Постанова № 77537484, 25.09.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
824/368/18-а
Номер документу
77537484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/368/18-а

Головуючий у 1-й інстанції: Боднарюк О.В.

Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.

25 вересня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гонтарука В. М.

суддів: Граб Л.С. Білої Л.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року (повний текст складено 02 липня 2018 року в м. Чернівці) у справі за адміністративним позовом Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації до Чернівецької обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В :

В квітні 2018 року позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Чернівецької обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання від 27.03.2018 року № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3."

Підставою для звернення позивача до суду з даними адміністративним позовом є, на думку позивача, відсутність компетенції Чернівецької обласної ради щодо оголошення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, а також призначення за його результатами переможця конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Чернівецька обласна рада є органом управління Чернівецького обласного краєзнавчого музею, відповідно до положень Закону України "Про культуру" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та саме до її повноважень віднесено оголошення конкурсного добру на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею та призначення за його результатами переможця на посаду директора музею.

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд його скасувати та ухвалити постанову про задоволення адміністративного позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

31 серпня 2018 року від ОСОБА_3 до суду надійшло заперечення на позовну заяву.

06 вересня 2018 року до суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу , в якому зазначив, що відсутності в діях Чернівецької обласної ради, під час прийняття оскаржуваного рішення, будь яких порушення норм чинного законодавства, у зв'язку з чим, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Сторони в судове засідання не з'явились. Про час день та місце розгляду справи повідомлені завчасно та належним чином. Причини неявки суду не відомі.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, про що 18 вересня 2018 року було прийнято протокольну ухвалу.

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи та знайшло своє підтвердження в суді апеляційної інстанції неоспорені факти про те, що 19.08.1997 року Рішенням XV сесії XXII Чернівецької обласної ради "Про делегування повноважень обласній державній адміністрації", делегованого обласній державній адміністрації повноваження передбаченні статтею 44 Закону України" Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року. (а.с.41)

20.03.2013 року укладений строковий трудовий договір між органом управління - Чернівецькою обласною радою, галузевим управлінням - управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації та керівником - директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3 Строк дії договору з 20 березня 2013 року до 20 березня 2018 року. (а.с.91-93)

21.10.2013 року Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації № 660-р затверджено Положення про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації. (а.с.42)

Відповідно до абзацу 13 пп.10 пункту 5 Положення Управління здійснює повноваження, делегованих органами місцевого самоврядування.

20.10.2016 року Розпорядженням голови обласної ради № 213, затверджено Статут Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.48-56) Згідно пункту 1.1 якого- Чернівецький обласний краєзнавчий музей є неприбутковою установою, заснованою на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Засновником музею є Чернівецька обласна рада, власником майна - територіальні громади сіл, селищ, міст Чернівецької області.

Відповідно до пункту 3.3 вказаного Статуту, очолює музей директор, який призначається та звільняється з посади у відповідності до Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області.

02.02.2017 року наказом № 26 Чернівецької обласної державної адміністрації управління культури, затверджено Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника комунального закладу культури, що належать до сфери відання управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації. (а.с.21)

Згідно пункту 1 Положення визначає процедуру формування, організації роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника комунального закладу культури, що належить до сфери відання управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, та порядок добору її членів.

13.09.2017 року Рішенням № 164-15/17 XV сесії VII скликання Чернівецької обласної ради, затверджено Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області. (а.с.97)

Відповідно до пункту 2.3 Положення, керівники закладів, установ, організацій, які підпадають під дію Законів України "Про вищу освіту", "Про культуру", призначаються та звільняються з посади відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Пунктом 2.3.1 вказаного Положення, організація та проведення конкурсу керівників закладів культури здійснюються обласною радою у відповідності до Закону України "Про культуру".

10.01.2018 року на адресу Чернівецької обласної ради надійшов лист від Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації (лист № 01/14-20), щодо повідомлення керівників закладів культури і мистецтва, в тому числі директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3 про закінчення терміну дії контракту 20 березня 2018 року. (а.с.95)

16.01.2018 року виконавчим апаратом Чернівецької обласної ради повідомлено (лист 01-14/39-47) директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3 про закінчення терміну дії контракту та про те, що обласна рада оголошує конкурс на заміщення посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.86)

17.01.2018 року Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради № 10 "Про оголошення конкурсного добору на заміщення посад керівників комунальних закладів культури і мистецтв", оголошеного конкурс на заміщення посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. ( а.с.113-114)

19.01.2018 року Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації № 37-р, "Про оголошення конкурсу на посади керівників комунальних закладів культури", оголошено конкурс на посади керівників комунальних закладів культури: (окрім іншого) Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с. 17)

Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради від 25.01.2018 року, оголошено добір кандидатур від громадських організацій у сфері культури для включення до складу конкурсної комісії з конкурсного добору на посади керівників комунальних установ культури області. (а.с. 116)

15.02.2018 року Чернівецькою обласною радою отримано заяву ОСОБА_3 (заява датована 14.02.2018р.) з додатками про допуск на участь в конкурсі на заміщення вакантної посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.119)

Наказом управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації № 43 від 16.02.2018 року затверджено склад конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.19)

19.02.2018 року Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради № 32 створено комісію з питань конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею та призначено перше засідання конкурсної комісії на 05 березня 2018 року. (а.с.122)

27.02.2018 року складено протокол першого засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого розміщено матеріали першого засідання комісії з конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею на сайті управління культури та сайті обласної державної адміністрації. (а.с.32-33)

Чернівецькою обласною радою 05.03.2018 року складено протокол № 1 засідання конкурсної комісії з добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого вирішили призначити друге засідання конкурсної комісії з добору директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею на 13 березня 2018 року. (а.с.120-121)

06.03.2018 року членами конкурсної комісії Чернівецької ОДА складено протокол другого засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого, керуючись пунктом 11 та 12 статті 21-5 Закону України "Про культуру" визнано переможцем конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_2. (а.с.34-36)

Також, 06.03.2018 року складено протокол засідання лічильної комісії Чернівецької ОДА з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого переможцем конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею визнано ОСОБА_2. (а.с.37)

13.03.2018 року Чернівецькою обласною радою складено протокол № 1 засідання конкурсної комісії з добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого вирішили, визнати переможцем конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3, та повідомити її про результати конкурсу. (а.с.123-124)

16.03.2018 року ОСОБА_3 подано заяву до Чернівецької обласної ради з проханням призначити на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, на повний термін за результатами рішення конкурсної комісії. (а.с.125)

Наказом № 7-к від 19.03.2018 року управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації "Про звільнення ОСОБА_3." останню 20 березня 2018 року звільнено з посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору. (а.с.39)

20.03.2018 року висновком постійної комісії з питань приватизації та управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області Чернівецької обласної ради, рекомендовано голові обласної ради продовжити дію контракту з ОСОБА_3 на період до призначення її рішенням сесії обласної ради. (а.с.126)

Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради № 54 від 20.03.2018 року, продовжено дії контрактів з керівниками комунальних закладів культури і мистецтва на строк з 21.03.2018 року до призначення рішення сесії обласної ради. (а.с. 127)

20.03.2018 року між органом управління - Чернівецькою обласною радою та директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею - ОСОБА_3, укладено додаткову угоду № 1 до контракту від 20 березня 2013 року , якою викладено п.6.1. договору в такій редакції: "цей контракт діє з 20 березня 2013 року до призначення керівника рішенням сесії обласної ради ". (а.с.128)

21.03.2018 року Наказом № 14- к управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації "Про призначення ОСОБА_2.", призначено з 21 березня 2018 року ОСОБА_2 на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.40)

23.03.2018 року оприлюднено проект рішення "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.", яким вирішено - за результатами конкурсу укласти контракт строком на 5 років з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3, що вбачається згідно з витягу реєстру проектів рішень оприлюднених на сайті Чернівецької обласної ради. (а.с.130)

27.03.2018 року прийнято рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.", яким вирішено - за результатами конкурсу укласти контракт строком на 5 років з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3. (а.с.16)

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникли з даного спору врегульовано Законом України "Про культуру", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими нормативно правовими актами законодавства України.

28 січня 2016 року №955-VIII прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури, яким внесено зміни до законодавчих актів України, в тому числі до Закону України "Про культуру".

Метою зазначеного закону є встановлення прозорої конкурсної процедури призначення керівників закладів культури, визначення чітких характеристик професійних та особистих якостей особи для зайняття цієї посади. Запропонована законодавцем колегіальність у прийнятті рішення про призначення комісією спрямована на зростання професійності керівників закладів культури, їх авторитету, престижу займаної посади, особистої мотивації в удосконаленні професійних якостей, а також забезпечує ротацію кадрів та рівні можливості усіх кандидатів.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про культуру" від 14.12.2010 №2778-VI (далі Закон №2778-VI) передбачені особливості трудових відносин та працевлаштування в закладах культури, а саме, керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п'ять років за результатами конкурсу.

Статтею 21-1, зазначеного Закону №2778-VI, передбачені вимоги до керівника державного чи комунального закладу культури, статтею 21-2 передбачений порядок конкурсного добору керівника державного чи комунального закладу культури, а статтями 21-3 та 21-4 передбачений склад, порядок формування і повноваження конкурсної комісії та встановлений перелік документів для участі в конкурсі.

Згідно частини 3 та 4 статті 21-2 Закону №2778-VI організацію та проведення конкурсного добору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує орган управління.

Орган управління оголошує конкурс на посаду керівника державного чи комунального закладу культури не пізніш як за два місяці до завершення строку повноважень керівника державного чи комунального закладу культури відповідно до контракту або впродовж семи днів з дня дострокового припинення його повноважень.

Статтею 21-5 Закону №2778-VI встановлений порядок добору кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури та призначення керівника.

Відповідно до пункту 15 статті 21-5 Закону №2778-VI, керівник органу управління зобов'язаний призначити переможця конкурсу керівником державного чи комунального закладу культури не пізніше двох місяців з дня оголошення конкурсу. Підставою для видання наказу про призначення керівника державного чи комунального закладу культури є підписання контракту.

Разом з тим, згідно із пунктами 20, 27 частини 1, 2 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" від 21.05.1997 №280/97 (далі Закон - №280/97), визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників; прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад.

Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.

Перелік повноважень, які районні і обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям визначений статтею 44 даного Закону №280/97.

Відповідно до статті 44 Закону №280/97, районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям такі повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно районів і областей, цільових програм з інших питань, а в місцях компактного проживання національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку, проектів рішень, інших матеріалів з питань, передбачених цією статтею; забезпечення виконання рішень ради; підготовка пропозицій до програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно областей та загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального та культурного розвитку України; забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів; підготовка і подання до відповідних органів виконавчої влади фінансових показників і пропозицій до проекту Державного бюджету України; сприяння інвестиційній діяльності на території району, області; об'єднання на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій, розташованих на відповідній території, і населення, а також бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури, шляхів місцевого значення, на капітальний та поточний ремонт вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах) та на заходи щодо охорони праці та охорони навколишнього природного середовища; залучення в порядку, встановленому законом, підприємств, установ та організацій, які не належать до комунальної власності, до участі в обслуговуванні населення відповідної території, координація цієї роботи; затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту; підготовка питань про визначення у встановленому законом порядку території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією; організація охорони, реставрації, використання пам'яток історії та культури, архітектури і містобудування, палацово-паркових, паркових та садибних комплексів, природних заповідників місцевого значення; підготовка висновків щодо проектів місцевих містобудівних програм відповідних адміністративно-територіальних одиниць, що затверджуються сільськими, селищними, міськими радами; видача замовникам відповідно до законодавства містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок за межами населених пунктів; забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, сім'ї та молоді; підготовка і подання на затвердження ради пропозицій щодо організації територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками історії або культури, які охороняються законом, підготовка і подання на затвердження ради пропозицій щодо оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу; вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення; координація на відповідній території діяльності місцевих землевпорядних органів; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; забезпечення виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів, прийнятих районними, обласними радами.

Крім повноважень, зазначених у частині першій цієї статті, обласні ради делегують обласним державним адміністраціям такі повноваження: визначення відповідно до закону розміру відрахувань підприємствами, установами та організаціями, що надходять на розвиток шляхів загального користування в області; погодження у випадках, передбачених законом, з відповідними сільськими, селищними, міськими радами питань щодо розподілу коштів за використання природних ресурсів, які надходять до фондів охорони навколишнього природного середовища; підготовка проектів рішень про віднесення лісів до категорії захисності, а також про поділ лісів за розрядами такс у випадках і порядку, передбачених законом; прийняття у встановленому законом порядку рішень про заборону використання окремих природних ресурсів загального користування; визначення відповідно до законодавства режиму використання територій рекреаційних зон; затвердження для підприємств, установ та організацій, розташованих на відповідній території, лімітів викидів і скидів забруднюючих речовин у довкілля та лімітів розміщення відходів у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" від 21.05.1997 №280/97 визначено, що делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження місцевого самоврядування, делеговані їм відповідними радами, Кабінет Міністрів України в межах, визначених законами України, може передавати місцевим державним адміністраціям окремі повноваження органів виконавчої влади вищого рівня. Передача місцевим державним адміністраціям повноважень інших органів супроводжується передачею їм відповідних фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для здійснення цих повноважень.

Аналізуючи доводи апелянта стосовно відсутності повноважень у Чернівецької обласної ради щодо організації та проведення конкурсного добору на посади керівників комунальних закладів культури, які є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, а також їх призначення, підписання контракту, колегія суддів зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, рішенням XV сесії XXII Чернівецької обласної ради від 19.08.1997 року "Про делегування повноважень обласній державній адміністрації", делегованого обласній державній адміністрації повноваження передбаченні статтею 44 Закону України" Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року

Відповідно до статті 119 Конституції місцеві державні адміністрації на відповідній території забезпечують: (окрім іншого) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку.

Здійснивши аналіз вищезазначених правових норм чинного законодавства, колегія суддів зауважує, що таких делегованих повноважень, як призначення і звільнення з посади керівників закладів та установ комунальної власності обласна рада не делегувала Чернівецькій державній обласній адміністрації.

Відповідно до покладених завдань і визначених повноважень у Положенні про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації від 21 жовтня 2013 року № 660-р – за управлінням культури Чернівецької ОДА не визначено повноважень щодо проведення конкурсу на заміщення вакантних посад закладів культури, а також призначення та звільнення з посади керівників закладів культури та укладання контрактів.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що Чернівецька обласна державна адміністрація наділена лише вищевказаними делегованими повноваженнями, серед яких відсутні повноваження управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст. А тому, управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, призначення і звільнення їх керівників відноситься до виключної компетенції обласної ради.

Поряд з цим, судова колегія зауважує, що в матеріалах справи містяться установчі документи, зі змісту яких вбачається, що між позивачем та відповідачем в жодному документі не визначено чітко хто ж є органом управління краєзнавчого музею. Натомість, як вказувалось вище засновником музею є Чернівецька обласна рада, а власником є територіальна громада.

Таким чином, зміст наведених документів дає змогу суду дійти висновку, що Чернівецька обласна рада є органом управління Чернівецького обласного краєзнавчого музею, відповідно до положень Закону України "Про культуру" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та саме до її повноважень віднесено оголошення конкурсного добру на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею та призначення за його результатами переможця на посаду директора музею, що також підтверджується п.2.3 Положенням про порядок призначення, і звільнення з посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернівецької області. Зокрема, зміст цього пункту чітко визначає, що: «Керівники закладів, установ, організацій, які підпадають під дію Законів України «Про вищу освіту, «Про культуру», призначаються та звільняються з посади відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів».

З врахуванням системного аналізу норм чинного законодавства та дослідивши обставини справи в ході апеляційного розгляду, судова колегія прийшла до переконання, що рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання № 34-21/18 від 27.03.2018 року "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3." прийнято правомірно та обґрунтовано, оскільки відповідач діяв на підставах, у спосіб та в межах наданих йому повноважень, що передбачені Конституцією та чинним законодавством України, а відтак твердження апелянта про протиправність його прийняття не знайшли свого підтвердження в ході апеляційного розгляду справи.

Також, позивач в своїй апеляційній скарзі зазначає про те, що відповідачем порушено Закон України "Про доступ до публічної інформації".

З даного приводу суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції, що предметом даного спору є відповідність чинному законодавству акта індивідуальної дії, оскільки спірне рішення ради стосується кола конкретних осіб та їх правовідносин, обумовлених цим рішенням, а також містить чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень цих осіб, тому вказане рішення може бути оскаржене лише особами, права та інтереси яких цим рішенням порушені.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, відповідно до позиції ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (заява N 4909/04 від 10 лютого 2010 року): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.) від 09 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, пункт 29).

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Гонтарук В. М. Судді Граб Л.С. Біла Л.М.