
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
11 жовтня 2018 року м. Київ 320/5250/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 до Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій,
в с т а н о в и в:
Позивачі звернулись до ОСОБА_21 окружного адміністративного суду з позовом до Фонду соціального захисту інвалідів Міністерства соціальної політики України, у якому просять суд:
1. Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Робочої групи з надання пропозицій Міністерству соціальної політики України щодо розподілу державних коштів, передбачених Мінсоцполітики, бюджетною програмою, для відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою (Протокол №2 від 14.09.2018 року) в частині розподілу державних коштів «відповідно до дати реєстрації звернення громадської організації до Фонду з урахуванням звернень до ГО постраждалих громадян».
2. Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Робочої групи з надання пропозицій Міністерству соціальної політики України щодо розподілу державних коштів, передбачених Мінсоцполітики, бюджетною програмою, для відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою (Протокол №3 від 20.09.2018 року) в частині відшкодування витрат на лікування 82 особам на суму 3 млн. грн. згідно одноосібного списку ВГОІ «Союз Чорнобиль України».
3. Зобов’язати Міністерство соціальної політики України не погоджувати Протокол №2 від 14.09.2018 року засідання Робочої групи з надання пропозицій Міністерству соціальної політики України щодо розподілу державних коштів, передбачених Мінсоцполітики, бюджетною програмою, для відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою в частині розподілу державних коштів «відповідно до дати реєстрації звернення громадської організації до Фонду з урахуванням звернень до ГО постраждалих громадян».
4. Зобов’язати Міністерство соціальної політики України не погоджувати Протокол № 3 від 20.09.2018 року засідання Робочої групи з надання пропозицій Міністерству соціальної політики України щодо розподілу державних коштів, передбачених Мінсоцполітики, бюджетною програмою, для відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою в частині відшкодування витрат на лікування 82 особам на суму 3, 0 млн. грн. згідно одноосібного списку ВГОІ «Союз Чорнобиль України».
5. Зобов’язати Міністерство соціальної політики України - головного розпорядника державних коштів порівну (50 х 50) розділити кошти за державною програмою відшкодування до 6 млн. грн. громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування в закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, між Всеукраїнськими об’єднаннями громадян, які зголосились реалізовувати вказану програму, а саме: у 2018 році між Громадською спілкою «Всеукраїнська спілка інвалідів Чорнобиля» та Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Союз Чорнобиль України» для можливості відшкодування постраждалим внаслідок Чорнобильської витрат на лікування, згідно Протоколу Робочої групи №1 від 07.08.2018 року та згідно Протоколу Робочої групи №2 від 14.09.2018 року.
6. Зобов’язати Фонд соціального захисту інвалідів здійснити перерахунок коштів в розмірі 775562 грн. 86 коп. на казначейський рахунок Громадської спілки «Всеукраїнська спілка інвалідів Чорнобиля» для можливості відшкодування постраждалим внаслідок Чорнобильської витрат на лікування в закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою згідно Протоколу Робочої групи №1 від 07.08.2018 року а саме: ОСОБА_4 на загальну суму 82900,00 грн., ОСОБА_6 на суму 10000,00 грн., ОСОБА_7 на суму 65330,00 грн., ОСОБА_19 на загальну суму 26000,00 грн., ОСОБА_22 на суму 8443,59 грн., ОСОБА_8 на суму 11013,40 грн., ОСОБА_9 на суму 10657,00 грн., ОСОБА_1 на суму 12455,69 грн., ОСОБА_10 на суму 10000,00 грн., ОСОБА_12 на суму 19586,61 грн., ОСОБА_13 на суму 90923,44 грн., ОСОБА_14 на суму 96110,00 грн., ОСОБА_15 на суму 18000,00 грн., ОСОБА_23 на загальну суму 25949,21 грн., ОСОБА_16 на суму 23900,00 грн., ОСОБА_24 на суму 22135,40 грн., ОСОБА_25 на суму 38368,50 грн., ОСОБА_17 на суму 39731,55 грн., ОСОБА_18 на суму 14257,29 грн., ОСОБА_20 на суму 4844,87 грн., ОСОБА_26 на суму 7489,20 грн.. Згідно Протоколу Робочої групи №2 від 14.09.2018 року, а саме: ОСОБА_27 на суму 11500,00 грн., ОСОБА_28 на суму 4523,23 грн., ОСОБА_5 на суму 59467, 46 грн., ОСОБА_2 на суму 46534,00 грн., ОСОБА_11 на суму 15442,42 грн.
7. Зобов’язати Міністерство соціальної політики України до 31.12.2018 року привести Наказ Міністерства соціальної політики України від 21.05.2018 року № 736 у відповідність редакції абзацу останнього пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки громадських об'єднань інвалідів, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 року № 183.
Відповідно до статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як убачається з матеріалів справи, позивачами оскаржуються дії відповідачів, які не мають ознак індивідуальної спрямованості щодо будь-якого із позивачів, оскільки зачіпають та стосуються прав та інтересів Громадської спілки "Всеукраїнська спілка інвалідів Чорнобиля" та Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України".
Вказана обставина свідчить про те, що вирішуючи питання щодо підсудності даної справи, не може бути застосовано підсудність за вибором позивача, оскільки застосуванню підлягає стаття 26 КАС України, яка регулює підсудність справ за місцем проживання або місцем знаходження відповідача.
Так, статтею 26 КАС України закріплено, що позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Судом встановлено, що відповідачами у даному позові зазначено: Фонд соціального захисту інвалідів (місце знаходження - м. Київ, вул. Фролівська, 6/8) та Міністерство соціальної політики (місце знаходження - м. Київ, вул. Еспланадна).
Отже, місцем знаходження обох відповідачів (юридичних осіб) є м. Київ, що вказує на те, що територіальна юрисдикція (підсудність) даної адміністративної справи належить Окружному адміністративному суду м. Києва.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із частинами шостої та восьмої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що даний позов не підсудний ОСОБА_21 окружному адміністративному суду, тому вважає, що дану справу необхідно передати на розгляд до суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, а саме - Окружного адміністративного суду м. Києва.
у х в а л и в:
Адміністративну справу 320/5250/18 - передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через ОСОБА_21 окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.