ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а- 3167/09 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Чеснокової А.О.,
при секретарі –Лисенко М.С.,
за участю:представника позивача - Серкова Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державна податкова інспекція у м. Полтавідо Приватна фірма " Агрооснатка "про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Державної податкової інспекції у м. Полтавізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватної фірми " Агрооснатка "про стягнення фінансових санкцій в сумі 27772,05 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що була проведена перевірка ПП "Агрооснастка" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений акт №16010034/23-534 від 23.12.2007 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0001192306/0 від 13.02.2008 року в сумі 27772,05 грн. Вказане рішення оскаржене відповідачем в судовому порядку, але ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2009 року залишено без змін.
В судовому засідання представник позивача підтримав свої позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Повістка суду, щодо призначена засідання на 26.01.2010 року направлена на юридичну адресу відповідача: 36000, м. Полтава, вул. Г.Сталінграду, 14 повернулась до суду з відміткою поштового відділення про закінчення терміну збергіання. Відповідно до довідки Державного реєстратора Полтавської міської ради відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження державному реєстратору не надавав.
Згідно із ч.8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Зважаючи, що доставка ухвали та повістки суду на адресу відповідача згідно із даними в ЄДР підтверджується підписом листоноші, виходячи з викладеного суд виконав свій обов’язок щодо повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.
Таким чином, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних в ній доказів.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Приватне підприємство "Агрооснастка" перебуває на обліку в ДПІ у м. Полтаві, як платник податків і зареєстрований в єдиному державному реєстрі згідно свідоцтва про державну реєстрацію, виданого виконавчим комітетом Полтавської міської ради від 03.06.2004року.
Працівниками ДПА у Полтавській області була проведена перевірка Приватного підприємства "Агрооснастка" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки були складені акт №16010034/23-534 від 23.12.2007 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0001192306/0 від 13.02.2008 року в сумі 27772,05 грн., за порушення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637, а саме за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки в сумі 5554,41 грн. Рішення було вручене відповідачу, що підтверджується його підписом на поштовому повідомленні.
Відповідно до п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Згідно з п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": "Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України".
Відповідно до п. 2.7 наказу ДПА України від 17 березня 2001 року N 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001р. за N 268/5459: "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби" (далі наказ №110): "Контролюючий орган - орган державної податкової служби, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків, зборів, інших обов'язкових платежів та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу, дотриманням Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших нормативно-правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби".
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Стаття 16 цього Закону передбачає, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов’язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.
Щодо наявності порушень встановлено наступне.
Згідно п. 1.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємця обліку готівки в касі на повну суму и фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат книзі обліку розрахункових операцій.
В п. 2.6 вказаного положення міститься вимога стосовно того, як потрібно оприбутковувати готівку залежно від оформлення и надходження, а саме: уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Відповідачем порушена вказана норма Положення, що зафіксовано актом перевірки.
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 року "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки" установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (5554,41 грнх5= 27772,05 грн.)
Відповідач оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій до Полтавського окружного адміністративного суду. Постановою господарського суду Полтавської області від 18.12.2008 року ПП "Агрооснастка" було відмовлено у задоволенні позовних вимог. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2009 року, постанова господарського суду Полтавської області від 18.12.2008 року залишена без змін.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Згідно ж п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції Приватного підприємства "Агроснастка" про стягнення фінансових санкцій в сумі 27772,05 грн. обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Приватного підприємства "Агрооснастка" про стягнення фінансових санкцій в сумі 27772,05 грн. – задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Агрооснастка" (36000, м. Полтава, вул. Героїв Сталінграду, 14, р/р 260004677, 2600110002746 в Полтавськоу обласному філіалі АППБ "Аваль", код ЄДРПОУ 23560279)
- на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 21080900 до Державного бюджету, одержувач УДК у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019, штрафні (фінансові) санкцій в розмірі 27772 (двадцять сім тисяч сімсот сімдесят дві) грн. 05 (п’ять) коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 29 січня 2010 року.
Суддя А.О. Чеснокова