
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" жовтня 2018 р. справа № 0940/1663/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тисменицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - відповідач), в якому просив: - визнати протиправним Розпорядження № 146969 Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в частині зменшення нарахування і виплати йому пенсії з 01.10.2017 року; - зобов'язати Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести нарахування і виплату йому пенсії з 01.10.2017 року, в розмірі на час призначення пенсії (серпень 2017 року) - 17553,42 грн, з урахуванням ст. 56 ч. 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу, і ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, на виконання рішення суду у справі № 338/985/17, всупереч вимогам пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, відмовив йому у виплаті пенсії з 01.10.2017 року в розмірі, що встановлений на час призначення пенсії (серпень 2017 року) в сумі 17553,42 грн. Вважає, що відповідач протиправно застосував до нарахованої йому пенсії обмеження максимального розміру, передбаченого пунктом 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, відповідно до якого максимальний розмір пенсії за віком (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На переконання позивача, таке обмеження максимального розміру пенсії не правомірно застосовувалося відповідачем з моменту призначення пенсії з серпня 2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII до 31.12.2017 року. Позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства і порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 27.09.2018 року, в якому позовних вимог не визнав. На обґрунтування своїх заперечень представник Тисменицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зазначив, що позивачу до 30.08.2018 року виплачувалась пенсія по інвалідності другої групи, як ліквідатору аварії на ЧАЕС та відповідно до розпорядження від 14.06.2018 року, розмір пенсії становив 8713,55 грн. Позивачу з 11.10.2017 року розпорядженням від 30.08.2018 року на виконання постанови Богородчанського районного суду від 13.11.2017 року, обчислена пенсія за віком з урахуванням роз'яснення Пенсійного фонду України від 21.12.2017 року та внесених змін у пенсійне законодавство. Також щодо зауважень позивача про те, що згідно Закону України "Про державний бюджет на 2018 рік " прожитковий мінімум установлений для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2018 року - 1373 грн.,з 01.07.2018 року -1435 грн., зазначив, що обчислення та перерахунок пенсії здійснено на виконання рішення суду від 13.11.2017, з 07 серпня 2017 року. І відповідно обмежено розмір пенсії максимальним розміром, чинним на вказану дату. Щодо посилання позивача на п. 4 Прикінцевих положень розділу XV Закону України № 1058 - IV про те, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, то зауважуємо наступне. Пенсія по віку за ст. 55 Закону України № 796 - XII обчислена ОСОБА_1 розпорядженням по пенсійній справі від 30.08.2018 на виконання постанови Богородчанського районного суду від 13.11.2017, а тому її розмір не є наслідком перерахунку пенсії виключно за нормами Закону № 1058-ІУ. До 30.08.2018 року ОСОБА_1 був одержувачем пенсії по інвалідності другої групи як ліквідатор аварії на ЧАЕС. Пенсія по інвалідності обчислювалась згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210. Таким чином, навіть при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію по віку на виконання рішення суду розмір пенсії не зменшився. Враховуючи наведене, відповідач стверджує, що діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 розпорядженням від 14.06.2018 року проведено перерахунок пенсії по інвалідності другої групи, як ліквідатору аварії на ЧАЕС та відповідно до розпорядження від 14.06.2018 року його розмір пенсії становив 8713,55 грн (а.с. 35).
Постановою Богородчанського районного суду від 13.11.2017 року у справі №338/985/17 визнано протиправними дії Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням віку, що дає право на призначення пенсії згідно статті 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату з моменту звернення за призначенням пенсії, починаючи з 07 серпня 2017 року, ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 5 років з урахуванням вимог ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу. Нарахування пенсії ОСОБА_1 провести на підставі 4.1- 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з середньомісячного заробітку, що вказаний у довідці № 12 від 17 листопада 2015 року про грошове забезпечення за період служби у зоні відчуження з 04 січня по 01 квітня 1988 року, що видана Відділом зони ЧАЕС ГУ МВС України в Київській області. Зараховано ОСОБА_1 час перебування на інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС у період з 30 червня 2002 року по 07 серпня 2017 року, до страхового стажу для призначення пенсії за віком відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Обчислення та нарахування пенсії за віком ОСОБА_1 здійснити з застосуванням коефіцієнтів середнього заробітку за три останні роки, що передували року зверненню за призначенням пенсії (а.с. 36-39).
Постановою від 20.02.2018 року Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишено без задоволення, а постанову Богородчанського районного суду від 13.11.2017 року без змін (а.с. 43-45).
Ухвалою Богородчанського районного суду від 10.04.2018 року у справі №338/985/17, роз'яснено, що при виконанні постанови Богородчанського районного суду від 13.11.2017 року №338/985/17 за позовом ОСОБА_1 відповідачу слід виходити з середньомісячного заробітку позивача, який вказаний у довідці № 12 від 17 листопада 2015 року про грошове забезпечення за період служби у зоні відчуження з 04 січня по 01 квітня 1988 року, що видана Відділом зони ЧАЕС ГУ МВС України в Київській області, що відповідатиме ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за формулою, що міститься у ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Посилання на необхідність застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення» у резолютивній частині судового рішення не міститься" (а.с. 40).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суд від 14.06.2018 року справа № 876/3389/18, апеляційну скаргу Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-франківської області залишено без задоволення, а ухвалу Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 10.04.2018 року про роз'яснення судового рішення у справі №338/985/17 без змін (а.с.41-42).
На виконання вищевказаних рішень Тисменицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області проведено перерахунок пенсії з 07.08.2017 року становить 17503,42 грн, а саме: 8508,38 грн-розмір пенсії за віком; 3037,97 грн - доплата за кожен рік понад 20 років страхового стажу з урахуванням вимог ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням на 1 % заробітку; 524,80 грн - підвищення інвалідам війни (ст.7) 2 група, обчислено відповідно до ст.7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (від 22.10.1993 року № 3551-XII) 40 % від прожиткового мінімуму; 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлена відповідно до Постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210); 50,00 грн - щомісячна грошова цільова допомога на проживання інвалідам війни; 2925,57 грн - підвищення за проживання в гірському населеному пункті; 2127,10 грн - збільшення ст. 27,42 інвалідам війни, що підтверджено листом від 31.08.2018 року № 96/Г-15 (а.с.20, 16).
Розмір пенсії позивача з 07.08.2017 року становив 17503,42 грн з урахуванням вимог пункту 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), відповідно до якого максимальний розмір пенсії за віком (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, ОСОБА_1 виплачувалась пенсія в розмірі 10740,00 грн.
З 01.10.2017 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148) Тисменицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснено перерахунок пенсії позивачу, за наслідками якого загальний розмір пенсії становив 14311,79 грн, а саме: 6302,50 грн - розмір пенсії за віком; 3037,97 грн - доплата за кожен рік понад 20 років страхового стажу з урахуванням вимог ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням на 1 % заробітку; 580,80 грн - підвищення інвалідам війни (ст.7) 2 група, обчислено відповідно до ст.7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (від 22.10.1993 року № 3551-XII) 40 % від прожиткового мінімуму; 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлена відповідно до Постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210); 50,00 грн - щомісячна грошова цільова допомога на проживання інвалідам війни; 2385,30 грн - підвищення за проживання в гірському населеному пункті; 1575,62 грн - збільшення ст. 27,42 інвалідам війни, що підтверджено листом від 31.08.2018 року № 96/Г-15 (а.с.21).
У зв'язку з обмеженням частиною 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" максимальним розміром пенсії, в період з 01.10.2017 позивачу виплачувалася пенсія в розмірі 10740,00 гривень.
Позивач, не погоджуючись з таким розміром пенсії, вважаючи, що розмір його пенсії з 01.10.2017 року повинен становити 17553,42 грн, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058).
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Частиною 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, суд зазначає, що вказаною нормою обмеження пенсії максимальним розміром в сумі 10740 гривень.
Крім того, Відповідно до частини першої статті 58 Закону №1058-IV Пенсійний фонд України є органом який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов'язані з веденням обліку.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Так, звертаючись до органів Пенсійного фонду, пенсіонер самостійно приймає рішення щодо варіантів здійснення перерахунку пенсії лише із урахуванням страхового стажу або водночас із урахуванням і стажу і заробітної плати після призначення пенсії.
Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Таким чином коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами розміру заробітних плат.
З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу була призначена відповідно до положень Закону №1058-IV до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 (далі - Закон №2148-VIII), у зв'язку з чим підлягала перерахунку з 01.10.2017.
Пункт 4-3 ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV передбачає, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Таким чином, Законом №2148-VIII внесені зміни в Закон №1058-ІV стосовно перерахунку призначених пенсій, внаслідок чого осучаснено пенсію позивача шляхом перерахунку пенсії із використанням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При цьому, суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ).
Поряд з цим, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Відтак, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням викладеного, у суду відсутні відповідні правові підстави для задоволення заявлених вимог позивача щодо визнання протиправним Розпорядження № 146969 Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в частині зменшення нарахування і виплати йому пенсії з 01.10.2017 року та зобов'язання Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести нарахування і виплату позивачу пенсії з 01.10.2017 року, в розмірі на час призначення пенсії (серпень 2017 року) - 17553,42 грн.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), АДРЕСА_1, 77732;
Тисменицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області: (код ЄДРПОУ 41247138), вул. Галицька, 21, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77400.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.