Рішення № 77745407, 06.11.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
2240/3112/18
Номер документу
77745407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/3112/18

РІШЕННЯ

іменем України

06 листопада 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. представників позивача Залуцького В.Н., Паура М.М. представника відповідача Бучковського І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом малого підприємства "Ізумруд" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" № 46-Л від 07.08.2018 року в частині анулювання малому підприємству "Ізумруд" ліцензії серії АД № 031926 від 19.03.2012 на право здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Свій позов позивач мотивує тим, що 19.03.2012 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області видано малому підприємству "Ізумруд" ліцензію серії АД №031926 на право здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, строком дії з 19.03.2012 по 19.03.2017, із визначенням у додатку до вказаної ліцензії переліку робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, які має право виконувати позивач.

В подальшому, у зв'язку із набранням чинності Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-VIII, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України термін дії вказаної ліцензії визначено як безстроковий.

Листом від 20.08.2018 №1022-2/2579-18 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області повідомило позивача про те, що за результатами розгляду акту позапланової перевірки господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками від 02.08.2018 року №5-ЛПП, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України прийнятий наказ № 46-Л від 07.08.2018 року про анулювання ліцензії серії АД №031926, виданої малому підприємству "Ізумруд".

Позивач не погоджується із цим наказом в частині анулювання малому підприємству "Ізумруд" ліцензії серії АД № 031926 від 19.03.2012, зважаючи на таке.

15.04.2016 набрали чинності Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256.

Вказаними Ліцензійними умовами затверджений перелік видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню.

Таким чином, на думку позивача, з 15.04.2016 відбулась зміна коду виду робіт без зміни назви такого виду робіт із провадження господарської діяльності з будівництва вказаних об 'єктів.

В даному випадку позивач має діючу ліцензію, до якої затверджений додаток, який передбачає перелік робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, а тому зміна назви виду робіт не призводить до зміни самої ліцензії, та не визначає необхідність здійснювати зміну видів робіт, які передбачені таким переліком.

Зважаючи на це, на думку позивача, вищевказаний наказ в оскаржуваній частині прийнятий відповідачем з порушенням вимог Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-VIII, а тому позов слід задовольнити.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, надавши пояснення суду за змістом позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що встановлення факту невідповідності кодів у переліку видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, який затверджений органом ліцензування до наданої позивачу ліцензії, діючим з квітня 2016 року Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, є підставою для скасування такої ліцензії.

Зважаючи на це, прийняття відповідачем наказу в оскаржуваній частині повністю відповідає вимогам чинного законодавства. Всі обставини, які заперечують правомірність позовних вимог наведені у письмових запереченнях, доданих до матеріалів справи.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 19.03.2012 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області видано малому підприємству "Ізумруд" ліцензію серії АД №031926 на право здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, строком дії з 19.03.2012 по 19.03.2017, із визначенням у додатку до вказаної ліцензії переліку робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, які має право виконувати позивач.

Листом від 19.09.2017 №40-401-2248 Державна архітектурно-будівельна інспекція України повідомила позивача про те, що у зв'язку із набранням чинності Законом України "Про ліцензування господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-VIII, термін дії ліцензії серії АД №031926 від 19.03.2012 визначено як безстроковий.

В подальшому, з метою виконання наказів Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 29.11.2017 №1788 та від 29.12.2017 №1493, Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області заплановано проведення заходів державного нагляду дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками.

Зважаючи на це, у період з 13.03.2018 по 19.03.2018 Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено планову перевірку малого підприємства "Ізумруд" з вказаного вище питання, за результатами якої складений акт щодо додержання суб'єктом господарювання ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками від 19.03.2018 №3-ЛП та припис про усунення порушень, встановлених вказаним актом перевірки від 19.03.2018 №21/3-ЛП/1.

У приписі вказано про те, що позивачу слід привести у відповідність перелік видів робіт із здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню, що є порушенням частини 1 статті 20 Закону України "Про ліцензування господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-VIII.

Зазначається, що таке порушення слід усунути до 18.06.2018 та повідомити про це Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області).

У період з 01.08.2018 по 02.08.2018 Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку малого підприємства "Ізумруд" з виконання припису про усунення порушень, встановлених актом перевірки від 19.03.2018 №21/3-ЛП/1.

За результатами вказаної перевірки складений акт щодо додержання суб'єктом господарювання ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками від 02.08.2018 №5-ЛПП, де зазначається про те, що позивачем не приведено у відповідність перелік видів робіт із здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню, що є порушенням частини1 статті 9, частини 16 статті 19 Закону України "Про ліцензування господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-VIII та частини 1 статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V.

Не погоджуючись із такими висновками, викладеними у акті перевірки позивач 02.08.2018 подав до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області заперечення до вказаного акту перевірки.

Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" №46-Л від 07.08.2018 року, зокрема, вирішено анулювати малому підприємству "Ізумруд" ліцензію серії АД № 031926 від 19.03.2012 на право здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Підставою для анулювання ліцензії зазначено абзац 6 пункту 21 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 №1396, а саме: наявність акту про повторне протягом року порушення суб'єктом будівельної діяльності ліцензійних умов провадження будівельної діяльності або вимог нормативно - правових актів.

Не погоджуючись із цим наказом в оскаржуваній частині, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.

Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-VIII (далі - Закон №222-VIII) регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.

Пункт 4 частини 1 статті 1 Закону України №222-VIII визначає, що ліцензійні умови - це нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, іншого уповноваженого законом органу державної влади, положення якого встановлюють вичерпний перелік вимог, обов'язкових для виконання ліцензіатом, та вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 1 цього Закону ліцензія - це запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб'єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Частина 1-2 статті 9 Закону №222-VIII зазначає, що ліцензіат зобов'язаний виконувати вимоги ліцензійних умов відповідного виду господарської діяльності, а здобувач ліцензії для її одержання - відповідати ліцензійним умовам.

Ліцензійні умови та зміни до них розробляються органом ліцензування, що є центральним органом виконавчої влади, підлягають погодженню спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування та затверджуються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, визначених законом.

15.04.2016 набрали чинності Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256 (далі - Ліцензійні умови).

Відповідно до пункту 1 Ліцензійних умов ці ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних і спеціальних вимог до провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, що обов'язкові для виконання ліцензіатом, а також вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.

Пункт 2 Ліцензійних умов передбачає, що господарська діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, підлягає ліцензуванню за переліком видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - перелік робіт).

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256 затверджено перелік видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню.

Отже, починаючи з 15.04.2016 відбулась зміна коду виду робіт без зміни назви такого виду робіт із провадження господарської діяльності з будівництва вказаних об 'єктів, які має право виконувати позивач.

Як видно з матеріалів справи, станом на 15.04.2016 у малого підприємства "Ізумруд" діяла ліцензія (до прийняття відповідачем наказу від 07.08.2018 про її анулювання), до якої затверджений додаток, який передбачає перелік робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

При цьому, найменування переліку видів робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, доданого ліцензії серії АД №031926 від 19.03.2012 співпадає із найменуваннями переліку видів робіт провадження господарської діяльності, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256, за винятком робіт, які на даний час не підлягають ліцензуванню.

Частина 1 статті 20 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" зазначає, що за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб'єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом У країни про адміністративні правопорушення.

Отже, зазначена вище стаття не передбачає відповідальність за невідповідність кодів у переліку видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, який затверджений органом ліцензування до наданої ліцензії, діючому з 2016 року переліку робіт, який затверджений Кабінетом Міністрів України.

Крім того, не існує жодного нормативного документу, на підставі якого виникає у ліцензіата обов'язок змінити (привести у відповідність) коди видів робіт, які затверджені до виданої органом ліцензування ліцензії, до найменування кодів видів робіт, які затверджені після видачі такої ліцензії.

Зважаючи на це, на думку суду, зміна коду виду діяльності не призводить до порушення ліцензійних умов, та не визначає необхідність здійснювати зміну видів робіт, які передбачені переліком видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню, відповідно не може бути правовою підставою для анулювання ліцензії.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на це, наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" № 46-Л від 07.08.2018 року в частині анулювання малому підприємству "Ізумруд" ліцензії серії АД № 031926 від 19 березня 2012 року на право здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити.

Відповідно до статті 139 КАС України судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" № 46-Л від 07.08.2018 року в частині анулювання малому підприємству "Ізумруд" ліцензії серії АД № 031926 від 19 березня 2012 року на право здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Стягнути на користь малого підприємства "Ізумруд" 1762 грн., (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 листопада 2018 року

Позивач:Мале підприємство "Ізумруд" (вул. Князів Коріатовичів, 5, Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 14177587) Відповідач:Державна архітектурно-будівельна інспекція України (бульвар Л. Українки, 26, Київ 133, 01133 , код ЄДРПОУ - 37471912)

Головуючий суддя В.К. Блонський