Постанова № 77537485, 25.09.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
802/380/18-а
Номер документу
77537485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/380/18-а

Головуючий у 1-й інстанції: Дончик В.В.

Суддя-доповідач: Залімський І. Г.

25 вересня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Смілянця Е. С. Сушка О.О.

секретар судового засідання: Платаш В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2 та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року (ухвалене 23 травня 2018 року о 14:33, повний текст якого виготовлено 07 червня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Департаменту фінансів Міністерства оборони України в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Вінницький області щодо зменшення з 01.07.2012 року розміру ставки його пенсійного забезпечення з 90 % до 80 % відповідних сум грошового забезпечення;

- визнати протиправними дії Департаменту фінансів МОУ, який не повідомив Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії з 01.01.2016 року в зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців;

- зобов’язати Департамент фінансів МОУ повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії з 01.01.2016 року в зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців;

- зобов’язати ГУ ПФУ у Вінницький області вчинити дії щодо подальшого підвищення його пенсії шляхом здійснення її перерахунку виходячи з того, що вона повинна складати 90% від грошового забезпечення за штатною посадою, яку я займав до звільнення з військової служби та з 01.01.2018 року встановити її в розмірі 17 756,50 грн.;

- зобов’язати ГУ ПФУ у Вінницький області провести виплату донарахованих сум пенсії після її перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час з 01.12.2016 року.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом № 10794 від 31.05.2012 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом № 10794 від 31.05.2012 року з 01.07.2012 року, з урахуванням Надбавки за кваліфікацію 11% в сумі 213,40 грн;

- відмовлено в задоволенні позову в іншій частині.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням в частині задоволення позову, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подало апеляційну скаргу, в якій просив рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з’ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим. Відповідач зазначає, що з 01.07.2012 року позивачу проведено перерахунок пенсії згідно довідки Вінницького обласного військового комісаріату від 31.05.2012 року № 10794 про складові грошового забезпечення, із застосуванням 90 відсотків розміру пенсії обрахованого з врахуванням вислуги років. Оскільки після 2012 року рішення Кабінетом Міністрів України про проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям не приймалось, перерахунків головним управлінням не проводилось, у позивача право на перерахунок пенсії не виникав. В 2018 році, у відповідності до ч. 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», раніше призначених пенсій особам, які мають право на їх отримання, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». В зв'язку з чим, ГУ ПФУ у Вінницькій області з 01.01.2018 року ОСОБА_2 здійснено перерахунок пенсії, який передбачає поетапне її збільшення.

27 січня 2016 року, Міністром оборони України, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 і протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №3, видано Наказ №44 “Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році”, який врегулював окремі питання виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України за рахунок збільшення (зменшення) премій і у межах видатків, передбачених на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році. Даний наказ має індивідуальний і тимчасовий характер, а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців, є відомчим документом, і відповідно не є рішення уповноваженого органу, наділеного правом вводити нові (змінювати) види грошового забезпечення військовослужбовців. З огляду на що, Наказ № 44 від 27.01.2016 року не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Позивач не погодився із рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року в частині відмови в задоволенні позову та подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з’ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

Позивач зазначає, що що на момент призначення йому пенсії, у відповідності до норми статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", розмір його пенсії становив 90% від грошового забезпечення. На переконання позивача, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, натомість, внесені Законом № 3668-УІ та Законом № 1166-УІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХП щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі спочатку 80%, потім 70 % грошового забезпечення не повинні застосовуватись при перерахунку вже призначеної пенсії. Позивач вважає, що розмір його пенсії, в наслідок протиправних дій відповідачів, з 01.07.2012 року зменшився до 80 %, а з 01.01.2016 року до 28.7% від грошового забезпечення за штатною посадою, яку він займав до звільнення з військової служби.

Крім того, позивач вказує, що в діях Департаменту фінансів МОУ наявні ознаки протиправної бездіяльності, в зв'язку із неповідомленням Пенсійний фонд України, у відповідності до "Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 45, про наявні підстави для перерахунку пенсії, відповідно до протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року №3.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення в частині задоволенні позову, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги відповідача.

ГУ ПФУ у Вінницький області подало відзив на апеляційну скаргу позивача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення в частині відмови в задоволення позову, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги позивача.

Від Департаменту фінансів Міністерства оборони України не надходило до суду відзиву чи письмових пояснень.

Представники відповідачів в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі, просили вимоги, що в ній викладені, задовольнити.

Позивача заперечив проти задоволення апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, згідно протоколу за пенсійною справою 0201005550 від 20.09.2011 року ОСОБА_2 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 90% від грошового забезпечення. Розрахунок пенсії здійснено з грошового забезпечення, що включало: оклад -1940 грн.; військове звання - 135 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 830 грн.; щомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 314,11 грн., загальний розмір пенсії склав 5441,50 грн.

01.07.2012 року, в зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року, згідно довідки Вінницького обласного військового комісаріату від 31.05.2012 року "Про розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу за посадою", позивачу здійснено перерахунок пенсії. Згідно Протоколу про перерахунок пенсії, розрахунок пенсії здійснено з грошового забезпечення, що включало: оклад -1940 грн.; військове звання - 135 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 830 грн.; щомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 314,11 грн.; надбавка - 217 грн., загальний розмір пенсії склав 5658,80 грн. (90% від грошового забезпечення).

Протягом 2016-2017 року ОСОБА_2 Військовою частиною А0549 надані довідки: № 448 від 25.07.2017 року; № 469 від 03.08.2017 року; № 655 від 08.11.2017 року; № 656 від 08.11.2017 року; № 288 від 13.06.2016 року; № 353 від 25.07.2016 року; № 727 від 05.12.2017 року; № 728 від 05.12.2017 року; № 729 від 05.12.2017 року; № 509 від 21.11.2016 року; № 539 від 15.12.2016 року; № 45 від 20.01.2017 року; № 97 від 06.02.2017 року; № 174 від 13.03.2017 року; № 241 від 07.04.2017 року; № 286 від 10.05.2017 року; № 338 від 07.06.2017 року; № 449 від 25.07.2017 року; № 470 від 03.08.2017 року; № 550 від 11.09.2017 року; № 589 від 06.10.2017 року; № 657 від 08.11.2017 року; № 730 від 05.12.2017 року, в яких вказано, що розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу за посадою начальника командного центру - заступника начальника штабу з бойового управління, станом на 01.01.2016 року, 01.02.2016 року, 01.03.2016 року, 01.04.2016 року, 01.05.2016 року, 01.06.2016 року, 01.07.2016 року, 01.08.2016 року, 01.09.2016 року, 01.10.2016 року, 01.11.2016 року, 01.12.2016 року, 01.01.2017 року, 01.02.2017 року, 01.03.2017 року, 01.04.2017 року, 01.05.2017 року, 01.06.2017 року, 01.07.2017 року, 01.08.2017 року, 01.09.2017 року, 01.10.2017 року, 01.11.2017 року, 01.12.2017 року, відповідно, становить 19729,44 грн.

Згідно арифметичних розрахунків позивача розмір його пенсії в цей період мав складати 17756,50 грн. (90%*19729,44 грн.).

В зв'язку з чим, з метою приведення розміру пенсії чинному грошовому забезпеченню, що відповідає його посаді, в грудні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області та Міністерства оборони України.

Листами № 1685/К-12 від 14.12.2017 року ГУ ПФУ у Вінницькій області та № 3/6/4408 від 27.12.2017 року Департамент фінансів МОУ відмовили в задоволені заяв позивача.

Не погодившись з такими діями відповідачів, ОСОБА_2 звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ПФУ у Вінницькій області, безпідставно не було включено один із додаткових видів грошового забезпечення, зазначеного в довідці Вінницького обласного військового комісаріату №10794 від 31.05.2012, а саме в розрахунку пенсії не врахований додатковий вид грошового забезпечення - надбавка за кваліфікацію 11%.

Відмовляючи у решті позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що у Міністерства оборони України відсутні були підстави повідомляти Пенсійний Фонд України про існування підстав для перерахунку пенсії, відповідно наказу Міністра оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» та протокольного рішення Кабінету Міністрів України №3 від 20.01.2018 року.

Також суд зазначає, що подані позивачем довідки про грошове забезпечення за період 2016-2017 роки, видані Військовою частиною А0549, складені у довільній формі та не відповідають встановленій формі. Крім того, відсутні підстави вважати, що розрахунок (розмір) пенсії позивача здійснюється виходячи чи то з 80%, чи то з 28,7%.

Колегія суддів частково погоджується із висновками суду першої інстанції, вважаючи їх необґрнутованими в частині задоволення позову, та враховує викладене нижче.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Встановлено, що з 20.09.2011 позивачу призначено пенсію в розмірі 90% від грошового забезпечення. Розмір пенсії обраховано на підставі довідки військової частини А0549 від 20.09.2011 №581, виходячи з основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з вересня 2009 року по серпень 2011 року, в тому числі: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за доступ до державної таємниці, надбавка за класність, надбавка за знання і використання іноземної мови, надбавка за особливі умови служби, премія.

Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За приписами пунктів 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі – Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів Україні.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналогічну процедуру проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за N 135/13402.

Отже, діючим законодавством встановлено чітку процедуру проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відхід від якої не передбачено. Тому, суд зазначає, що за наявності підстав для перерахунку пенсії, але без дотримання процедури перерахунку пенсії, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що 01.07.2012 позивачу проведено перерахунок пенсії згідно довідки Вінницького обласного військового комісаріату від 31.05.2012 №10794 про складові грошового забезпечення із застосуванням 90% розміру пенсії обрахованого з урахуванням грошового забезпечення. Після 2012 року рішення про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям Кабінетом Міністрів України не приймалось, перерахунків Головним управлінням не проводилось, тому права позивача не порушувались.

Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи позивача про те, що наказ Міністра оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» є нормативно-правовим актом України, яким змінено розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що є підставою для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що вказаний наказ від 27 січня 2016 року № 44 має індивідуальний і тимчасовий характер (на 2016 рік), а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», він є відомчим документом і відповідно не є законодавчим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами Пенсійного фонду України і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Також є безпідставними посилання позивача на Протоколу № 3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року, згідно якого Кабінетом Міністрів України було погоджено пропозицію Міноборони, МВС, Мінфіну та Мінсоцполітики щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії та Державної прикордонної служби шляхом збільшення розмірів їх премій. Так, зміст Протоколу № 3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року свідчить, що Кабінетом Міністрів України будь-якого рішення про зміну розміру грошового забезпечення або введення нового виду щомісячного додаткового грошового забезпечення не приймалось.

Згідно додатку № 2 до Порядку № 45, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії вказується: кому видається (прізвище, ім'я та по батькові); назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії; розмір грошового забезпечення за нормами чинними на ____ _200__ р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), види грошового забезпечення, підпис, прізвище, ініціали керівника уповноваженого органу; ставиться печатка та міститься примітка.

Разом з тим, подані позивачем довідки про грошове забезпечення за період 2016-2017 роки, видані Військовою частиною А 0549, складені у довільній формі та не відповідають формі довідки, затвердженої Порядком №45, яка і дає право на перерахунок пенсії.

24.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2008 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова №103).

Пунктами 1, 2 Постанови №103 передбачено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв’язку із прийняттям Постанови №103, Пенсійний фонд України, з урахуванням повідомлення Міністерства соціальної політики від 26.02.2018 №3590/0/2-18/21, листом від 26.02.2018 №6194/02-23 повідомив головним управлінням про необхідність забезпечення подання уповноваженим структурним підрозділам силових міністерств та відомств списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії до 03 березня 2018 року.

На виконання норм Порядку №45 та листа Пенсійного фонду України від 26.02.2018 №6194/02-23, головним управлінням сформовано списки та направлені уповноваженим структурним підрозділам.

Відповідачем згідно Постанови №103 на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату від 31.05.2012 №10794 обраховано новий розмір пенсії позивача станом на 01.01.2018, який склав 8488,9 грн (90% від суми грошового забезпечення), проведено доплату пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 до попереднього розміру пенсії, який складав 8490,3 грн.

Колегія суддів звертає увагу на те, що наявні в матеріалах справи протоколи (розпорядження) про призначення-перерахунок пенсії, свідчать, що з моменту призначення ОСОБА_2 пенсії та на даний час розрахунок його пенсії здійснюється виходячи з 90% від грошового забезпечення, тому є необґрунтованими доводи позивача, що розрахунок (розмір) пенсії позивача здійснювався виходячи з виходячи з 80% або 28,7% сум його грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає правомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом №10794 від 31.05.2012. Разом з цим, висновки суду першої інстанції та доводи позивача в цій частині є необґрунтованими.

У відповідності із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає залишенню без задоволення.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, що призвело до неправильного вирішення справи, рішення суду першої інстанції належить скасувати і ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_2 відмовити.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області задовольнити.

Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії скасувати.

Ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 25 вересня 2018 року.

Головуючий Залімський І. Г. Судді Смілянець Е. С. Сушко О.О.