Рішення № 77591499, 02.11.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2018
Номер справи
0340/1776/18
Номер документу
77591499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1776/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Денисюка Р.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Спека» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Спека» (далі – ПП «Спека», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.08.2018 № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 дану справу прийнято до провадження та ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 20.06.2018 по 11.07.2018 контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку ПП «Спека» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, за результатами якої складено акт від 18.07.2018 №11430/14-01/20134464, на який позивачем були подані заперечення.

За результатом розгляду заперечень, ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення про призначення позапланової виїзної перевірки ПП «Спека».

Крім того, на підставі акта перевірки від 18.07.2018 №11430/14-01/20134464 ГУ ДФС у Волинській області винесено податкові повідомлення-рішення від 08.08.2018 №0348761307, яким збільшено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 5 314,21 грн. та №0348711307, яким збільшено суму грошового зобов’язання по військовому податку на суму 758,58 грн.

Позивач, не заперечуючи факту порушень, встановлених перевіркою, просить визнати вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та скасувати з підстав процедурних порушень при їх винесенні.

У відзиві на позовну заяву від 18.09.2018 за вх. №12109/18 представник відповідача заперечив позовні вимоги ПП «Спека» з огляду на те, що позивач не заперечує факту несвоєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 08.08.2018 №0348761307, яким збільшено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 5 314,21 грн. та №0348711307, яким збільшено суму грошового зобов’язання по військовому податку на суму 758,58 грн. з підстав процедурних порушень при їх винесенні.

Відповідач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення були винесені контролюючим органом у відповідності до приписів чинного законодавства, оскільки за відсутності заперечень платника податків щодо порушень в частині несвоєчасного перерахував податку на доходи фізичних осіб та військового збору, ГУ ДФС у Волинській області зобов’язане було винести оскаржувані податкові повідомлення-рішення протягом 10 робочих днів, наступних за днем вручення акту перевірки.

Також зазначає, що проведення документальної позапланової перевірки є законним лише за умови дотримання сукупності умов, а саме: подання заперечень до акта перевірки, або скарги на прийняте податкове повідомлення-рішення, наявність вимог про повний або частковий перегляд результатів перевірки або скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, вказівка платником податків на обставини, які не були досліджені під час перевірки, неможливість перевірки таких обставин без проведення перевірки.

Таким чином, за відсутності заперечень платника податків щодо порушень несвоєчасності перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, у відповідності до приписів пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України (далі – ПК України) ГУ ДФС у Волинській області протягом десяти робочих днів з дня вручення акту перевірки позивачу (25.07.2018) були правомірно винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 08.08.2018 №0348761307, яким збільшено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 5 314,21 грн. та №0348711307, яким збільшено суму грошового зобов’язання по військовому податку на суму 758,58 грн.

З врахуванням викладеного просить в задоволенні позову відмовити повністю (а. с. 44-44).

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 19.06.2018 №2904-2910 та наказу №2186 від 07.06.2018 ГУ ДФС у Волинській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПП «Спека» з питань податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, валютного – за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, за результатами якої 18.07.2018 складено акт перевірки №11430/14-01/20134464 (а. с. 25-41).

Перевіркою встановлено, зокрема, порушення позивачем:

- пункту 54.2 статті 54, підпунктів 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 та підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 ПК України, а саме: при нарахуванні (виплаті) протягом 2015-2016 років оподатковуваних доходів платникам податку ПП «Спека» не перераховувало до бюджету у встановлені ПК України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) податок на доходи з фізичних осіб на загальну суму 53 624,62 грн.;

- підпунктів 1.4, 1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, пункту 54.2 статті 54, підпунктів 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту «а» підпункту 76.1 пункту 176.2 статті 176 ПК України, а саме: при нарахуванні (виплаті) протягом 2015 - 2016 років оподатковуваних доходів платникам податку ПП «Спека» не перераховувало до бюджету у встановлені ПК України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) військовий збір на загальну суму 7 832,88 грн.

Не погодившись з висновками, викладеними в акті перевірки від 18.07.2018 №11430/14-01/20134464, позивачем 01.08.2018 подано до ГУ ДФС у Волинській області подані заперечення на вказаний акт перевірки в частині заниження податку на прибуток приватних підприємств на суму 233 668,00 грн., за результатами розгляду яких відповідачем на підставі наказу №3001 від 17.08.2018 призначено позапланову виїзну перевірку з питань, що становлять предмет заперечень (а. с. 6-7, 9).

Разом з тим, оскільки позивачем не заперечувався факт несвоєчасної сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, ГУ ДФС у Волинській області на підставі акта перевірки від 18.07.2018 №11430/14-01/20134464 винесено податкові повідомлення-рішення від 08.08.2018 №0348761307, яким збільшено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 5 314,21 грн. та №0348711307, яким збільшено суму грошового зобов’язання по військовому податку на суму 758,58 грн. (а. с. 10, 11).

На думку позивача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені з порушенням процедурних питань, у зв’язку з чим ПП «Спека» звернулось до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 ПК України, податок на доходи фізичних осіб сплачуються (перераховуються) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Відповідно підпункту 168.1.4 пункту 168.1 статті 168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід надається не у грошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Згідно з підпунктом 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Підпунктом «а» пункту 176.2 статті 176 ПК України визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок. __

Однак, як встановлено матеріалами перевірки, протягом 2015 - 2016 років при нарахуванні (виплаті) працівникам доходів у вигляді заробітної плати ПП «Спека» не сплачувався до бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 53 624,62 грн. у строки, встановлені статтею 168 ПК України (а. с. 36)

У зв’язку з порушенням стоків сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб у відповідності до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 та абзацу третього пункту 129.4 статті 129 ПК України нараховується пеня.

Щодо порядку сплати військового збору, суд зазначає, що відповідно до підпункту 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною під пункти 1.3 цього

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені статтею 171 Кодексу (роботодавець, який виплачує доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податку) (пп. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Податкові агенти (платники збору) зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 ПК України (пп. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України).

Згідно з підпунктом 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 ПК України, військовий збір сплачуються (перераховуються) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього збору до бюджету.

Підпунктом 168.1.4 пункту 168.1 статті 168 ПК України передбачено, якщо оподатковуваний дохід надається у не грошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, військовий збір сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

У відповідності до підпункту 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то військовий збір, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового

Крім того, підпунктом «а» пункту 176.2 статті 176 ПК України передбачено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю сплачувати (перераховувати) до бюджету військовий збір з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Однак, як слідує з акту перевірки, протягом 2015 - 2016 років при виплаті працівникам доходів позивачем не сплачувався до бюджету військовий збір у строки, визначені статтею 168 ПК України на загальну суму 7 832,88 грн. (а. с. 38).

Як встановлено чинним законодавством, за порушення строків сплати до бюджету військового збору у відповідності до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 та абзацу третього пункту 129.4 статті 129 ПК України нараховується пеню.

Статтею 126 ПК України визначено, що у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, при проведенні документальної планової виїзної перевірки ПП «Спека» ГУ ДФС у Волинській області правомірно встановлено порушення позивачем сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що, як встановлено судом з поданих матеріалів справи, не заперечується позивачем.

В той же час, позивач вказує на процедурні порушення під час винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, з приводу чого суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 86.7 статті 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п’яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючі органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв’язку з необхідністю з існуванням обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.

Підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 ПК України передбачено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких, вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об’єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводить виключно з питань, що стали предметом оскарження.

При цьому, згідно з пунктом 86.8 статті 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

З матеріалів справи слідує, що 19.07.2018 акт перевірки від 18.07.2018 №11430/14-01/20134464 був надісланий контролюючим органом ПП «Спека» засобами поштового зв’язку та отриманий останнім 25.07.2018 (а. с. 24).

При цьому, суд звертає увагу, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені відповідачем 08.08.2018, тобто протягом 10 робочих днів з дня вручення ПП «Спека» акта перевірки, що відповідає приписам статті 86 ПК України.

Враховуючи, що проведення документальної позапланової перевірки є законним лише за умови дотримання сукупності умов, а саме: подання заперечень до акта перевірки, або скарги на прийняте податкове повідомлення-рішення, наявність вимог про повний або частковий перегляд результатів перевірки або скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, вказівка платником податків на обставини, які не були досліджені під час перевірки, неможливість перевірки таких обставин без проведення перевірки.

Що стосується неврахування контролюючим органом заперечень позивача на акт перевірки 18.07.2018 №11430/14-01/20134464 при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд зазначає, що вказані заперечення жодним чином не стосувались порушень, виявлених в ході проведення перевірки щодо несвоєчасного перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб на суму 53 624,62 грн. та військового збору на суму 7 832,88 грн., що не заперечується позивачем в поданих матеріалах справи, а тому при винесенні податкових повідомлень-рішень 08.08.2018 №0348761307 та №0348711307 у ГУ ДФС у Волинській області не було необхідності враховувати дані заперечення.

За сукупністю вище визначених умов, а також того факту, що позивач не оскаржує суті порушень, на підставі яких винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, суд приходить до висновку про правомірність проведення перевірки та прийняття за її результатами оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 08.08.2018 №0348761307 та №0348711307.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши вищенаведене суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення від 08.08.2018 №0348761307 та №0348711307 прийняті відповідачем з дотриманням вимог чинного законодавства України та в межах наданих йому повноважень, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Приватного підприємства «Спека» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк