Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2010 р. справа № 2а-19649/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Костенка В.М. (дов. №300 від 08.12.2009 р.)
Котельникова М.О. (дов. №301 від 08.12.2009 р.)
відповідача: Гутченка В.О. (дов. від 22.12.2009р. № /10/10-012)
Рибенцевої Т.М. (дов. №997/10/23-313 від 14.01.2010р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Відкритого акціонерного товариства «Агрегат»
до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Відкрите акціонерне товариство «Агрегат» (надалі – позивач, ВАТ «Агрегат») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області (надалі — відповідач, Слов’янської ОДПІ) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0001972341/0 від 25.08.2009р., №0001972341/1 від 29.10.2009р.
Позов мотивовано тим, що висновки акту перевірки від 12.07.2009 року № 5641/23-3/00238629 не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки перевіряючи ми не були враховані всі надані первинні, бухгалтерські та інші документи.
У судовому засіданні від 08.12.2009р. оголошувалось про відкладення справи до 16.12.2009р. та від 16.12.2009р. до 15.01.2010р. у зв’язку із неявкою представника відповідача.
В судовому засіданні від 15.01.2010р. представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що висновки акту перевірки щодо заниження позивачем валового доходу за перевіряємий період у розмірі 200820,00 грн. внаслідок не включення до валових доходів сум, які отримані за договорами безпроцентного займу, відповідають фактичним обставинам справи,
У судовому засіданні від 15.01.2010р. представник відповідача проти вимог позивача заперечував, з мотивів, викладених у запереченнях та просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
09 лютого 2009 року ВАТ «Агрегат» подало до Слов’янської ОДПІ Декларацію з податку на прибуток підприємства за 2008 рік, якою задекларувало валовий дохід від усіх видів діяльності у розмірі 6 558491,00 грн. та валові витрати у розмірі 6355682,00 грн.
12 березня 2009 року ВАТ «Агрегат» подало до Слов’янської ОДПІ Декларацію з податку на прибуток підприємства за перший квартал 2009 року, якою задекларувало валовий дохід від усіх видів діяльності у розмірі 376 022,00 грн. та валові витрати у розмірі 337378,00 грн.
За результатами проведеної з 13.07.2009р. по 07.08.2009р. планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.10.2007р. по 31.03.2009р. валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007р. по 31.03.2009р., Слов’янською ОДПІ був складений Акт від 12.07.2009 року № 5641/23-3/00238629, відповідно до якого встановлено порушення (в оскаржуваній частині) пп. 4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 50205,00 грн., в тому числі по періодах: з 4 квартал 2008 року у розмірі - 30000,00 грн.; за 1 квартал 2009 року у розмірі – 20205,00 грн.
На підставі зазначеного Акту від 12.07.2009 року № 5641/23-3/00238629, Слов’янською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.08.2009р. №0001972341/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 63246,00 грн., в тому числі 50205,00 грн. за основним платежем та 13041,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Як вбачається із Рішення 29.10.2009 року № 53797/10/25-0-113-3 про результати розгляду первинної скарги, за наслідками адміністративного оскарження, податкове повідомлення-рішення від 25.08.2009р. №0001972341/0 залишено без змін, а скарга № 116 від 03.09.2009р. без задоволення.
За результатами проведеної з 05.10.2009р. по 09.10.2009р. позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.10.2007р. по 31.03.2009р. валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007р. по 31.03.2009р., Слов’янською ОДПІ був складений Акт від 14.10.2009 року № 7494/23-00238629, відповідно до якого встановлено порушення пп. 4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 50205,00 грн., в тому числі по періодах: з 4 квартал 2008 року у розмірі - 30000,00 грн.; за 1 квартал 2009 року у розмірі – 20205,00 грн.
На підставі зазначеного Акту від 14.10.2009 року № 7494/23-00238629 Слов’янською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.10.2009р. №0001972341/1, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 63246,00 грн., в тому числі 50205,00 грн. за основним платежем та 13041,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Спір щодо фактичних обставин справи між сторонами відсутній.
Як вбачається встановлених у ході розгляду справи фактичних обставин, ВАТ «Агрегат» занижено валовий дохід у сумі 200820,00 грн., у тому числі по періодам: за четвертий квартал 2008 року в сумі 120000,00 грн., за перший квартал 2009 року в сумі 80820,00 грн., внаслідок не включення до валових доходів сум, які отримані за договорами безпроцентного займу у четвертому кварталі 2008 року та першому кварталі 2009 року (копії договорів безпроцентного займу наявні у матеріалах справи).
У ході проведення перевірки відповідачем встановлено, що суми по укладеним договорам безпроцентного займу на кінець відповідних звітних періодів позивачем повернуті не були.
Відповідно до п. 4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР встановлено, що валовий доход - це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Згідно підпункту 4.1.6 зазначеного пункту встановлено, що валовий доход включає доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді:
- сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з пунктом 7.11 статті 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, крім випадків, визначених у частині четвертій статті 3 Закону України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу";
- сум поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, що залишається неповерненою на кінець такого звітного періоду від осіб, що не є платниками цього податку (у тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із законодавством мають пільги з цього податку, включаючи право застосовувати ставку податку нижчу, ніж установлена пунктом 7.2 статті 7 або статтею 10 цього Закону. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, такий платник податку збільшує суму валових витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. При цьому валові доходи такого платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих процентів, а податкові зобов'язання особи, що надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні. Як виняток з правила, визначеного цим абзацом, операції з отримання (надання) фінансової допомоги між платником податку та його філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, розташованими на території України, не призводять до зміни їх валових витрат або валових доходів;
Підпунктом 11.3.1 п. 11.3 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку - дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до п. 16.4. ст. 16 зазначеного Закону, податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Таким чином, суми, що отримані позивачем за договорами безпроцентного займу у розмірі 200 820,00 грн., в тому числі за четвертий квартал 2008р. у розмірі 120000,00 грн., та за перший квартал 2009р. у розмірі 80820,00 грн. повинні бути включені до валового доходу позивача за відповідні періоди.
Згідно підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-IIIвстановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Пунктом 5.1.ст. 5 зазначеного Закону встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
У відповідності до підпункту «б» пп. 4.2.2. п. 4.2. ст.4 зазначеного Закону, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
При цьому, відповідно до пп. 4.2.3. п. 4.2. ст.4 зазначеного Закону встановлено, що обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків, за винятком випадків, визначених пунктом 4.3 цієї статті.
Із наведеного вбачається, що відповідач правомірно збільшив позивачу розмір податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств внаслідок включення до валового доходу сум, що отримані позивачем за договорами безпроцентного займу у розмірі 200 820,00 грн., в тому числі за четвертий квартал 2008р. у розмірі 120000,00 грн., та за перший квартал 2009р. у розмірі 80820,00 грн.
Згідно підпункту 17.1.3. пункту 17.1, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Таким чином, відповідач правомірно застосував штрафні санкції до позивача.
Також, слід зазначити, що п. 5.1.ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Як вбачається із пояснень позивача, що відповідачем не спростовувалось, ВАТ «Агрегат» направляло уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на прибуток у зв’язку із самостійним виправленням помилок від 04.09.2009р., та уточнюючий розрахунок від 08.09.2009р. копії яких наявні в матеріалах справи.
Однак з вказаних уточнюючих розрахунків не вбачається, що відповідачем враховано до складу валового доходу суми, що отримані позивачем за договорами безпроцентного займу у розмірі 200 820,00 грн., в тому числі за четвертий квартал 2008р. у розмірі 120000,00 грн., та за перший квартал 2009р. у розмірі 80820,00 грн.
Таким чином, підстав вважати, що позивачем шляхом коригування самостійно змінено у бік збільшення за спірні періоди розмір податку на прибуток не вбачається.
На підставі наведеного, Суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не мають достатніх підстав для задоволення.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. У позові Відкритого акціонерного товариства «Агрегат» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції відмовити повністю.
2. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 15 січня 2010 року, повний текст виготовлено 20 січня 2010 року.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.