
Справа № 521/13675/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
16 серпня 2018 року до Малиновського районного суду м. Одеси надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому позивач просив суд визнати неправомірною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 26.07.2018 року ВП №55953435 про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892,00 грн.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 17.08.2018 року на підставі ст.29 КАС України адміністративну справу №521/13675/18 передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Супровідним листом від 18.09.2018 року №521/13675/18/23637/2018 Малиновським районним судом м.Одеси направлено справу №521/13675/18 до Одеського окружного адміністративного суду.
19 вересня 2018 року за вх. №5023/18 вказана адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд головуючому судді Вовченко О.А.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року судом даний позов залишено без руху та надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вх.№29557/18) та відкрито провадження у даній адміністративній справі. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Витребувано в управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області належним чином засвідчену копію матеріалів виконавчого провадження №55953435.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне.
До Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 31.07.2018 року з Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшла постанова від 26.07.2018 року №55953435 про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн. Малиновським районним судом м. Одеси 18.10.2017 року винесено постанову по справі №521/15769/17, якою позов ОСОБА_2 до головного управління Фонду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2018 року апеляційну скаргу головного управління Фонду залишено без задоволення, постанову суду від 18.10.2018 року по справі №521/15769/17 залишено без змін. Одеським апеляційним адміністративним судом справу №521/15769/17 розглянуто в порядку письмового провадження, повний текст постанови від 01.02.2018 року направлено на адресу головного управління Фонду 12.02.2018 року, а головним управлінням Фонду її отримано 13.02.2018 року. На виконання постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 18.10.2017 року головним управлінням Фонду листом від 15.02.2018 року №2630/03 здійснено запит до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 за нормами, чинними на 01.01.2016 року. Листом від 05.03.2018 №33/81 Головне управління МВС України в Одеській області направило на адресу головного управління Фонду довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року на ОСОБА_3 Зазначає, що на підставі постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 18.10.2017 року по справі №521/15769/17 та наданої 05.03.2018 року довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, ОСОБА_3 07.03.2018 року проведено відповідний перерахунок пенсії з 04.11.2016 року (з дати призначення йому пенсії) по 31.03.2018 року. Пенсія в перерахованому розмірі за квітень 2018 р. та доплата за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року в загальній сумі 45552,34 грн. були виплачені ОСОБА_3 05.04.2018 року на його розрахунковий рахунок відкритий у ВАТ «Державний ощадний банк України». Посилаючись на Закон України від 09.04.1992 N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначає, що відповідно до Договору №346/59 від 17.09.2009 року, укладеного між головним управлінням Фонду та ВАТ «Державний ощадний банк України», головне управління Фонду щомісячно в термін до 1 числа місяця, за який виплачується пенсія, подає до банку списки на зарахування пенсій на поточні рахунки та описи до них; забезпечує перерахування коштів на виплату коштів на виплату пенсій та допомоги на рахунки установ Банку. Головним управлінням Фонду до Пенсійного фонду України направляються дані про потребу в коштах на виплату пенсій та грошової допомоги. головним управлінням 07.03.2018 року, після здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 04.11.2016 року та розрахунку на доплату пенсії з 04.11.2016 року по 31.03.2018 року направлено відповідну відомість в електронному вигляді для її подальшого оброблення та фінансування відповідної виплати. Тобто головним управлінням постанову Малиновського районного суду м. Одеси 18.10.2017 року по справі №521/15769/17 було виконано 07.03.2018 року. В квітні 2018 року фінансування пенсій та грошової допомоги Пенсійним фондом України відбулося 04.04.2018 року, тому 05.04.2018 року на розрахунковий рахунок ОСОБА_3 надійшло 45552,34 грн. (пенсія за квітень 2018 та доплата за період з 04.11.2016 року по 31.03.2018 року). В подальшому 16.03.2018 року на адресу головного управління Фонду надійшла постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 12.03.2018 року про відкриття виконавчого провадження ВП №55953435 з примусового виконання виконавчого листа від 22.02.2018 року №521/15769/17. Оскільки станом на дату відкриття виконавчого провадження ВП №55953435 07.03.2018 року головним управлінням Фонду вже було виконано постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 18.10.2017 року по справі №521/15769/17, листом від 26.03.2018 року №4721/03 відділу примусового виконання рішень було надано відповідь, що головним управлінням Фонду відповідний перерахунок пенсії та розрахунок на доплату ОСОБА_3 було здійснено 07.03.2018 року, направлено відповідну відомість для їх виплати, а профінансовано їх буде в квітні 2018 р. Посилаючись на ч.9 ст.27, ч.1 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження», постанову Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 року №14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження», позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
26.10.2018 року до суду від відповідача за вх.№ЕП/6008/18 надійшов відзив на позов, у якому посилаючись на лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №4721/03 зазначає, що рішення суду було виконане у повному обсязі після відкриття виконавчого провадження. Вказує, що 26.07.2018 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» та що керуючись ст.ст.3, 27, 40 вказаного Закону винесено також постанову про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн.
Враховуючи викладене, просить суд у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 року (тут і в подальшому у редакції станом на дату виникнення правовідносин) встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Відповідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір – це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Згідно ч.5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
В той же час, на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.
Суд зазначає, що 18 жовтня 2018 року Малиновським районним судом м. Одеси винесено постанову по справі №521/15769/17 (а.с.7-10), якою адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3 з урахуванням змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, передбачених Постановою затвердженої Положенням Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а саме з урахуванням окладу поліцейського за спеціальним званням - підполковник поліції, що становить 2200,0 грн.; посадового окладу поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції - старшого інспектора, що становить 2600,0 грн.; розміру надбавки за стаж служби в поліції (від 22 до 25 років), що складає 45% посадового окладу за спеціальним званням, а також інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, але не нижче вже призначених йому відсотків.
01 лютого 2018 року постановою Одеського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без задоволення а постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 18 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишено без змін (а.с.12-14).
15 лютого 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області направлено Ліквідаційній комісії Головного управління МВС України в Одеській області запит про надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 за нормами, чинними на 01.01.2016 року (а.с.16).
05 березня 2018 року згідно супровідного листа №33/81 від 05.03.2018 року (а.с.17) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла довідка Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року ОСОБА_3 (а.с.18).
07 березня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 04.11.2016 року, 01.12.2016 року, 01 травня 2017 року, 01 жовтня 2017 року, 01 квітня 2018 року (а.с.19-23).
12 березня 2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №55953435 (а.с.32-33, 84-85) з виконання виконавчого листа №521/15769/17 виданого 22.02.2018 року, якою зокрема стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчий збір у розмірі 14892 грн., яка отримана позивачем 16.03.2018 року (а.с.32).
26 березня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області лист (а.с.34, 87), яким повідомлено, що пенсія в перерахованому згідно з рішенням суду розмірі буде виплачуватися з 01.04.2018 року, а доплата за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року в сумі 45552,34 грн. буде виплачена разом з пенсією за квітень поточного року та додало копії розрахунків на доплату та перерахунок пенсії. Вказаний лист отримано відповідачем 02 квітня 2018 року.
26 липня 2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №55953435 (а.с.89-90).
31 липня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області отримало постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 26 липня 2018 року, про стягнення виконавчого збору (а.с.36-37), якою стягнуто з позивача виконавчий збір у розмірі 14892 грн.
Суд зазначає, що частиною 9 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Згідно п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом
Відповідно до ч.3 ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев’ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, враховуючи те, що: Малиновським районним судом м. Одеси у постанові від 18.10.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області крім перерахунку пенсії ОСОБА_3 зобов’язано також виплатити її ОСОБА_3; доказів підтвердження направлення розрахунку на доплату пенсії з 04.11.2016 року по 31.03.2018 року Пенсійному фонду України до 12.03.2018 року (відкриття виконавчого провадження ВП №55953435) позивачем суду не надано, суд приходить до висновку, що до відкриття виконавчого провадження ВП №55953435 позивачем рішення Малиновського районного суду м. Одеси по справі №521/15769/17 не виконано в повному обсязі, а тому суд вважає, що постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 26 липня 2018 року ВП №55953435 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн. є правомірною, а відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Посилання позивача на рішення Верховного суду України від 28 січня 2015 року та Постанову Пленуму Верховного суду України від 26.12.2003 року щодо можливості виконання рішення суду протягом строку на добровільне виконання без сплати виконавчого збору суд вважає не обґрунтованими, оскільки Закон України «Про виконавче провадження» за яким вчинялися виконавчі дії в спірних правовідносинах, набрав чинності 05.10.2016 року, а зазначені рішення та постанова Верховного Суду України стосувалися Закону України «Про виконавче провадження» в старій редакції.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 26.07.2018 року ВП №55953435 про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892,00 грн. – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).
Відповідач - управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (площа ОСОБА_4, 1, м.Одеса, 65072, код ЄДРПОУ 34929741).
Суддя О.А. Вовченко
.