ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-12561/08/0470
Категорія стат. обліку 2.32
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
О 9.45 год. 19 серпня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р.А.
при секретарі судового засідання Черномаз О.В.
за участю:
представника позивача Земляного О.Ю.
представників відповідача Таранової Н.В., Филипенко З.Н.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «АК «Дніпроавіа» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «АК «Дніпроавіа» звернулося до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську з проханням: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську № 0000378821/0/16481 від 23.05.2008 року, № 0000378821/1/21939 від 25.06.2008 року, № 0000378821/2/31080 від 05.09.2008 року, № 0000378821/3/39327 від 14.11.2008 року, якими визначено суму податкового зобов'язання ВАТ «АК «Дніпроавіа» зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 102549,20 грн. (з урахуванням штрафних (фінансових ) санкцій).
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту перевірки № 142-08-03/1-01130549 від 12.05.2008 року Спеціалізованою ДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську (Відповідач) винесене податкове повідомлення-рішення № 0000378821/0/16481 від 23.05.2008 року, яким встановлено порушення п.п. 2, 4, 8, 11, 13 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 303 (Порядок № 303), пп. 1.4, п. 1, пп. 2.1 п. 2, пп. 6.4 п. 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 р. N 162/379 (Інструкція № 162/379), у зв'язку з чим ВАТ «АК «Дніпроавіа» визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 102 549,20 грн., з яких за основним платежем - 71 403,71 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 31 145,49 грн.
В результаті адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення Спеціалізованою ДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення № 0000378821/1/21939 від 25.06.2008 року, № 0000378821/2/31080 від 05.09.2008 року, № 0000378821/3/39327 від 14.11.2008 року, які є повністю тотожними первинному рішенню.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що з винесеними податковими рішеннями не погоджується, оскільки, податкове зобов'язання було нараховане за несплату збору за забруднення навколишнього природного середовища за розміщення відходів без наявності відповідного дозволу на таке розміщення та ліміту розміщення відходів. Податкові повідомлення-рішення винесені з порушенням вимог Порядку № 303, Інструкції № 162/379, Закону України «Про відходи» та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (Закон № 2343), а тому підлягають скасуванню.
Представники відповідача проти позову заперечували, зазначили, що позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню. Також, представниками відповідача було зазначено, що дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську є такими, що вчинені в межах наданих повноважень та відповідають діючому законодавству.
Заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
В ході перевірки встановлено, що Позивачем не включено в розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища обсяги по відпрацьованим люмінесцентним лампам, які за своїм складом відносяться до класу небезпечних відходів, та які Позивач розміщує на території аеропорту станом на 25.04.08, при цьому у Позивача відсутній дозвіл та ліміт утворення та розміщення відходів у перевіряємому періоді.
Дане порушення призвело до заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 71403,71 грн. (основного платежу).
Позивач розміщує на території аеропорта відходи, у т.ч. люмінесцентні лампи, які за своїм складом містять небезпечну речовину - ртуть, первинний облік яких підтверджують картки складського обліку, зворотні відомісті по відповідним рахункам, акти списання відповідної номенклатури, про непридатність для подальшої експлуатації, звітами матеріально-відповідальних осіб, в яких міститься інформація, по кожній номенклатурі ТМЦ, а саме: залишок на початок місяці, надходження за місяць, використання за місяць, залишок на кінець місяця, а також складається акт, щодо використаних ТМЦ по кожній номенклатурі окремо з затвердженням начальником відповідної служби Позивача.
Станом на 25.04.08 (термін закінчення документальної перевірки Позивача за період з 01.10.2006 року по 31.12.2007 рік) на території Позивача розміщуються відпрацьовані люмінесцентні лампи в асортименті у кількості 1245 штук, а саме: ртутно-вольфрамові люмінесцентні лампи (РВЛ), дугові ртутні люмінесцентні лампи (ДРЛ) та інші люмінесцентні лампи, які за своїм складом містять ртуть, що підтверджується сертифікатами відповідності, інструкцією з експлуатації люмінесцентних ламп, довідника від виробника по лампам, які використовує підприємство у своїй фінансово-господарській діяльності. Факт списання підтверджується актами на списання (використання) люмінесцентних ламп (заміна в службах аеропорту, на літаках та в інших приміщеннях), накладними-вимогами, звітами матеріально-відповідальних осіб, затверджених начальником відповідної служби підприємства (ЗСТОП, АТБ тощо).
Таким чином, у ході перевірки встановлено, що Позивач розміщує на території відходи (люмінесцентні лампи), які за своїм складом відносяться до класу небезпечних відходів, у кількості 1245 штук, які утворились у перевіряємому періоді та не були утилізовані. Встановлено, що Позивачем не було укладено договори на утилізацію відходів з іншими підприємствами та не утилізовувало небезпечні відходи, а також не отримано ліміти на розміщення відходів.
Встановлено, що Позивачем на порушення п. 2, п. 4, п. 8, п. 11, п. 13 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 № 303 (із змінами та доповненнями) ( далі Порядок) та п.п.1.4 п. 1, п.п. 2.1 п. 2, п.п. 6.4, п.6 Інструкції № 162/379, не включено в розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища фактичні обсяги по розміщенню на території підприємства відходів - люмінесцентних ламп, які за своїм складом містять небезпечні речовини - ртуть та відносяться до класу небезпечних відходів, що призвело до заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за розміщення відходів за перевіряємий період в сумі 71403,71 грн. в т.ч. за IV квартал 2006р. у розмірі 23973,23 грн. та за 2007р. у розмірі 47430,48 грн., а саме:
за IV квартал 2006р. у розмірі 23973,23 грн.
за І квартал 2007р. у розмірі 21868,07 грн.
за II квартал 2007р. у розмірі 2562,20 грн.
за III квартал 2007р. у розмірі 2025,93 грн.
за IV квартал 2007р. у розмірі 20974,28 грн.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи" від 05.03.98 № 187/98-ВР (далі - Закон):
відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;
зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення);
спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.
Пунктом 2 Постанови КМУ від 20.06.95 № 440 "Про затвердження Порядку одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів", зазначено, що підприємства, а також громадяни-підприємці повинні одержати дозвіл на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів технології та інших біологічних агентів (далі-дозвіл).
З метою правильного визначення обєкту нарахування збору за забруднення навколишнього природного середовища, відповідачем було направлено лист до Державного управління екології та природних ресурсів в Дніпропетровській області від 15.04.08 № 12775/10/08-03/1-21.
Згідно з отриманої відповіді Державного управління охорони навколишнього середовища в Дніпропетровській області - лист від 22.04.08 № 3-594-11-1, ВАТ «АК «Дніпроавіа» не надавався дозвіл та не було встановлено ліміт для зберігання відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах.
Таким чином, перевіркою зясовано, що в перевіряємому періоді Позивачем було здійснено розміщення відходів, а саме люмінесцентних ламп у кількості 1245 шт. без наявності дозволу та ліміту на зберігання відходів.
Статтею 39 Закону України "Про відходи" від 05.03.98 № 187/98-ВР визначено, що за розміщення відходів із суб'єктів підприємницької діяльності стягується плата. Розмір плати встановлюється на основі нормативів, що розраховуються на одиницю обсягу утворених відходів, залежно від рівня їх небезпеки та цінності території, на якій вони розміщені. За понадлімітне розміщення відходів плата стягується у підвищеному розмірі.
Відповідно до статті 44 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Ліміти скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного й іншого виробництва та інші види шкідливого впливу в цілому по території Автономної Республіки Крим, областей, міст загальнодержавного значення або окремих регіонів встановлюються:
а) у випадках, коли це призводить до забруднення природних ресурсів республіканського значення, територій інших областей, - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів; б) в інших випадках - в порядку, що встановлюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст загальнодержавного значення) Радами, за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних - ресурсів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 2 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 № 303, збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі-збір) справляється за:
викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі-викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення;
скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі-скиди);
розміщення відходів.
Згідно з п. 4 Порядку, суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів.
Згідно з пп. 2.1 п. 2 „Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.99 № 162/379 (далі Інструкція) „платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форми власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади: бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні: громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Підпунктом 2.4. пункту 2 даної Інструкції визначено, що не включення підприємства, установи, організації, громадянина - суб'єкта господарювання до переліку підприємств, яким в установленному порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів, не звільняє їх від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до пп. 5.3, 5.4, 5.5 п.5 зазначеної Інструкції ліміти на розміщення відходів установлюються терміном на один рік і після затвердження місцевою державною адміністрацією доводяться до власників відходів до першого жовтня поточного року. Ліміти на утворення та розміщення відходів розробляються, затверджуються і переглядаються в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 № 1218. За подналімітні обсяги скидів забруднюючих речовин та розміщення відходів збір обчислюється і сплачується в п'ятикратному розмірі. У разі відсутності у платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється і сплачується в п'ятикратному розмірі.
Згідно з п. 8,10 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 № 1218 „Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів", власники відходів, для яких платежі за розміщення відходів усіх класів небезпеки не перевищують 10 гривень на рік, власники побутових відходів, що уклали договори на розміщення відходів з підприємствами комунального господарства, та власники відходів, які одержали ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини, звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів. Місцеві державні адміністрації за погодженням з органами Мінекоресурсів на місцях до 1 лютого поточного року визначають перелік власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів на наступний рік (крім власників, які звільняються від одержання таких лімітів).
Відповідно до пп. 6.4 п. 6 Інструкції, суми збору, які справляються за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та коригуючих коефіцієнтів.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі. У разі відсутності у платника збору затверджених в установленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір справляється як за понадлімітні скиди та розміщення відходів відповідно до їх обсягів.
Згідно з п. 11 Порядку, платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Відповідно до п. 13 Порядку, платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно з законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.
Враховуючи вищевикладене, Позивачем порушено п. 2, п. 4, п. 8, п. 11, п. 13 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 № 303 та п.п.1.4п. 1, п.п. 2.1 п. 2, п.п. 6.4, п.6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища від 19.07.99 № 162/379, що призвело до заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 71403,71 грн.
Щодо застосування фінансової санкції по порушенням, що призвели до нарахування збору за забруднення навколишнього природного середовища, то Позивач посилається на ст. 1 , ч. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" №-2343 ( далі Закон № 2343) та зазначає, що на сьогодні підприємство знаходиться у стані санації та продовжує діяти мораторій на задоволення вимог кредиторів, у т.ч. по нарахуванню та сплаті штрафних санкцій, нарахованих на суму зобов'язань з податків і зборів (обов'язкових платежів).
Провадження у справі № Б29/194/04 про банкрутство ВАТ АК "Дніпроавіа" з введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів господарським судом Дніпропетровської області було порушено 03.11.04, а податкові зобов'язання у вигляді штрафних санкцій виникли 05.03.2007 року, тобто після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Однак, відповідно до пункту 4 статті 12 Закону № 2343, протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Тобто, протягом дії мораторію на зобов'язання, що виникли до дня його введення не нараховується пеня, не застосовуються інші фінансові санкції.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Тому, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо-сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію.
Отже, податкові повідомлення рішення № 0000378821/0/16481 від 23.05.2008 року, № 0000378821/1/21939 від 25.06.2008 року, № 0000378821/2/31080 від 05.09.2008 року, № 0000378821/3/39327 від 14.11.2008 року є правомірними.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158-163, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «АК «Дніпроавіа» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Постанова у повному обсязі складена 25.08.09р.
Суддя Р.А.Барановський