Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 22-а-1755/09 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"27" січня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Мамчура Я.С., Умнової О.В.,
при секретарі: Приходько Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційні скарги Київського природоохоронного прокурора, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2008 року у справі за позовом Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, –
В С Т А Н О В И Л А :
Київський природоохоронний прокурор звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження від 07.02.2007 року № 94 «Про знесення зелених насаджень для будівництва каплиці на земельній ділянці по вул. Привокзальній, 2 в Дарницькому районі м. Києва».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2008 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Київський природоохоронний прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з’ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незаконність, необґрунтованість та необ’єктивність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Крім того, Київський природоохоронний прокурор подав клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження та зазначає, що постанова від 09.12.2008 року надійшла поштою лише 23.12.2008 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 186 КАС України, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. 29.12.2008 року Київський природоохоронний прокурор подав заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу, тому, колегія суддів приходить до висновку, що строк апеляційного оскарження постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2008 року апелянтом не пропущено, а тому відсутні правові підстави окремо вирішувати питання щодо поновлення пропущеного строку.
В свою чергу, Державне управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві також подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з’ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незаконність, необґрунтованість та необ’єктивність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з’явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів знаходить, що вони не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Окружний адміністративний суд міста Києва в своєму рішенні прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна інстанція повністю погоджується з такими доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, головою Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації видано розпорядження від 07.02.2007 року № 94 «Про знесення зелених насаджень для будівництва каплиці на земельній ділянці по вул. Привокзальній, 2 в Дарницькому районі м. Києва»яким дозволено знести 150 кв. м. газону.
Даним розпорядженням Релігійній громаді Української православної церкви парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районні м. Києва (код ЄДРПОУ 24573717; м. Київ, вул. Ентузіастів, 11, кв. 153) надано дозвіл на знесення 150 кв. м. газону звичайного на земельній ділянці розташованій по вул. Привокзальна, 2 Дарницького району м. Києва.
Рішенням Київської міської ради від 27.10.2005 року № 344/3805, Релігійній громаді Української православної церкви парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва відведена земельна ділянка площею 6453 кв.м. по вул. Привокзальній, 2 у Дарницькому районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування храму Святого Феодосія Чернігівського.
На підставі даного рішення. 11.12.2006 року, між Київською міською радою та Релігійною громадою УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому" районі м. Києва укладено договір оренди земельної ділянки (ВСК № 982915), зареєстрований в Головному управлінні земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації 13.12.2006 року за № 63-6-00368.
Відповідно ч. 2 ст. 69 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Основним нормативним документом, у відповідності з яким здійснюється державне регулювання благоустрою територій населених пунктів є Закон України «Про благоустрій населених пунктів»від 06.09.2005 року № 2807-ІУ (далі - Закон № 2807). Норми Закону № 2807 визначають процес благоустрою зелених насаджень, а також містять спеціальні норми, що регулюють їх охорону.
Згідно п. 3 ст. 28 Закону № 2807 видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. На виконання даної норми постановою КМУ від 01.08.2006 року № 1045 був затверджений Порядок видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах (далі - Порядок № 1045).
Відповідно до п. 4 Порядку № 1045 підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом. Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику. Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
19.12.2006 року, комісією в складі працівників Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Дарницького району міста Києва та Настоятеля - Голови парафіяльної ради Релігійної громади УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва складено акт обстеження зелених насаджень (дерев, чагарників, газонів, парків, лісопарків, насаджень санітарно-захисних зон), що підлягають знесенню чи пересадці в зв'язку із забудовою та впорядкуванням земельних площ на території м. Києва.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 21.12.2006 року, вказаний акт був, у встановленому Законом порядку, погоджений в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в м. Києві, а 22.12.2006 року - в Київському комунальному об'єднанні зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд».
На підставі вищезазначеного договору оренди земельної ділянки та акту обстеження зелених насаджень, у зв'язку із будівництвом каплиці, 07.02.2007 року, Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією прийнято розпорядження № 94 «Про знесення зелених насаджень для будівництва каплиці на земельній ділянці по вул. Привокзальній, 2 в Дарницькому районі м. Києва».
Вказаним розпорядженням дозволено Релігійній громаді УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва в особі Настоятеля - Голови парафіяльної ради Річка Олександра Степановича знести 150 кв.м. газону звичайного на земельній ділянці розташованій по вул. Привокзальна 2 Дарницького району м. Києва, яка знаходиться в орендному користуванні зазначеної релігійної громади.
Пунктом 3.3. вищевказаного розпорядження зобов'язано забудовника після закінчення будівельних робіт, виконати необхідні відновлюючи роботи по озелененню території.
Зазначене розпорядження прийнято Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією на підставі Положення про порядок оформлення і погодження документів на знесення чи пересаджування зелених насаджень у м. Києві та відшкодування коштів їх відновлюючої вартості, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13.07.2000 року № 1158, а також, на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 07.02.2005 року № 119 «Про затвердження Порядку розрахунку відновлюючої вартості зелених насаджень та Базових розцінок визначення вартості послуг щодо обстеження зелених насаджень, погодження генпланів, планів прокладання інженерних мереж, дендропланів проектної документації, розрахунку відновлюючої вартості і підготовки (видачі) дозвільної документації на знесення чи/та пересаджування зелених насаджень».
Згідно вимог Положення про порядок оформлення і погодження документів на знесення чи пересаджування зелених насаджень у м. Києві та відшкодування коштів їх відновлюючої вартості, затвердженого розпорядженням КМДА від 13.07.2000 року № 1158, знесення та пересаджування зелених насаджень у м. Києві може здійснюватись лише в разі наявності спеціальних дозволів (ордерів), які видаються комунальними підприємствами по утриманню зелених насаджень, що входять до складу ДКО "Київзеленбуд", по території відповідного району, де знаходяться ці зелені насадження, на підставі актів їх обстеження, погоджених з управлінням екологічної безпеки в м. Києві та ДКО "Київзеленбуд" у встановленому порядку, на підставі розпоряджень районних у м. Києві державних адміністрацій (п.п. 1, 2, 5 Положення). Пункт 2.1. розпорядження Київської міської державної адміністрації від07.02.2005 року № 119 встановлює, що розпорядження про знесення чи/та пересаджування зелених насаджень видаються районними у м. Києві державними адміністраціями, на території яких ці зелені насадження знаходяться.
Таким чином, згідно розпоряджень виконавчого органу Київміськради (КМДА) від 13.07.2000 року № 1158 та від 07.02.2005 року № 119, повноваження щодо надання дозволу на знесення зелених насаджень були делеговані районним у місті Києві державним адміністраціям.
Отже, при прийнятті розпорядження від 07.02.2007 року № 94, Дарницька районна у м. Києві державна адміністрація діяла саме на виконання розпоряджень органу державної влади вищого рівня - виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Зазначене розпорядження щодо надання дозволу Релігійній громаді УПЦ парафії Святителя Феодосія Чернігівського у Дарницькому районі м. Києва на знесення 150 кв.м. газону звичайного на орендованій нею земельній ділянці по вул. Привокзальній 2 у Дарницькому районі міста Києва прийнято Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією, виключно, в межах своїх повноважень, в порядку та в спосіб, що встановлені актами діючого законодавства України.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відсутні правові підстави для визнання протиправним та скасування розпорядження від 07.02.2007 року № 94 виданого Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією.
Таким чином, апеляційна інстанція приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно не задовольнив позовні вимоги
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду –без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав, апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції –без змін.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А:
В задоволенні апеляційних скарг Київського природоохоронного прокурора, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2008 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 01 лютого 2010 року.
Головуючий суддя:
Судді: