ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Чернівці Справа № 2а-1213/09/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді: Скакун О.П.
при секретарі: Пишній К.Г.
за участю:
представника позивача Пустовіта Ю.О. (довіреність від 11.02.2009р. №112)
представника відповідача Чмоли І.І. (довіреність від 21.08.2009 року №29087/10-012)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат»в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп»
до Державної податкової інспекції у м.Чернівці
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
СУТЬ СПОРУ:
Державне підприємство Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат»в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Чернівці про скасування податкових повідомлень-рішень від 07.08.2009 р. №0001790153/2 на суму 25262,64 грн., та №0001800153/2 на суму 5711,93 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, в позовній заяві позивач посилається на те, що у ДПІ відсутні підстави для проведення позапланової перевірки, штрафні санкції за несвоєчасну сплату лісового збору не можуть бути застосовані до Чернівецького військового лісгоспу, оскільки він не є платником лісового збору, застосування штрафних санкцій до структурного підрозділу, а не до юридичної особи є незаконним. Крім того, позивач стверджує, що Лісовим кодексом України обов'язок сплати лісового збору покладено на постійних лісокористувачів, при цьому ст.17 ЛК України визначено, що постійними лісокористувачами є спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства у структурі якого створено спеціалізований лісогосподарський підрозділ. У даному випадку таким спеціалізованим державним лісогосподарським підприємством у структурі якого створено спеціалізований лісогосподарський підрозділ є позивач, а Чернівецький військовий лісгосп є структурним спеціалізованим лісогосподарським підрозділом позивача. Позивач вважає, що перевірку Чернівецького військового лісгоспу, який є структурним підрозділом позивача можна проводити лише одночасно з перевіркою головного підприємства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, з підстав викладених у письмових запереченнях, зазначаючи, що перевірка здійснена у відповідності до Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а саме було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податків та зборів до бюджету. На думку представника відповідача, позивачем не взято до уваги те, що згідно Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нарахування, сплата пені та штрафних санкцій застосовуються до платника податків контролюючими органами, та те, що саме Чернівецьким військовим лісгоспом було порушено строки сплати збору за використання лісових ресурсів. Крім того, позивач безпідставно надає перевагу Лісовому Кодексу України над Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який є спеціальним Законом з питань оподаткування.
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у м.Чернівці було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податків та зборів до бюджету, а саме з питання своєчасності сплати податку на прибуток, частині прибутку (доходу) господарських організацій, податку на додану вартість, збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення. За результатами перевірки складено акт перевірки №1350/15-/21417690 від 30.03.09р.
Актом перевірки, зокрема, встановлено порушення п.п. 5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п.7 Порядку справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, а саме, встановлено несвоєчасну сплату збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду із затримкою до 30 днів у сумі 252626,34 грн. та із затримкою від 31 до 90 днів у сумі 28559,67 грн.
На підставі акта перевірки, керуючись п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ДПІ у м.Чернівці податковими повідомленнями рішеннями від 10 квітня 2009 року було застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобовязань №0001790153/0 на суму 25262,64 грн. (10% суми, сплаченої із затримкою) та №0001800153/0 на суму 5711,93 грн. (20 % суми, сплаченої із затримкою).
Позивачем зазначені податкові повідомлення рішення було оскаржено в адміністративному порядку. Скарги було залишено без задоволення, а податкові повідомлення рішення без змін. За результатами розгляду скарг ДПІ у м.Чернівці було прийнято податкові повідомлення рішення № №0001790153/1 та №0001800153/1 від 15.06.2009р., та № 0001790153/2 та №0001800153/2 від07.08.2009 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У відповідності до ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).
Таким чином, суд вважає, що перевірка була проведена ДПІ у м.Чернівці у межах наданих законодавством повноважень.
Згідно ст.17 Лісового кодексу України, постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Обовязок постійних лісокористувачів своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів встановлено ст.19 Лісового кодексу України.
Інструкцією про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду визначено, що платниками збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є юридичні і фізичні особи, яким надані в постійне або тимчасове користування земельні ділянки лісового фонду.
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
У відповідності до п.1.1. ст.1 цього Закону, платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Суд доходить висновку, що відокремлений підрозділ є платником податків, в тому числі збору за використання лісових ресурсів державного значення, оскільки Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, на відміну від Лісового кодексу України та Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду .
Пунктами 5.1., 5.3.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що структурним підрозділом Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат»Чернівецьким військовим лісгоспом було самостійно узгоджено суму податкового зобовязання по збору за використання лісових ресурсів державного значення, шляхом подання до ДПІ у м.Чернівці розрахунків, однак, узгоджену суму податкових зобовязань було сплачено несвоєчасно.
Згідно п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем Державною податковою інспекцією у м.Чернівці правомірно було застосовано штрафні (фінансові) санкції до Чернівецького військового лісгоспу за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених ним податкових зобовязань.
Суд вважає, що проведення невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податків та зборів до бюджету структурного підрозділу позивача одночасно з перевіркою головного підприємства не вплинуло б на результати проведення такої перевірки, а, отже, вказана обставина не може бути підставою для скасування податкових повідомлень рішень.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
ДПІ у м.Чернівці доведено правомірність своїх рішень.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.В позові відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні 08 грудня 2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 13 грудня 2009 року.
Суддя О.П. Скакун