ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-47213/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Слободянюк Н.І.,
за участю секретаря –Дрижирук М.І.,
представника позивача - Мурич Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекціїдо Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд - Інвест"про стягнення боргу з орендної плати за землю в сумі 6 307,86 грн, -
В С Т А Н О В И В:
Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекціязвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд - Інвест"про стягнення податкового боргу в розмірі 6307,86 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується заборгованість по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в загальному розмірі 6307,86 грн, яка виникла внаслідок несплати відповідачем самостійно узгоджених сум податкових зобов‘язань з зазначеного платежу за податковими деклараціями на 2008 рік /уточнююча від 20.01.2009 № 200669/ та на 2009 рік за період з січня по липень цього року /звітна від 30.01.2009 № 3222/. Наявність заборгованості у спірній сумі підтверджується обліковими картками особового рахунку відповідача за платежем з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності станом на 2009 рік та на 25.01.2010.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, та просив суд позов задовольнити.
Адресовані відповідачу повістки про виклик до суду повернулися з відміткою відділення поштового зв‘язку про те, що ТОВ «Енергобуд-Інвест»за адресою: м. Кременчук, вул. проїзд галузевий, 18А, не знаходиться. Разом з тим, як свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач зареєстрований саме за цією адресою.
Згідно частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Узгоджується таке і з положенням статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, відповідно до якого якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Таким чином, є підстави вважати, що відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду та зібрані ним письмові докази та застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-Інвест» зареєстроване Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради 10.04.1998 та перебуває на обліку як платник податків та інших обов‘язкових платежів в Кременчуцькій об’єднаній державній податковій інспекції.
24.01.2008 відповідачем подано до Кременчуцької ОДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік за № 1131 /звітну/. Згідно цієї декларації сума орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік складала 3963,87 грн з розбивкою цієї суми по місяцям зазначеного року в розмірі 330,32 грн.
20.01.2009 відповідачем подано до Кременчуцької ОДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік за № 200669 /уточнюючу/. Згідно цієї декларації сума орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік складала 5945,80 грн, що на 1981,93 грн більше, ніж було зазначено у звітній податковій декларації на 2008 рік від 24.01.2008 за № 1131.
30.01.2009 відповідачем подано до Кременчуцької ОДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік за № 3222. Згідно цієї декларації сума орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік складала 6849,56 грн з розбивкою цієї суми по місяцям зазначеного року в розмірі 570,80 грн.
Згідно облікових карток особового рахунку відповідача за платежем “13050201” за 2009 рік та станом на 25 січня 2010 року відповідачем обліковується заборгованість по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2008 року в сумі 330,32 грн; за 2008 рік – в сумі уточнення показнику звітної податкової декларації -1981, 93 грн; за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, липень 2009 року в загальній сумі 3995,60 грн /570,80х7/ по строкам сплати відповідно 30.01.2009, 30.01.2009, 02.03.2009, 30.03.2009, 30.04.2009, 01.06.2009, 30.06.2009, 30.07.2009, 31.08.2009.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни /частина 1/; обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /частина 3/.
Пунктом 8 частини 1 статті 14 вказаного Закону передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків та зборів /обов’язкових платежів/.
Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби /стаття 27 Закону України “Про плату за землю”/.
Частиною 1 статті 17 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Водночас спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обов’язкових платежів/, включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є відповідно до преамбули цього Закону - Закон України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відтак, з набранням чинності зазначеним Законом 01 квітня 2001 року уніфіковано зокрема порядок та строки подання податкових декларацій (розрахунків), строки сплати сум податкових зобов’язань, підстави та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства, що означає, що застосування пункту 5.3 статті 5 цього Закону та частини 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю», якою встановлений інший строк сплати податку, повинно здійснюватися згідно правила співвідношення спеціального та загального законів.
З огляду на це, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації /розрахунку/.
Відповідно до абзаців 1-5 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону податкові декларації /розрахунки/ подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
При цьому для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств /абзац 6 підпункту 4.1.4 /.
За змістом частини 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» базовим податковим періодом звітного року, станом на 1 січня якого обчислюється орендна плата, в розумінні цього Закону є місяць, а відтак строк сплати податкового зобов‘язання з зазначеного платежу обчислюється, виходячи з базового податкового періоду – місяць.
Письмовими поясненням позивача від 26.01.2010 № 29/10-043 підтверджується, що при правильному розумінні податковим органом базового податкового періоду, контролюючий орган, однак, граничний строк сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлював, виходячи з норми частини 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю».
Разом з тим, таке не обмежило відповідача у строку сплати орендної плати, оскільки в цьому випадку строк сплати податкового зобов’язання, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” фактично збігається зі строком сплати, встановленим частиною 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю».
А відтак, з огляду на те, що відповідач ні у встановлений законом строк, ані на дату судового розгляду справи свій податковий обов’язок зі сплати орендної плати в загальному розмірі 6370,86 грн не виконав, а державна податкова інспекція в силу норм статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” наділена правом вимоги на виконання платником податку такого податкового обов’язку, позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд - Інвест" про стягнення боргу з орендної плати за землю в сумі 6 307,86 грн задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-Інвест" (пров. Галузевий, 18-А, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код 25167787) до бюджету (р/р 33218812700008, код платежу 53130502, одержувач: місцевий бюджет м. Кременчук, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019, код 34698778) податковий борг з орендної плати за землю в сумі 6 307,86 (шість тисяч триста сім грн 86 коп).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 01 лютого 2010 року.
Суддя Н.І. Слободянюк