Рішення № 77745498, 09.11.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2018
Номер справи
2240/3329/18
Номер документу
77745498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/3329/18

РІШЕННЯ

іменем України

09 листопада 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в застосуванні середньої заробітної плати при переході з пенсії по інвалідності на пенсію по віку за два календарні роки 2016 - 2017, що передують року звернення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати при переході з пенсії по інвалідності на пенсію по віку, за два календарні роки 2016 - 2017 для призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримувала пенсію по інвалідності. 04.05.2018 звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати за 2016-2017 роки. Відповідачем здійснено переведення позивача на пенсію за віком. Однак, всупереч норм законодавства, розрахунок пенсії було проведено без урахування середньої заробітної плати за 2016-2017 роки. Позивач вважає таку відмову безпідставною, оскільки у неї наявні всі правові підстави для призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2016-2017 роки.

26.10.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить в позові відмовити.

Зазначив, що ОСОБА_1 з 26.01.2010 отримувала пенсію по втраті годувальника, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII пенсії, призначені (перераховані) до 2017 року, перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, тобто 3764,40 грн із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а також з використанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік".

Позивач 04.05.2018 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення з пенсії по втраті годувальника на пенсію за віком. За матеріалами пенсійної справи з 13.09.2007 по 25.01.2010 позивач вже отримувала пенсію за віком.

Оскільки з 13.09.2007 по 25.01.2010 позивач вже отримувала пенсію за віком, а з 26.01.2010 по 03.05.2017 - пенсію по втраті годувальника, права на застосування середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки при обчисленні пенсії за віком, позивач не мала.

Вважає, що обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 проведено згідно документів пенсійної справи. Розмір пенсії за віком ОСОБА_1 з 04.05.2018 становить 3043,38 грн.

II. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного суду від 10.10.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі та вирішено розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

26.10.2018 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2018 відмовлено у задоволені клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

III. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю з дитинства 2 групи та з 13.09.2007 по 25.01.2010 отримувала пенсію за віком.

З 26.01.2010 отримувала пенсію по втраті годувальника.

04.05.2018 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення на пенсію за віком.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переведено позивача на пенсію за віком.

Листом від 17.07.2018 №1638/я-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що обчислення розміру її пенсії за віком проведено з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки. При призначенні пенсії та при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за наявності 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії в 2018 році застосовується заробітна плата в Україні за 2016-2017 роки. Враховуючи, що на дату звернення за переведенням на пенсію за віком позивач отримувала пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а з 13.09.2007 по 25.01.2010 - вже отримувала пенсію за віком, права на застосування середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки ОСОБА_1 не має.

Позивач, вважаючи, що відповідачем порушено його права, свободи та законні інтереси, звернувся з позовом до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Згідно з частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

З аналізу наведених правових норм, суд вважає, що Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший і саме у такому випадку показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

11.10.2017 набув чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким внесено ряд змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"».

Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно з абзацом 2 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року.

Наведені положення свідчать, що при призначенні пенсій вперше та лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за наявності 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, в 2018 році застосовується заробітна плата в Україні за 2016-2017 роки.

При переведенні ОСОБА_1 з 04.05.2018 на пенсію за віком, для розрахунку розміру її пенсії застосовувалася середня заробітна плата в Україні за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн.

Разом з тим, згідно з матеріалами справи, ОСОБА_1 первинно було призначено пенсію за віком з 13.09.2007 по 25.01.2010, а з 26.01.2010 по 03.05.2017 - пенсію по втраті годувальника.

Тобто, ОСОБА_1 пенсія за віком призначена не вперше, та її не переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правомірно відмовлено ОСОБА_1 в застосуванні середньої заробітної плати при переході на пенсію по віку за два календарні роки 2016 - 2017, що передують року звернення.

Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати при переході з пенсії по інвалідності на пенсію по віку, за два календарні роки 2016 - 2017 для призначення пенсії є похідною від першої вимоги та не належать до задоволення, оскільки відсутні ознаки протиправності відмови відповідача при його здійсненні.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач підтвердив, а позивач не спростував правомірність відмови ОСОБА_1 в застосуванні середньої заробітної плати при переході з пенсії по інвалідності на пенсію по віку за два календарні роки 2016 - 2017, що передують року звернення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи та відсутні підстави для їх задоволення.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 листопада 2018 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 31100 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап