
Справа № 1540/4331/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області ВП №56721841 від 08.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. та ВП №56721989 від 15.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області ВП №56721841 від 08.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. та ВП №56721989 від 15.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою суду 29.08.2018 року даний позов було залишено без руху та надано позивачу термін на усунення недоліків позовної заяви 5 днів з моменту отримання копії ухвали суду.
Ухвалою суду 17.09.2018 року було відкрито провадження по справі №1540/4331/18 за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).
26.09.2018 року ухвалою суду було зупинено провадження по справі №1540/4331/18 до моменту явки в судове засідання представника відповідача.
В судове засідання 07.11.2018 року сторони до залу судового засідання №16 Одеського окружного адміністративного суду не прибули, представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження. Представник відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибув без поважних причин, відзив на позов до суду не надав, а тому, на підставі положень ч.9 ст.205 КАС України, суд ухвалив рішення розглянути цю справу в порядку письмового провадження 13.11.2018 року за наявними в справі письмовими доказами.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановлює наступні факти та обставини:
Відповідач – Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області, на підставі ст.2 Закону України “Про виконавче провадження” є підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.5 цього ж Закону здійснює повноваження щодо виконання судових рішень, в порядку передбаченому цим Законом, а тому на підставі ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19, ст.287 КАС України позивач може оскаржити до суду в порядку адміністративного судочинства відповідне рішення (постанову) органу Державної виконавчої служби.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року та додатковим рішенням від 23.03.2018 року по справі № 815/508/18 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2018 року апеляційну скаргу головного управління було повернуто апелянту. Рішення вступило в законну силу 14.05.2018 року.
09.07.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 винесено: постанову про відкриття виконавчого провадження за №56721841 та постанову про відкриття виконавчого провадження за №56721989 (а.с.10-11, 13-14). Згідно рішення та додаткового рішення по справі №815/508/18, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов’язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей»,ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, довідки №633 від 2017 року. Зазначені постанови надійшли на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 16.07.2018 року та були зареєстровані належним чином за №8536/02 та за №8537/02 (а.с.9,12).
На виконання вищезазначених постанов, 25.07.2018 року головним управлінням до відділу примусового виконання рішень направлено листа за №12126/03 про виконання рішення (а.с.15), а саме, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року та ухвал Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2018 року, що надійшли до головного управління 07.06.2018 року, головним управлінням 08.06.2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей”, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, довідки №633 від 2017 року.
Пенсія в перерахованому згідно з рішенням суду розмірі виплачується ОСОБА_1 з 01.07.2018 року, а доплата за період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 257,04 грн. 05.07.2018 року зарахована ОСОБА_1 на картковий рахунок в ПАТ “Державний ощадний банк України’'.
Борг за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 1028,16 грн. буде виплачено ОСОБА_1 після виділення коштів на фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Отже, донараховану суму пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року буде виплачено в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.
Судом встановлено, що Головне управління ПФУ виконало рішення суду ще до відкриття виконавчого провадження, про що повідомило відділ примусового виконання рішень листом від 25.07.2018 року з наданням підтверджуючих документів.
Таким чином, Головним управлінням ПФУ виконано всі вимоги виконавчого листа №815/508/18 від 12.06.2018 року, а відтак, керуючись положенням п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII, виконавчі провадження №56721841 та №56721989 підлягали закінченню у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Однак, незважаючи на виконання рішення та додаткового рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/508/18 з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в межах своєї компетенції, старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 - 08.08.2018 року та 15.08.2018 року були винесені постанови про накладення штрафів на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області за невиконання рішень суду (а.с.19-20, 22-23).
Суд оцінюючи оскаржені рішення суб`єкту владних повноважень, виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, приходить до висновку, що вони не відповідають законові з наступних підстав:
Відповідно до положень ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 2 статті 6 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Будь-які бюджетні зобов’язання та платежі здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом України про Державний бюджет України (частина 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України).
Згідно із статтею 72 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Згідно з частиною 2 статті 73 зазначеного Закону забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Нормами статті 8 та статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” встановлено, що виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Приписами п.5,7 ст. 12 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що сторони зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі про зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - про зміну місця роботи.
Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов’язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій.
Згідно положень ст.27 Закону України “Про виконавче провадження”, у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статгі 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Відповідно до положень ст. 89 Закону України “Про виконавче провадження” у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Відповідно до положень ст.63 Закону України “Про виконавче провадження” за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 25 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно положень ст.75 Закону України “Про виконавче провадження”, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, з вищевказаних норм вбачається, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Суд погоджується з позицією представника позивача про те, що при винесенні постанов про накладення штрафів, державним виконавцем не було в повній мірі з’ясовано те, що рішення суду були виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області в повному обсязі в межах своєї компетенції, внаслідок чого застосування до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафів не є законним.
Окрім того, суд враховує ту обставину, що ухвалою суду про відкриття провадження по справі від 17.09.2018 року відповідачу був встановлений строк для подання відзиву на позовну заяву та роз’яснення, що згідно положень ч.4 ст.159 КАС України, у разі не подання відзиву без поважних причин, суд може вважати це визнанням позову з боку відповідача.
До дати розгляду справи та ухвалення рішення по справі представник відповідача не надав до суду відзив на позов, а тому суд враховує вказану обставину як визнання позовних вимог з боку відповідача.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що постанова від 08.08.2018 року старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 (виконавче провадження №56721841) про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу у розмірі 5100,00 грн. та постанова від 15.08.2018 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 (виконавче провадження №56721989) про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу у розмірі 5100,00 грн. не відповідають критеріям законності, наведених у ч.2 ст.2 КАС України, в тому числі щодо їх невідповідності положенням ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1,2 ст.63, ч.1 ст.75 Закону України “Про виконавче провадження”, а тому, позовні вимоги про визнання їх протиправними та скасування підлягають задоволенню на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області ВП №56721841 від 08.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. та ВП №56721989 від 15.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.