Ухвала суду № 7696447, 28.01.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2010
Номер справи
2а-9694/09/0570
Номер документу
7696447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Шальєва В.А.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

м. Донецьк 28 січня 2010 року справа № 2-а- 9694 /09/ 0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Нікуліна О.А. суддів:

при секретарі

за участі:

представника позивача

представника відповідача Сіваченка І.В., Дяченко С.П.

Задоєнку О.В.

Не з*явився

Карташева О.О., Червоненко С.О., Циколенко Т.В., Булига В.П. розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу судовому засіданні

державної податкової інспекції у петровському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2009 року по справі № 2-а-/09/ за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донецькій завод мостових конструюй» до Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И Л А :

У червні 2009 року позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2009 року позов задоволено у повному обсязі.

Зазначеною постановою суд визнав протиправним податкове повідомлення-рішення № 0000802342/0, прийняте Державною податковою інспекцією у Петровському районі м. Донецька 29.05.2009 р., про визначення Відкритому акціонерному товариству „Донецький завод мостових конструкцій" податкового зобов'язання з податку на прибуток в загальному розмірі 7284374 грн., в тому числі, за основним платежем - 3642187 грн.. за штрафними (фінансовими) санкціями -3642187 гривень, визнав протиправним податкове повідомлення-рішення № 0000812342/0, прийняте Державною податковою інспекцією у Петровському районі м. Донецька 29.05.2009 р., про визначення Відкритому акціонерному товариств} ..Донецький завод мостових конструкцій" податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 5827500 грн., в тому числі, за основним платежем - 2913750 грн.. за штрафними (фінансовими) санкціями -2913750 гривень

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувуся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.

Відкрите акціонерне товариство „Донецький завод мостових конструкцій" зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 31.03.1999 р. виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 19377807, здійснює господарську діяльність на підставі статуту.

Відповідач Державна податкова інспекція у Петровському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні" повноваження.

ДПІ у Петровському районі м. Донецька проведена виїзна планова перевірка ВАТ „ДЗМК" з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства за період з 01.10.2007 р. по 30.09.2008 р., за результатами якої був складений акт № 511/23/19377807 від 17.04.2009 р. В ході перевірки податковим органом були встановлені певні порушення податкового законодавства. 17.04.2009 р. начальником ДПІ у Петровському районі м. Донецька був виданий наказ № 129 про проведення службового розслідування стосовно посадових осіб ДПІ. які здійснювали перевірку у січні 2008 р. (акт № 172-23-19377807 від 31.01.2008 р.).

На підставі зазначеного наказу відповідачем була здійснена позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2005 р. по 30.09.2007 р.. за результатами якої складений акт № 655/23/19377807 від 19.05.2009 р. В ході цієї перевірки податковим органом встановлено, що ВАТ „ДЗМК" порушені вимоги п. 4.1 ст. 4, пп. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" в частині заниження податку на прибуток за 9 місяців 2007 р. на 3642187 грн.. пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" в частині заниження податку на додану вартість в серпні 2007 р. на 2913750 грн.

На підставі зазначеного акту податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000802342/0 від 29.05.2009 р. про визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на прибуток в загальному розмірі 7284374 грн., в тому числі, за основним платежем - 3642187 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 3642187 грн., № 0000812342 0 від 29.05.2009 р. про визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 5827500 грн., в тому числі, за основним платежем - 2913750 грн.. за штрафними (фінансовими) санкціями - 2913750 грн.

30.05.2007 р. ВАТ „Донецький завод мостових конструкцій" укладений договір № 3005 з СП ЗАТ „Донецький завод алюмінієвих профілів" та ВАТ „Донецькметалпром" про дольову участь у будівництві об'єкту дольової власності. За цим договором ВАТ ..ДЗМК" є генеральним підрядником та зобов'язане виконати будівельно-монтажні роботи з побудови складу готової продукції для алюмінієвих профілів у м. Донецьку, по вул. Хіміків. 42-6. Роботу ВАТ „ДЗМК" оплачує ЗАТ „Донецький завод алюмінієвих профілів". Строк виконання робіт у відповідності до п. 4.1 договору -31.12.2009 р. Пунктом 15.1.1 договору передбачено здійснення авансового платежу в сумі 17482500 грн. протягом 90 робочих днів від дати підписання договору. Ця передплата отримана позивачем 15.08.2007 р. в повному обсязі.

16.08.2007 р. ВАТ ..ДЗМК" уклало з ТОВ „Асал-Строй" договір субпідряду № 1608-07 на виконання будівельно-монтажних робіт з побудови складу готової продукції для алюмінієвих профілів у м. Донецьку, по вул. Хіміків, 42-6.

Підпунктом 7.10.2 п. 7.10 ст. 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" визначений термін „довгостроковий договір (контракт)", а саме, під терміном "довгостроковий договір (контракт)" слід розуміти будь-який договір на виготовлення, будівництво, установку або монтаж матеріальних цінностей, що входитимуть до складу основних фондів замовника або складових частин таких основних фондів, а також на

створення нематеріальних активів, пов'язаних з таким виготовленням, будівництвом, установкою або монтажем (послуг типу "інжиніринг", науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт та розробок), за умови, якщо такий контракт не планується

завершити раніше ніж через 9 місяців з моменту здійснення перших витрат або отримання авансу (передоплати).

Договір № 3005 від 30.05.2007 р. передбачає будівництво основних фондів замовника. Аванс (передоплата) була отримана виконавцем ВАТ „ДЗМК" 15.07.2007 р. Завершення договору відповідно до його умов планується 31.12.2009 р. Отже, договір № 3005 має усі ознаки довгострокового.

Порядок оподаткування доходів від виконання довгострокових договірних зобов'язань є відмінним від оподаткування інших виді діяльності.

Згідно пп. 7.10.1 п. 7.10 ст. 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" платник податку може вибрати особливий порядок оподаткування результатів діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором (контрактом).

Наказом № 65к від 01.06.2007 р. по ВАТ „ДЗМК" обраний особливий порядок оподаткування результатів діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором № 3005.

У відповідності до пп. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку - дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку:

або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.

У відповідності до цього законодавчого припису, відповідно до обраного особливого порядку оподаткування, першою подією за довгостроковим договором є дата фактичного надання результатів робіт платником податків, а тому отриманий аванс (передплату) за договором № 3005 від 30.05.2007 р. ВАТ „ДЗМК" включив до складу валового доходу у податкових періодах, коли фактично були здійснені витрати, про що свідчать декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2008 р. та за 2008 рік.

Дати фактичного надання результатів робіт (подією, що сталася раніше) припадають на зазначені податкові періоди, що підтверджується актами прийому виконаних підрядних робіт та довідки про вартість виконаних підрядних робіт.

Суд правильно встановив, що позивачем не були допущені порушення податкового законодавства, які призвели до нарахування позивачу податкових зобов'язань з податку на прибуток.

Суд першої інстанції правильно вважав укладений договір довгостроковим.

30.05.2007 р. ВАТ „Донецький завод мостових конструкцій" був укладений договір № 3005 з СП ЗАТ „Донецький завод алюмінієвих профілів" та ВАТ „Донецькметатпром" про дольову участь у будівництві об'єкту дольової власності. За цим договором ВАТ ..ДЗМК" є генеральним підрядником та зобов'язане виконати будівельно-монтажні роботи з побудови складу готової продукції для алюмінієвих профілів у м. Донецьку, по вул. Хіміків. 42-6. Роботу ВАТ „ДЗМК" оплачує СП ЗАТ „Донецький завод алюмінієвих профілів". Строк виконання робіт у відповідності до п. 4.1 договору 31.12.2009 р. Пунктом 15.1.1 договору передбачено здійснення авансового платежу в сумі 17482500 грн. протягом 90 робочих днів від дати підписання договору. Ця передплата отримана позивачем 15.08.2007 р. в повному обсязі.

На переконання суду цей договір повністю відповідає вимогам, які пред'являться до довгострокового договору підпунктом 7.10.2 п. 7.10 ст. 7 Закону України „Про

оподаткування прибутку підприємств", а саме: цей договір укладений на будівництво матеріальних цінностей (складу готової продукції - алюмінієвих профілів), що входитимуть до складу основних фондів замовника (СП ЗАТ „Донецький завод алюмінієвих профілів"); договір планується завершити не раніше 31.12.2009 р., тобто, не раніше ніж через 9 місяців з моменту здійснення перших витрат або отримання авансу (передоплати), які були здійснені 15.08.2007 р.

В акті перевірки податковим органом зазначається, що позивач на момент укладання договору № 3005 та протягом червня-вересня 2007 р. не здійснював будівельної діяльності та мав відповідної ліцензії, а ліцензія АВ № 360707 на здійснення будівельної діяльності видана підприємству 01.10.2007 р.

Суд правильно вважав, що вказані доводи відповідача як обґрунтування того, що договір № 3005 не є довгостроковим, не є переконливими.

Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» не пов'язує визначення договору (контракт}) як довгострокового з наявністю ліцензії на певний вид господарської діяльності у виконавця робіт за таким договором.

Виконання будівельних робіт позивачем за договором № 3005 розпочалось в жовтні 2007 р.. тобто, після отримання відповідної ліцензії.

Податковий орган як контролюючий орган не наділений повноваженнями перевіряти наявність чи відсутність ліцензій на певний вид господарської діяльності.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій визначені ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», відповідно до якої державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об"єднані державні податкові інспекції виконують такі функції:

1. 1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);

2. 2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

3. 3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документівщодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; 4. 4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів;

5. 5) ведуть облік векселів, що видаються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах та щомісяця подають інформацію про це місцевим органам державної статистики; здійснюють контроль за погашенням векселів; видають суб'єктам підприємницької діяльності дозволи на відстрочення оплати (погашення) векселів із зазначених операцій;

6) забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;

7) аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства; 1. 8) проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів(обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;

2. 9) за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом;

10) передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції:

1. 11) подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна;

2. 12) проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку безхазяйного манна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна:

3. 13) контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків. інших платежів від платників податків, своєчасність і повноту перерахування цих сум до бюджету:

4. 14) розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та. в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань;

5. 15) полають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів;

6. 16) здійснюють контроль за наявністю марок акцизного збору на пляшках (упаковках)алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації:

16-1) здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів;

17) надавати відповіді на запити платника податків із додержанням вимог, встановлених Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та іншими законами України;

18) виконують функції, передбачені пунктом 17 статті 8, а також інші функції, пов'язані із здійсненням відповідними підрозділами податкової міліції повноважень, передбачених статтею 21 цього Закону.

До повноважень органів державної податкової служби не входить контроль за дотриманням суб"єктами господарювання ліцензійних умов провадження певних видів діяльності, в даному випадку, у сфері будівництва.

Неподання позивачем податковому органу розрахунку, якій повинен містися у додатку К2 до податкової декларації з податку на прибуток, не може бути підставою для визначення позичу податкових зобов'язань, оскільки такий розрахунок є формою податкового звіту.

Судом встановлено, що позивачем був обраний особливий порядок оподаткування результатів діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором (контрактом), про що свідчить № 65к від 01.04.2007 р. Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств"

не пов'язує права платника податку на обрання особливого порядку оподаткування за довгостроковим договором з наданням такого розрахунку.

Вказані обставини покладені судом першої інстанції у обґрунтування висновку про протиправність прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення № 0000802342/0 про визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на прибуток в загальному розмірі 7284374 грн., в тому числі, за основним платежем - 3642187 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 3642187 грн.

Податковий орган визначив позивачу податкове зобов'язання з податку на додану вартість посилаючись на пп. 7.3.1, 7.3.7 п. 7.3 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість", тобто, у заниженні податку на додану вартість у серпні 2007 р. на 2913750 гривень.

У відповідності до пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку:

або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Підпунктом 7.3.7 п. 7.3 ст. 7 цього ж Закону встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань виконавця з контрактів, визначених довгостроковими відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", є дата збільшення валового доходу виконавця довгострокового контракту.

Помилковість висновків відповідача про те, що позивачем не був обраний особливий порядок оподаткування результатів діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором (контрактом), встановлена судом.

Отже, у відповідності до пп. 7.3.7 п. 7.3 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" податкові зобов'язання у позивача з податку на додану вартість не виникли в серпні 2007 р.. коли був отриманий авансовий платіж, а виникли в податковому періоді, коли позивач здійснив збільшення валового доходу (11 місяців 2008 р., 2008 р.). Тому безпідставним є й визначення податкових зобов'язань позивача з податку на додану вартість за серпень 2007 р. Така безпідставність обумовлює неправомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-9694-09 залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 02 лютого 2010 року.

Головуючий О.А.Нікулін

Судді І.В.Сіваченко

С.П.Дяченко