ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-46383/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серги С.М.,
при секретарі Олійник Ю.В.,
за участю:
представника позивача - Даниленко Я.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекціїдо суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
позивач Лубенська об'єднана державна податкова інспекція (далі також позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 (далі - відповідач)про стягнення податкової заборгованості у розмірі 45250,10 грн, посилаючись на несплату відповідачем заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 41045,10 грн, та фінансових санкцій у розмірі 4175 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, проте про дату, час та місце судового розгляду даної справи повідомлявся належним чином про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову не направив.
Відповідно до частини 2 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд. Проте, положення вказаної норми відповідачем виконано не було, що розцінюється судом як неналежне виконання ним процесуальних обов'язків.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований 24.03.2008 Пирятинською районною державною адміністрацією Полтавської області (запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 2 576 000 0000 001652, свідоцтво про державну реєстрації серії НОМЕР_2).
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 №1776-ІІІ (далі Закон № 1776) контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових та позапланових перевірок згідно із законодавством України.
13.02.2009 працівниками Лубенської державної обєднаної податкової інспекції на підставі направлень № 223, № 224 від 13.02.2009, згідно з планом перевірок за здійсненням субєктами господарської діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на лютий 2009 року від 26.01.2009, проведено перевірку дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3, в кафе "Калібрі", яке розташоване за адресою: вул. Геологів, 4, м.Бровари, Полтавська область.
За результатами перевірки складено акт № 0007/1623/23/НОМЕР_1, який підписаний бухгалтером без зауважень.
В ході проведення перевірки встановлено порушення пунктів 1, 9 статті 3 Закону №1776.
Відповідно до пунктів 1, 4 статті 17 Закону № 1776 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; 4) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
На підставі акта перевірки відповідачем винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162303 від 23.03.2009, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2040,00 грн.
11.03.2009 працівниками Лубенської державної обєднаної податкової інспекції на підставі направлень № 1713, № 1713 від 10.03.2009, згідно з планом перевірок за здійсненням субєктами господарської діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на березень 2009 року від 27.02.2009, проведено перевірку дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3, в кафе «Калібрі», яке розташоване за адресою: вул. Геологів, 4, м.Бровари, Полтавська область.
За результатами перевірки складено акт № 0011/1623/23/НОМЕР_3, який підписаний барменом ОСОБА_4 без зауважень.
В ході проведення перевірки встановлено порушення пунктів 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону № 1776.
На підставі акта перевірки № 0011/1623/23/НОМЕР_3 відповідачем правомірно винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172303 від 27.03.2009, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2135,00 грн.
Зазначені рішення відповідач отримав 03.04.2008, про що свідчить копія зворотнього поштового повідомлення.
Крім того, судом з"ясовано, що відповідач подав до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції декларацію про доходи, одержані у 2008 році, відповідно до якої відповідач у 2008 році одержав 182556,00 грн, та планує у 2009 році одержати 182556,00 грн.
Відповідно до пункту 1 б статті 14 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" від 26.12.1992 № 13-92 (далі- Декрет) податок обчислюється податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян, визначених у цьому розділі.
Пунктом 7.1 статті 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 № 889-ІV передбачено, що ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.
Згідно з пунктом 3 статті 14 Декрету податок, обчислений податковими органами, сплачується в такому порядку: протягом року платники щоквартально сплачують до бюджету по 25 процентів річної суми податку, обчисленої за доходами за попередній рiк, а платники, які вперше залучаються до сплати податку, - 25 процентів суми, обчисленої їм податковими органами за оціночним доходом на поточний рiк. Для сплати авансових платежів податку встановлюються такі строки протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня i до 15 листопада. У разі значного збільшення або зменшення протягом року доходу платникаподатковими органами може бути проведено перерахунок сум податку за строками сплати податку, що не настали.
На виконання вимог зазначених норм позивачем винесені податкові повідомлення № 0000021730/0 від 26.02.2009, в якому визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі 27383,40 грн, № 0000031730/0 від 23.02.2009, в якому визначено податкове зобов'язання у розмірі 6845,85 грн.
Вказані податкові повідомлення відповідач отримав 26.02.2009, про що свідчить його підпис на корінці податкових повідомлень.
Підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На виконання приписів зазначеної норми позивачем надіслані перша податкова вимога № 1/168 від 17.03.2009 та друга податкова вимога № 2/296 від 05.05.2009, які відповідачем отримані, про що свідчать копії зворотніх поштових повідомлень.
Оцінюючи обгрунтованість заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Пунктом 5.2.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181) визначено, що податкове зобов`язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з пунктом 5.4.1 статті 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею (протягом десяти календарних днів, наступних за днем узгодження), визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 25 Закону №1776 суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Судом встановлено, що в добровільному порядку сума фінансових санкцій у розмірі 4175,00 грн та узгоджена сума податкового зобов`язання у розмірі 41075,00 грн відповідачем не сплачена, що підтверджується витягом з облікової карти платника.
Відповідно до пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно з преамбулою до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ - цей закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
У зв"язку з цим, відповідачем неправомірно віднесена до податкового боргу заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 4175,00 грн, а тому позовні вимоги Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції про стягнення цієї суми як податкової недоїмки підлягають задоволенню тільки в частині стягнення 4175,00 грн як заборгованості по сплаті фінансових санкцій.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача податкової заборгованісті з податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі 41075,10 грн є обгрунтованими.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути із суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3:
податкову заборгованість з податку з доходів фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі 41075( сорок одна тисяча сімдесят п'ять) гривень 10 ( десять) копійок до місцевого бюджету Пирятинського району на р/р № 33215801700380, код одержувача 34698810, банк ГУДКУ у Полтавській області м.Полтава, МФО 831019;
заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4175,00 (чотири тисячі сто сімдесят п'ять) гривень до державного бюджету Пирятинського району, на р/р 31118104700379, код одержувача 34698810, банк ГУДК у Полтавській області м.Полтава, МФО 831019.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 01 лютого 2010 року.
СуддяС.М. Серга