Головуючий у 1 інстанції суддя Матієєва В.В.
Суддя-доповідач Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
28 січня 2010 року справа № 2а-20344/09/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ястребової Л.В.
суддів:
при секретарі судового засідання Ляшенко Д.В.
Малашкевич С.А.
Назаренко О.В. за участю представників від: позивача не зявився відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 15 липня 2009 року по адміністративній справі № 2а-20344/09/1270 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія «ЛЕО» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про Скасування рішення від 29.10.2008 року № 0003302340
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія «ЛЕО» 10.02.2009 року звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003302340 від 29 жовтня 2008 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2009 року позовні вимоги ТОВ "Компанія «ЛЕО» були задоволені та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 00033023540 від 29 жовтня 2008 року на суму 4020 грн., винесеного на підставі акту перевірки № 033/12/11/23/31719260 від 15.10.2008 року.
З вказаним судовим рішенням не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Сторони, повідомлені належним чином, до суду не прибули.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «ЛЕО» є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 31719260.
Частиною 7 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року чітко визначено, що позаплановими перевірками вважаються також (наряду з видами перевірок за частиною 6 цієї ж статті) перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду. За частиною 8 цієї ж статті позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Тобто, перевірка субєктів підприємницької діяльності з питань дотримання порядку здійснення розрахунків встановленого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є позаплановою виїзною та здійснюється на підставі наказу податкового органу.
15 жовтня 2008 року посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Ровеньки проведено перевірку ТОВ «Компанія «ЛЕО» щодо дотримання вимог Закону Украйни «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у сфері контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, у гральному залі позивача, що розташований в м. Ровеньки кв. Шахтраський, 19, за результатами якої складений акт № 033/12/11/23/31719260 та винесено рішення від 29.10.2008 року № 0003302340 про застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 2040 грн. за порушення п. 1, п. 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, а саме застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій та невидачу розрахункового документу встановленої форми.
Перевірка була проведена в присутності техніка-адміністратора ОСОБА_5
Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» автомат з продажу товарів (послуг) - реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продаж} товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо
Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій це перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій та їх модифікацій, які відповідають вимогам нормативних актів України, сертифіковані у державній системі сертифікації на відповідність вимогам діючих державних стандартів і дозволені для застосування у сфері, визначеній цим Законом.
Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк
Пунктами 1, З, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій;
- застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
За змістом статті 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько - технологічній та програмній документації виробника.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що операції щодо продажу (обміну) коштів на електронні кредити (ставки) та операції повернення коштів повинні проводитися через належним чином зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
За приписами п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду було встановлено, що у гральному залі ТОВ «Компанія «ЛЄО» був встановлений SAMSUNG ER 350 FUA. Вказана модель реєстратора розрахункових операцій (РРО) зареєстрована у ДПІ м. Ровеньки у Луганської області. Особам, які отримували послугу грального автомату, надавався касовий чек від оператору залу гральних автоматів, роздрукований електронним контрольно-касовим апаратом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» передбачено граничний термін переведення суб'єктів господарської діяльності на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. Для гральних автоматів встановлено граничний термін - 31 грудня 2006 року.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» Міністерству промислової політики забезпечити до 1 лютого 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідають зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
У відповідності з пунктом 2 постанови КМУ від 07.02.2001 року Міністерство промислової політики було зобов'язано до 01.02.2003 року забезпечити організацію розробки запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, які вже діють, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 151 від 29.01.2993 року. На теперішній час вищезазначені запам'ятовувачі пристрої з фіскальними функціями для гральних автоматів промисловістю не розроблені.
Згідно частини 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Реєстратор розрахункових операцій SAMSUNG ER 350 FUA, який використовує позивач при здійснені розрахункових операцій, зареєстрований у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року №581.
Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг).
Суд першої інстанції правильно зазначив, що позивач при провадженні певного виду підприємницької діяльності може на свій вибір обрати певний тип та конкретну модель РРО, яка зареєстрована у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій.
За вказаних обставин, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, а відтак постанова суду є законною і обгрунтованою, а тому підстав для її скасування немає.
Керуючись статтями 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2009 року в адміністративній справі № 2а-20344/09/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2009 року в адміністративній справі № 2а-20344/09/1270 за позовом ТОВ «Компанія «ЛЕО» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про скасування рішення від 29.10.2008 року № 0003302340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій без змін..
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі, тобто з 02.02.2010 року.
Колегія суддів: