Головуючий у 1 інстанції Могильницький М.С.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
м. Донецьк 02 лютого 2010 року
справа № 2-а- 10256 /09/0670
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А. суддів:
при секретарі
за участі:
представника позивача
представника відповідача Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
Задоєнку О.В.
не з*явився
не з*явився розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2009 року по справі № 2-а-10256/09/ за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про Визнання недійсним та скасування судового рішення,-
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2009 року позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання недійсним та скасування судового рішення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2009 року позов задоволено частково.
Зазначеною постановою суд визнав рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області винесене відносно Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (Структурний підрозділ «Вузол виробничо-технологічного зв'язку») № 570 від 26 березня 2009 року про стягнення суми штрафу в розмірі 15 972.56 грн. та нарахування пені в розмірі 5 557.12 грн. - частково недійсним на суму штрафу в розмірі 11 074.29 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 4 679.22 грн.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» є юридичною особою, зареєстроване Єнакієвським міськвиконкомом 3 березня 2003 року; включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 32276912; діє на підставі Статуту, затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України від 23.03.2007 року.
«Вузол виробничо-технологічного зв'язку» є структурним підрозділом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 26351694, діє на підставі Положення про структурний підрозділ, затвердженого генеральним директором ДП «Орджонікідзевугілля»27.03.2003 року. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несе обв'язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
26 березня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області було прийнято рішення № 570 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого відповідач
застосував до позивача суму штрафу у розмірі 15 972.56 грн. та нарахував пеню у розмірі 5 557.12 грн. за період з 20.06.2008 року по 30.12.2008 року.
Відповідно до зазначеного рішення № 570 до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (СП «Вузол виробничо-технічного зв'язку») було застосовано штраф у розмірі 50% в залежності від кількості днів затримки.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
У червні 2008 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень 2008 року. Страхові внески за травень 2008 року підлягали сплаті позивачем до 20 червня 2008 року.
27 червня 2008 року платіжними дорученнями № 263 та № 262 сплачені страхові внески в розмірі 77.88 грн. та у розмірі 9 560.00 грн. відповідно.
8 липня 2008 року платіжним дорученням № 272 сплачені страхові внески в сумі 5 270.00 грн.
1 серпня 2008 року платіжним дорученням № 315 сплачені страхові внески в сумі 17 037.42 грн.
Всього сплачено страхових внесків за травень 2008 року на суму 31 945.30 гривень.
Тобто, мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків в розмірі 77.88 грн. та в розмірі 9 560.00 грн. на 7 календарних днів (з 21 червня 2008 року по 27 червня 2008 року); в розмірі 5 270.00 грн. на 18 календарних днів (з 21 червня 2008 року по 8 липня 2008 року) та в розмірі 17 037.42 грн. на 42 календарних дні (з 21 червня 2008 року по 1 серпня 2008 року).
Позивач в період з 27 червня 2008 року по 1 серпня 2008 року здійснював поточні платежі за травень 2008 року.
Як вбачається із зазначених вище платіжних доручень в кожному з них позивачем зазначене призначення платежу.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків: 1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до п. 10.1. зазначеної Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Строк простроченої сплати страхових внесків за травень 2008 року у сумі 9 637.88 грн. склав 7 календарних днів та у сумі 5 270.00 грн. склав 18 календарних днів у зв'язку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 10% від суми своєчасно несплачених страхових внесків; строк простроченої сплати страхових внесків за
травень 2008 року у сумі 17 037.42 грн. склав 42 календарних дні у зв'язку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 20% від суми своєчасно несплачених страхових внесків.
Так, сума страхових внесків у розмірі 9 637.88 грн. сплачена позивачем із затримкою на 7 календарних днів, тобто 10% від цієї суми складає 963.79 грн.
Сума страхових внесків у розмірі 5 270.00 грн. сплачена позивачем із затримкою на 18 календарних днів, тобто 10% від цієї суми складає 527.00 грн.
Сума страхових внесків у розмірі 17 037.42 грн. сплачена позивачем із затримкою на 42 календарних дні, тобто 20% від цієї суми складає 3 407.48 грн.
Таким чином, сума штрафу за рішенням № 570 від 26.03.2009 року складає 4 898.27 грн.
Пеня за несвоєчасну сплату сум страхових внесків відповідно до п. 8 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинна розраховуватись наступним чином: 0.1% х 9637.88 грн. х 7 днів = 67.47 грн.; 0.1% х 5270.00 грн. х 18 днів = 94.86 грн.; 0.1% х 17 037.42 грн. х 42 дні = 715.57 грн.
Таким чином, загальна сума пені за рішенням № 570 від 26.03.2009 року складає 877.90 грн.
Відповідач в обґрунтування своєї позиції в запереченнях проти позову посилався на те, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Таким чином, відповідач зарахував поточні платежі, сплачені за травень 2008 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначав, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту, тобто зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного нарахування відповідачем штрафу та пені.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2009 року залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 05 лютого 2010 року.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко