-судді Р. Марко

суддів Т. Бонк

С. Бойко

При секретарі Скочко Ю.

розглянувши апеляційну скаргу ДПІ у м. Львові № 7066/10-0 від 27.04.06

на постанову господарського суду Львівської області від 30.03.06

у справі А5/176-12/44

за позовом ДТГО »Львівська залізниця»

до відповідача ДПІ у м. Львові

провизнання нечинним податкового повідомлення- рішення

за участю представників сторін:

Від позивача- Галас В.Я.

Від відповідача - Максимович Г.С.

З правами та обов”язками , передбаченими ст..ст. 49,51,54 КАС України, сторони ознайомлені. Відводу складу суду та секретареві не заявлено.

В С Т А Н О В И В :

Апеляційна скарга ДПІ у м. Львові подана на постанову господарського суду Львівської області від 30.03.06 у справі № А5/176-12/44, якою позов задоволено частково. Визнано нечинним податкове повідомлення- рішення від 17.06.05 № 692320/0/10270/23-2 в частині 1522,75 грв. штрафних санкцій. Визнано нечинним податкове повідомлення- рішення № 692320/0/10270/23-2 від 17.06.05 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 100,00 грв., як податкового зобов»язання. В решті позову відмовлено.

У поданій скарзі апелянт зазначає, що за результатами проведеної перевірки позивача ( акт № 77/23-2/01059900) складеного за висновками актів перевірок відокремлених підрозділів Львівської державної залізниці, винесено податкове повідомлення-рішення від 17 червня 2005 року №692320/0/10270/23-2, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: 2303100 -фінансова санкція за за порушення ведення операцій з готівкою.

Підрозділом Львівської державної залізниці, а саме Львівською дирекцією залізничних перевезень допущено порушення п. 2.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме не оприбутковоно в касі дирекції готівку на суму 304,55 грн. Відпвідно до п.п. 4.3 вищезазначеного Положення записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.

Перевіркою встановлено, що готівку Кріль Г. Р. в сумі 304, 55 грн. видано 02.11.2004 р. і ця операція не відображена в касовій книзі 02.11.2004 р. У видатковому касовому ордері №683 на момент перевірки датою одержання (видачі) готівки зазначено 02.11.2004 року, а в касовій книзі за листопод 2004 року не відображено руху готівки на суму 304,55 грн.

Згідно вищезазначеного положення „Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" забороняються виправлення в прибуткових та видаткових касових документах.

При перевірці своєчасності звітування підзвітних сум, перевіркою встановлено порушення п.2.15 Постанови НБУ від 19.02.2001 року № 72 "Про затвердження положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні ", в якому зазначається " , що видача готівки під звіт проводиться з каси підприємства за умови повного звіту про витрачені кошти та одночасного повернення до каси підприємства залишку готівки під звіт, по отриманих сумах для господарських потреб- наступного дня після отримання готівки", а саме на підприємстві ( Мукачівське локомотивне депо) встановлено факти перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки у сумі 400,00 грн. ( липень- серпень 2004).

Відповідно до п.1. Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 року , дану Інструкцію розроблено відповідно до Законів України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", "Про державну податкову службу в Україні", "Про систему оподаткування" та інших актів законодавства.

П. 2.5 Інструкції передбачено, що податкове повідомлення-рішення - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого завищення бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків: сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання; сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій (у тому числі пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів; таке рішення приймається за результатами перевірок платника податків (у т. ч. камеральних); -сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання; -сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження (далі -податкове повідомлення).

П. 5. Інструкції, передбачено, що до платників податків за порушення норм податкового та іншого законодавства, яке контролюється органами державної податкової служби, застосовуються штрафні та фінансові санкції, передбачені чинним законодавством. Інші штрафні (фінансові) санкції, які встановлюються нормативно-правовими актами, контроль за виконанням вимог яких покладено на органи державної податкової служби, застосовуються в частині, що не суперечить Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та в розмірах, визначених такими нормативно-правовими актами. На підставі викладеного, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в позові відмовити.

У поданих запереченнях, позивач не погодився із доводами апелянта з підстав викладених у запереченнях, просив постанову суду залишити без змін, як таку, що прийнята з дотриманням норм чинного законодавства та дослідженням усіх обставин справи.

Колегія суддів, розглянувши доводи апеляційної скарги, заперечення, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши фактичні обставини справи, встановила наступне:

Відповідачем на підставі акту перевірки № 77/23-2/01059900 від 17.06.2005 р., прийнято податкове повідомлення-рішення № 692320/0/10270/23-2 від 17.06.2005 р., яким визначено суму 1622,75 грн. штрафних фінансових санкцій за порушення ведення операцій з готівкою відповідно до п.2.10, 2.15 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 19.02.2001 р. № 72, згідно ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Підставою для складення даного акту та прийняття податкового повідомлення- рішення слугували результати проведеної комплексної документальної перевірки фінансово- господарської діяльності Львівської дирекції залізничних перевезень державної залізниці за період з 01.07.04 по 31.12.04 ( акт № 136-23-214/25256137 від 31.12.04) та результати перевірки проведеної Мукачівської ОДПІ Локомотивного депо Мукачева, який являється структурним підрозділом позивача, за період з 01.07.2004 р. по 01.01.2005 р ( Акт № 51/23-02 від 28.03.2005 р.)

Зокрема перевірками зафіксовано : не оприбуткування готівки в касі підприємства на суму 304,55 грв. Зокрема підприємство 02.11.04 згідно видаткового ордеру № 683 від 02.11.04 видало готівку в сумі 304.55 грв., при цьому дану операцію не відобразило у касовій книзі. Також в порушення п.2.15 Постанови НБУ від 19.02.2001 р. № 72 „Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", підприємство перевищело встановлені строки використання, виданої під звіт готівки у сумі - 400,00 грн. за липень-серпень 2004 р.

Відповідно до п.2.10 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" уся готівка, що надходить до кас підприємств, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися в їх касах. Оприбуткуванням готівки в касі підприємства є здійснення підприємством обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень з оформленням цієї операції у встановленому порядку прибутковим касовим ордером та відображенням у касовій книзі в день одержання підприємством готівкових коштів.

Згідно ч. З статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Як вбачається з матеріалів справи (прибутковим касовим ордером № 260 від 02.12.2004 р. (а.с. 32) позивач оприбуткував в касі готівку на суму 2 227,25 грн. Як пояснив представник позивача, 02.12.2004 р. підприємством було отримано готівку з банку в сумі 2 227,25 грн., чек КЗ 8164266 від 02.12.2004 р. для виплати працівникам, з них : 1 992,70 грн. для виплати матеріальної допомоги та 304,55 грн. для виплати депонованої заробітної плати за жовтень 2004 р. Кріль Г.Р.

В цей же день 02.12.2004 р. депонована заробітна плата в сумі 304,55 грн. видана Кріль Г.Р. згідно видаткового касового ордера № 683 (а.с. 31)

Представник позивача не погодився із доводами апелянта про несвоєчасне оприбуткування готівки, оскільки при оформленні видаткового касового ордера № 683 датою складання і відбиток штемпеля „оплачено" записано 02.12.2004 р., і тільки в одній з передбачених рубрик документа, де записується дата, була допущена технічна помилка, а саме датою видачі (одержання) готівки записано 02.11.2004 р. Позивач зазначив, що в силу специфіки отримання готівки неможливо видати отриману готівку, 02.11.2004 р. на суму 304,55 грн., отриману за чеком № 8164266 від 02.12.04.

Згідно ч. 5 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами -громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Відповідно до п.2.15 Постанови НБУ від 19.02.2001 р. № 72 видача готівки під звіт проводиться з каси підприємства за умови повного звіту про витрачені гроші та одночасного повернення до каси підприємства залишку готівки під звіт, по отриманим сумам для господарських потреб - наступного дня після отримання готівки.

Матеріалами перевірки зафіксовано факт перевищення встановлених строків Мукачівським локомотивним депо щодо використання виданої під звіт готівки в сумі 400,00 грн. Зокрема, згідно видаткового касового ордеру № 405 від 14.07.2004 р. (а.с.72), платіжної відомості за липень 2004 р. (а.с.73) Кіш Л.В. видано під звіт 100,00 грн., а звіт про використання коштів подано 16.07.04, тобто на на 1 день пізніше строку використання даних коштів; згідно видаткового касового ордеру № 372 від 05.07.2004 р. (а.с.76), платіжної відомості за липень 2004 р. (а.с. 77) Кіш Л.В. видано під звіт 100,00 грн., а звіт про використання коштів подано 08.07.2004 р. (а.с. 74), внаслідок чого перевищено на 3 дні строк використання даних коштів; згідно видаткового касового ордеру № 468 від 10.08.2004 р. (а.с. 87), платіжної відомості за серпень 2004 р. (а.с.88) Карабаш Т.А. видано під звіт 200,00 грн., а звіт про використання коштів подано 16.08.2004 р. (а.с. 78), внаслідок чого перевищено на 6 днів строк використання даних коштів.

Відповідно до ст.ст. . 70,71 КАС України , кодна сторона повинна довести наявність тих обставин, якими вона обґрунтовує свої вимоги та заперечення.

З огляду на спростування матеріалами справи доводів позивача щодо відсутності факту перевищення встановлених строків використання готівки виданої під звіт, податковим органом підставно застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 25 відсотків виданих під звіт 400,00 грн.

Також із врахуванням факту застосування відповідачем порядку прийняття податкових рішень передбаченого Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", до правовідносин які не є податковими в даному випадку, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку щодо визнання нечинними суми штрафних санкцій у розмірі 100,00 грв. застосованих податковим повідомленням - рішенням № 692320/0/10270/23-2 від 17.06.2005 р. Державної податкової інспекції у м. Львові, як суми податкового зобов»язання.

З огляду на досліджені та викладені обставини справи, суд першої інстанції загалом прийшов до правильних висновків, а тому колегія суддів не вбачає правових підстав для скасування постанови та задоволення вимог апелянта.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205 п.7 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України, Львівський апеляційний господарський суд

Ухвалив:

Постанову господарського суду Львівської області від 30.03.06 у справі № А5/176-12/44 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Ухвалу може бути оскаржено у касаційному порядку.

Матеріали справи скерувати до господарського суду Львівської області.

Суддя-доповідач Р. Марко

Судді С. Бойко

Т. Бонк