ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" квітня 2008 р.0 Справа № 8/194-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Шульженко Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у м.Херсоні
до приватного підприємства "Снабрессурсы"
про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів приватного підприємства "Снабрессурсы" з моменту перереєстрації на гр. Чорнобая В. О. (з 10.06.2005р.); скасування (припинення) державної реєстрації приватного підприємства "Снабрессурсы" з моменту перереєстрації на гр. Чорнобая В. О. (з 10.06.2005р.); визнання недійсними первинних та фінансово-господарських документів, складених від імені ПП "Снабрессурсы" з моменту перереєстрації приватного підприємства "Снабрессурсы" на гр. Чорнобая В. О. (з 10.06.2005р.).
за участю представників сторін:
від позивача - ДПІ Іващенко Р.М. дов. №15417/9/10-105 від 28.12.07 р.
від відповідача - не прибув.
Державна податкова інспекція у м. Херсоні (позивач) звернулась до господарського суду з адміністративним позовом про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів приватного підприємства "Снабрессурсы" (відповідач) з моменту перереєстрації на гр. Чорнобая В. О. (з 10.06.2005р.); скасування (припинення) державної реєстрації приватного підприємства "Снабрессурсы" з моменту перереєстрації на гр. Чорнобая В. О. (з 10.06.2005р.); визнання недійсними первинних та фінансово-господарських документів, складених від імені ПП "Снабрессурсы" з моменту перереєстрації приватного підприємства "Снабрессурсы" на гр. Чорнобая В. О. (з 10.06.2005р.)
Виходячи з положень пунктів 1, 7, 9 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою). У контексті зазначених норм Кодексу, справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений здійснювати управлінські чи контрольні функції щодо іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
За змістом ст. ст. 2, 4, 10, 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об’єднані державні податкові інспекції є органами виконавчої влади, які здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), застосовують до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягують до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України, контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна, звертаються у передбачених законом випадках до судових органів з позовом про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
Аналіз суб’єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції, а в розумінні пункту 7 статті 3 КАС України ДПІ у м. Херсоні є суб’єктом владних повноважень.
Вирішення спору за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, відповідно до пункту 4 ч. 1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України віднесено до компетенції адміністративного суду.
Відповідно до абзаців 1, 2, 4 пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст.ст. 49, 55- 57, 238, 247 Господарського кодексу України, ст. 87, 91 Цивільного кодексу України, п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Позивач стверджує, що з моменту реєстрації товариства засновник - гр. Чорнобай В. О. до ведення фінансово-господарської діяльності приватного підприємства "Снабрессурсы" ніякого відношення не мали. Реєстрацію ПП на своє ім’я гр. Чорнобай В. О. пояснює тим, що він погодився на пропозицію знайомої Іванової О. І. познайомитися з громадянином Балоном Ігорем Давидовичем щоб зареєструвати на своє ім’я декілька підприємств за винагороду у 250 грн. Процес реєстрації гр. Чорнобай В. О. викладає наступним чином: він (Чорнобай В. О.) приходив у офіс до Балона І. Д., потім у нотаріуса підписував статутні документи, не переймаючись їх змістом. Підписував довіреності для оформленя необхідних документів у різних державних органах, акти прийому передачі документів, сразу їх віддавав документи гр. Балону І. Д. та отримував 250 грн. щоразу після реєстрації фірми, реєстрація здійснювалась двіччі на місяць. На думку позивача, за наведеного, управління приватного підприємства "Снабрессурсы" було покладено на невстановлену податковою інспекцією особу, яка не має до вказаного підприємства ніякого відношення, оскільки печатки та документи цього підприємства гр. Чорнобай В. О., зазначений в статутних документах як керівник, не отримував, а діяльність підприємством здійснюється невідомими особами, що може свідчити про протиправний характер діяльності та дає підстави вважати приватного підприємства "Снабрессурсы" таким, що має ознаки фіктивності. Позивач зазначає, що особи, які фактично проводять псевдодіяльність за допомогою зареєстрованого на підставну особу підприємства, намагаються ухилитися від відповідальності у разі виявлення факту "відмивання" доходів, отриманих нелегальним шляхом або ухилення від сплати податків. У зв’язку з цим, в позові ставиться вимога про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів приватного підприємства "Снабрессурсы" з моменту перереєстрації на гр. Чорнобая В. О. та скасування (припинення) державної реєстрації цього підприємства.
Представник позивача на засіданні суду надав усні пояснення, відповідно до яких підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Відповідач проти позову письмових заперечень не надав. Представник відповідача у судове засідання не прибув. Ухвала про відкриття провадження та повістка, надіслані відповідачу за зазначеною податковою інспекцією адресою повернулися до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
За таких обставин, суд здійснює розгляд справи за відсутності представника відповідача, за наявними в матеріалах справи доказами, відповідно до ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд -
в с т а н о в и в :
Приватне підприємство "Снабрессурсы" було зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Херсонської міської ради 05.02.1997р., про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за № 4409, приватному підприємству "Снабрессурсы" присвоєно код ЄДРПОУ 24114855.
З 05 лютого 1997 року Пивоварова Ганна Миколаївна заснувала приватне підприємство "Снабрессурсы", затвердила 27.01.97 його статут (зареєстрований 04.02.97р.) та прийняла на себе повноваження директора приватного підприємства "Снабрессурсы". Рішенням від 08.08.02р. № 2 гр. Пивоварова Г. М. доповнила статут новими видами діяльності та перереєструвала його 12.08.2002р. Окрім цього, рішенням від 08.08.02р. № 2 призначено на посаду директора приватного підприємства "Снабрессурсы" Апонаску Тетяну Віталіївну.
Заявою від 11.05.05р. гр. Пивоварова Г. М. передала повноваження та функції засновника, частку статутного фонду та всі свої права і обов'язки як засновника приватного підприємства "Снабрессурсы" гр. Чорнобаю Володимиру Олександровичу. Чорнобай В. О. своїм рішенням від 11.05.05р. № 3 прийняв на себе обовязки й права засновника приватного підприємства "Снабрессурсы", та затвердив нову відповідну редакцію статуту (зареєстровано 10.06.05р.). У новій редакції статуту приватне підприємство "Снабрессурсы" знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Червонофлотська, будинок 17.
Як вбачається із явки з повинною гр. Чорнобая В. О., оформленої у письмовому виді старшим уповноваженим УПМ ДПА у Херсонській області Новіковим А., гр. Чорнобай Володимир Олександрович, проживає за адресою: м. Харків, вул. 23 серпня, буд.38, кв. 32, приблизно чотири роки тому погодився на пропозицію знайомої Іванової О. І. познайомитися з громадянином Балоном Ігорем Давидовичем щоб зареєструвати на своє ім’я декілька підприємств за винагороду у 250 грн. за кожну реєстрацію. Чорнобай В. О. пояснює , що він приходив у офіс до Балона І. Д., потім у нотаріуса підписував статутні документи, не переймаючись їх змістом, підписував довіреності, акти прийому передачі, не одержуючи їх після підписання. На ім'я гр. Чорнобая В. О. також відбувалася реєстрація і інших приватних суб'єктів господарювання - приблизно 2 рази на місяць, до господарської діяльності яких він не мав ніякого відношення.На прохання Гнилицької Татьяни Чорнобай підписував реєстраційні документи у Реєстраційній палаті. Чорнобай стверджує, що ніякою господарською діяльністю не займався, рахунки в установах банку не відкривав, податкові накладні не підписував.
Відповідно до ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Згідно ст. 56 ГК України, суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. Установчими документами суб'єкта господарювання, згідно ст. 57 цього Кодексу, є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень порядок формування майна, розподілу прибутку та збитків, умови його реорганізації та ліквідації. Аналогічні вимоги передбачені статтею 87 Цивільного кодексу України передбачено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Ст. 24 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»передбачено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду юридичної особи в розмірі, який встановлено законом.
Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону. За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.
Скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству установчих документів або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законодавством. Скасування державної реєстрації припиняє господарську діяльність і є підставою для здійснення заходів щодо ліквідації суб'єкта господарювання.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом. Відповідно до статті 238 Господарського Кодексу передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади санкції, в тому числі за статтею 239 Кодексу –скасування державної реєстрації та ліквідації суб’єкта господарювання. Статтею 247 того ж Кодексу встановлено, що у разі здійснення суб’єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб’єкта та його ліквідації.
В даному випадку господарська діяльність товариства з моменту реєстрації підприємства юридичної особи здійснювалась без відома та участі особи, яка юридично є власником та керівником підприємства, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо. Таким чином особи, які фактично проводили господарську діяльність за допомогою зареєстрованого на підставну особу підприємства, не несуть ніякої відповідальності за цю діяльність як власники підприємства, і у разі виявлення фактів порушення чинного законодавства підприємством їх неможливо притягти до відповідальності за ці порушення. Пояснення юридичного власника гр. Чорнобая Володимира Олександровича свідчить, що він є тимчасово не працюючим, не розробляв установчих документів, приймав участь в реєстрації на своє ім'я підприємства за вказівкою своїх знайомих за винагороду шляхом підписання певних документів, але не мав бажання здійснювати підприємницьку діяльність, мешкає він у м. Харкові, тоді як підприємство товариство здійснює господарську діяльність у м. Херсоні. Статутний фонд громадянин не формував. Після підписання ним документів підприємства вони були передані іншій особі - Балону І. Д., яким і готувались документи для реєстрації.
Для створення суб'єкта господарювання необхідне рішення цієї фізичної особи щодо прийняття на себе вищевказаних прав та обов'язків. У випадку реєстрації засновниками приватного підприємства "Снабрессурсы" громадянином Чорнобаєм В. О. з боку останнього була відсутня воля на набуття таких прав, що свідчить про порушення вимог ст. 87 ЦК України, ст.ст. 56, 57 ГК України.
Суд вважає, що перереєстрація приватного підприємства "Снабрессурсы" на гр. Чорнобая В. О. відбулася поза межами правового поля.
Згідно п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Невстановлені особи, використовуючи документи приватного підприємства "Снабрессурсы" та печатку, займались господарською діяльністю, складали бухгалтерські та інші первинні документи, подавали податкову звітність, нараховували податки, складали податкові накладні, які використовували контрагенти товариства в своєму бухгалтерському та податковому обліку для віднесення певних сум до податкового кредиту, що могли призвести до ненадходження до бюджету значних сум податків.
Суд вважає, що позивач довів у встановленому законом порядку факт здійснення відповідачем діяльності, що суперечить закону чи установчим документам підприємства.
За вказаних обставин, підлягають задоволенню позовні вимоги щодо визнання недійсними Статуту підприємства-відповідача з моменту реєстрації.
Оскільки Статут, який визначає правовий статус товариства та встановлює правову основу господарської діяльності визнано недійсним, приватне підприємство "Снабрессурсы" підлягає припиненню (скасуванню державної реєстрації). Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання позбавляє його можливості продовжувати господарювання - його господарська діяльність припиняється з цього моменту. Скасування державної реєстрації є підставою для здійснення заходів щодо ліквідації СПД (призначення ліквідаційної комісії, задоволення претензій кредиторів, стягнення дебіторської заборгованості, публікація повідомлення про ліквідацію) і виключення з ЄДРПОУ.
Суд також визнає недійсними всі документи фінансово-господарської діяльності приватного підприємства "Снабрессурсы" з моменту перереєстрації на гр. Чорнобая В. О. з 10.06.2005р., та покладає на ДПІ у м. Херсоні заходи щодо ліквідації підприємства.
На підставі 59-61, 247, 248 ГК України, ст.ст. 87-92 ЦК України, та керуючись ст.ст. 94, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсними установчі та реєстраційні документи приватного підприємства "Снабрессурсы" (м. Херсон, вул. Червонофлотська, будинок 17, каб.41 , код ЄДРПОУ24114855) з моменту перереєстрації на гр. Чорнобая В. О. - з 10.06.2005р.
3. Припинити юридичну особу - приватне підприємство "Снабрессурсы" (м. Херсон, вул. Червонофлотська, будинок 17, код ЄДРПОУ24114855).
4. Визнати недійсними первинні фінансово-господарські документи, документи податкової звітності, включаючи податкові накладні приватного підприємства "Снабрессурсы" (м. Херсон, вул. Червонофлотська, будинок 17, код ЄДРПОУ24114855).
5. Надіслати копію постанови Держреєстратору у день набрання законної сили постанови для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації приватного підприємства "Снабрессурсы" (м. Херсон, вул. Червонофлотська, будинок 17, каб.41, код ЄДРПОУ24114855).
6. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні здійснити ліквідаційну процедуру приватного підприємства "Снабрессурсы" (м. Херсон, вул. Червонофлотська, будинок 17, каб.41, код ЄДРПОУ24114855) і подати до суду звіт та ліквідаційний баланс згідно з вимогами чинного законодавства.
7. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
8. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Хом'якова
Постанову складено у повному обсязі
та підписано 21 квітня 2008 року.