Головуючий у 1 інстанції Островська О.П.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
м. Донецьк 28 січня 2010 року
справа № 2-а-25472 /09/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А. суддів:
при секретарі
за участі:
представника позивача
представника відповідача Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
Стєблєві О.Л.
Не з*явився
Не з*явився розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2009 року по справі № 2-а-25472/09/1270 за позовом Приватного підприємства «Мега-Лугкомплект-В» до Ленінської МДПІ в м. Луганську про визнання дій неправомірними,-
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2009 року позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2009 року позов задоволено у повному обсязі.
Зазначеною постановою суд визнав дії Ленінської МДПІ в м. Луганську, які полягають в анулюванні реєстрації платника ПДВ - Приватного підприємства «Мега - Лугкомплект - В» (код ЄДРПОУ 35024842), які оформлені актом №292 від 13.08.2009 року Ленінської МДПІ в м. Луганську протиправними, скасував акт Ленінської МДПІ в м. Луганську №292 від 13.08.2009 року про анулювання реєстрації Приватного підприємства «Мега - Лугкомплект - В» як платника ПДВ, вобов'язав Ленінську МДПІ в м. Луганську відновити свідоцтво платника ПДВ ПП «Мега - Лугкомплект - В» з 13 серпня 2009 року.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Приватне підприємство «Мега - Лугкомплект - В» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 27.03.2007 року за № 13821020000012800 та 15.05.2007 внесено дані щодо суб'єкта до ЄДРПОУ.
13.08.2009 року Ленінською МДШ в м. Луганську винесено акт №292 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП «Мега - Лугкомплект -В», код ЄДРПОУ 35024842, підставою для цього зазначено те, що встановлений факт виписки податкових накладних, по яким не задекларовано (не сплачено) податкові зобов'язання, обсяг яких за оподатковуваними операціями перевищує суму, визначену пп.2.3.1 п.2.3 ст.3 Закону України «Про податок на додану вартість», тому платник не має підстав для перебування в якості платника податку на додану вартість на підставі пп. «в» п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до п.9.3 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97 особи, що підпадають під визначення платників податку згідно із ст.2 цього Закону зобов'язані зареєструватись як платники податку в органі державної податкової служби за місцем їх знаходження. ПП «Мега Лугкомплект - В» відповідно до ст.2 зазначеного Закону, було зареєстровано як платник ПДВ в Ленінській МДШ в м. Луганську.
Випадки та порядок анулювання реєстрації платника ПДВ встановлені п.9.8 ст.9 зазначеного Закону та п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року №79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 року за №208/4429.
Відповідно до п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» , реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а)платник податку, який до місяця , в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання); в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8-1 цього Закону; ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання. Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку. Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б"-"ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи. Зазначені підстави анулювання реєстрації платника ПДВ також зазначені в п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року №79, відповідно до п.25.2.1 Положення, органи державної податкової служби здійснюють постійних моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників ПДВ у разі існування підстав, визначених у пп. «б»-«ґ» п. 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема: - свідоцтва або корінця Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків чи документа про застосування інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом «Про податок на додану вартість» (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); - судового рішення про анулювання податкової реєстрації чи свідоцтва, про звільнення від сплати податку на додану вартість (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- документа, який свідчить, що згідно з відповідним законодавчим актом особа, яка зареєстрована як платник податку на додану вартість, звільняється від сплати цього податку, не є платником податку або не має права на збереження статусу платника податку (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); - інформації органів реєстрації актів цивільного стану, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру щодо смерті фізичної особи - підприємця (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); - судового рішення про оголошення фізичної особи - підприємця померлою, про визнання фізичної особи - підприємця безвісно відсутньою, про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності, або інформації щодо такого рішення органів реєстрації актів цивільного стану, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); - свідоцтва або корінця свідоцтва, яким підтверджується закінчення терміну дії Свідоцтва (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); - документа, який підтверджує закінчення строку, на який було створено платника податку, укладено договір про спільну діяльність, угоду про розподіл продукції (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону). Підпункт 25.2.2 Положення визначає, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону З оскаржуваного акту №292 від 13.08.2009 року випливає, що підставою анулювання реєстрації платника ПДВ є пп. «в» п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», але відповідачем не надано жодних доказів в підтвердження того, що мали місце обставини, викладені в зазначеному пункті: позивач не зареєструвався як платник єдиного податку та не став суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, та не звільнений від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин. Відповідач посилався на Розпорядження Кабінету Міністрів України № 757-р від 01.07.2009 року про «Деякі питання адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів)», яким визначено взяти до відома, що для упорядкування податкового обліку: платники податку на додану вартість декларують суму податкового кредиту у період виникнення податкового зобов'язання; у разі встановлення органами державної податкової служби факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобов'язання, обсяг яких за оподаткованими операціями перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість", реєстрація платника податку на додану вартість анулюється. Пунктом 2.3.1 Закону України «Про податок на додану вартість», на який посилається відповідач визначено, що особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі: коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість). Суд правильно вважав не обґрунтованим посилання відповідача у своїх запереченнях на положення Розпорядження, оскільки законами України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та «Про систему оподаткування» визначено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації та несе відповідно до законів України відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування. Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» дає визначення такого поняття як «конфлікт інтересів», яке трактується наступним чином: у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення. На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,- УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2009 року залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 02 лютого 2010 року.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко