Рішення № 77188473, 04.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2018
Номер справи
809/1013/18
Номер документу
77188473
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" жовтня 2018 р. справа № 809/1013/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шумея М.В.,

секретаря судового засідання - Шпак М.М.,

за участю: представника позивача - Керницького В.М., представника відповідача - Шуляка Ю.С., представника Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради - Шешурак Н.В., представника Громадської організації "Івано-Франківська обласна спілка учасників та інвалідів АТО" - Абрам"юка А.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пролісок" до Івано-Франківської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, Громадська організація "Івано-Франківська обласна спілка учасників та інвалідів АТО" про визнання неправомірним та скасування рішення № 158-19 від 02.05.2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

12.06.2018 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пролісок" звернулося до суду із позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення №158-19 від 02.05.2018.

Позивач на обгрунтування своїх позовних вимог зазначив, що відповідач затвердивши оскаржуване рішення порушив право власності та право землекористування позивача, оскільки межі земельної ділянки позивача було частково включено в проектну документацію по майбутньому будівництву. Просить задовольнити позов.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

04.07.2018 Івано-Франківська міська рада подала до суду відзив на позов. Вважає дану позовну заяву необгрунтованою та такою, що не підлягає до задоволення. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 - залишено без задоволення заяву Івано-Франківської міської ради про розгляд за правилами загального позовного провадження даної справи.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 - залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради та Громадську організацію "Івано-Франківська обласна спілка учасників та інвалідів АТО".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 - клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін - задоволено та призначено судове засідання по даній справі.

20.09.2018 позивач подав до суду додаткові пояснення по справі, в яких зазначив, що при винесенні відповідачем оскаржуваного рішення ним не було дотримано норм чинного законодавства, оскільки не враховано інтереси позивача так як із ними не погоджено межу відповідного плану території для майбутнього будівництва та не проведено відповідних громадських слухань щодо обговорення питання будівництва багатоквартирного будинку на суміжній території.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, дослідивши в сукупності всі письмові докази, відзив та додаткові пояснення, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (надалі - Закон), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Положеннями ст. 8 цього Закону встановлено, що планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Отже, планування території м.Івано-Франківська, що в тому числі передбачає розробку детальних планів території в межах м.Івано-Франківська, чинним законодавством віднесене до компетенції Івано-Франківської міської ради та її виконавчих органів, на які законом фактично покладений обов"язок щодо реалізації регулювання планування території.

За правилом ч. 1 ст. 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Згідно з ч. 1, 4, 5 ст. 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів та визначає: принципи планувально-просторової організації забудови; червоні лінії та лінії регулювання забудови; функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; черговість та обсяги інженерної підготовки території; систему інженерних мереж; порядок організації транспортного і пішохідного руху; порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).

Процедура проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні врегульовано відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555.

Відповідно до пунктів 3-5 цього Порядку сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забезпечують: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію (у разі її утворення); оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

20.06.2017 рішенням Івано-Франківської міської ради №198-13 надано дозвіл на розроблення детального плану території для будівництва багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО в районі вул.Г.Хоткевича у м.Івано-Франківську. Крім того, Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини міської ради виступить замовником розроблення містобудівної документації та забезпечити врахування громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації.

Судом встановлено, що прийняте рішення опубліковано в друкованому засобі масової інформації "Західний кур"єр", у редакції від 29.06.2017 №26(1599) (а.с.78). Крім того, вказане рішення було розміщене 24.06.2017 на офіційному сайті Івано-Франківської міської ради.

Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: 1) інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; 2) основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; 3) відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; 4) інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації; 5) інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; 6) відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; 7) інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 555 особи, які забезпечують проведення робіт з розгляду таких пропозицій, повідомляють через засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, та офіційний веб-сайт відповідного органу місцевого самоврядування про місце подання таких пропозицій.

Суд зазначає, що Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради дотримано встановлені законом вимоги до процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті "Детальний план території для будівництва багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО в районі вул.Г.Хоткевича у м.Івано-Франківську" шляхом опублікування в друкованому засобі масової інформації "Західний кур"єр" у редакції від 19.04.2018 №16 (1641) (а.с.51).

Повідомлення містило інформації щодо мети, складу, змісту та основних техніко-економічних показників документації. Разом із цим, повідомлення містило інформацію щодо можливості ознайомлення з Детальним планом території та інформацію про місце і строки подання пропозицій.

Як уже зазначалося вище, схема ДПТ для ознайомлення була розміщена в приміщенні департаменту та проект ДПТ був розміщений на сайті Департаменту. При цьому, фізичної можливості вказані графічні матеріали розмістити у газеті Департамент містобудування та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради не мав.

Пунктами 9,11 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні від 25 травня 2011 року № 555, передбачено, що відповідно до частини 6 статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" пропозиції подаються громадянами у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім"я та по батькові, місця проживання, особистим підписом і повинно містити обгрунтування з урахуванням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил.

Пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк.

Однак, впродовж терміну, який був зазначений в повідомленні про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості, жодних пропозицій не надходило, зокрема і від позивача, на підтвердження чого у матеріалах справи міститься повідомлення Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини №693/11.1-07 від 25.06.2018 (а.с.49).

Вказане свідчить про відсутність факту порушення прав та інтересів позивача та факту недотримання відповідачем порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою КМУ від 25.05.2011 №555.

Процедура громадського обговорення відповідно до частини 3 статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" складається з оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для населення; оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості; реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

На офіційному сайті міської ради (mrada.if.ua) в розділі "Проекти рішень" 17.04.2018 - опубліковано проект рішення "Про затвердження детального плану території для будівництва багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО в районі вул. Г.Хоткевича у м.Івано-Франківську".

Після чого, 02.05.2018 Івано-Франківська міська рада прийняла рішення №158-19 "Про затвердження детального плану території для будівництва багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО в районі вул. Г.Хоткевича у м.Івано-Франківську" яким вирішила затвердити детальний план території для будівництва багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО в районі вул. Г.Хоткевича у м.Івано-Франківську.

Отже, дане рішення доведено до відома громади міста шляхом опублікування його в друкованому засобі масової інформації "Західний кур"єр" Спецвипуск від 17.05.2018 та 06.05.2018 було опубліковано на офіційному сайті Івано-Франківської міської ради. Іншої процедури офіційного оприлюднення рішень органу місцевого самоврядування законодавством не встановлено.

Таким чином, відповідачем затверджено детальний план території відповідно до чинного законодавства з дотриманням порядку розроблення містобудівної документації, оскільки всі рішення доведені до відома шляхом опублікування в засобах масової інформації, на офіційних сайтах міської ради та Департаменту і замовником розроблення детального плану території було вжито усіх заходів, щоб якомога більше отримати пропозицій і зауважень від фізичних та юридичних осіб, які проживають або об"єкти нерухомого майна яких розташовані на території, щодо якої розроблено містобудівну документацію.

Позивачем в обґрунтування твердження про неможливість здійснення ефективного захисту своїх прав та інтересів у зв'язку з прийняттям відповідачем оскаржуваного рішення, не надано суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження вказаних обставин.

З огляду на зазначене, позивач не був позбавлений права на внесення пропозицій і зауважень до детального плану території для будівництва багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО в районі вул. Г.Хоткевича у м.Івано-Франківську, ним, як свідчать встановлені обставини справи, таке право не було реалізоване самостійно.

За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення позову, у зв'язку з чим відмовляє позивачу у його задоволенні.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для стягнення на користь позивача судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя (підпис) Шумей М.В.

Рішення складене в повному обсязі 09 жовтня 2018 р.