Ухвала суду № 76894950, 17.09.2018, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
711/7802/18
Номер документу
76894950
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/7802/18

У Х В А Л А

17вересня 2018року

Слідчий суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси ОСОБА_1 , за участю:

секретар судових засідань ОСОБА_2 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого СУ ГУ НП України в Черкаській області ОСОБА_3 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження за № 12018250000000110 від 25.05.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до суду з клопотанням, в якому просить надати дозвіл на проведення обшуку за місцезнаходженням загальної бухгалтерії установ Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, за адресою: вул. Гоголя, 251, м. Черкаси.

В обґрунтування клопотання зазначено, що СУ ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні № 12018250000000110 від 25.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.

Встановлено, що до УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України надійшла інформація про те, що службові особи ТОВ «Каштан Плюс» (ЄДРПОУ 30955757) за попередньою змовою з посадовими особами Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, діючи умисно та з корисливих мотивів, організували незаконну схему з привласнення бюджетних коштів під час постачання продуктів харчування до ДНЗ м. Черкаси по значно завищеним цінам шляхом проведення безтоварних операцій та конвертації грошових коштів у готівку, уникаючи процедуру проведення відкритих торгів.

При проведенні аналізу офіційних порталів публічних фінансів України встановлено, що службові особи ТОВ «Каштан Плюс» в 2017 році освоїли понад 40 млн. грн. бюджетних коштів на придбання та поставку продуктів харчування до ДНЗ м. Черкаси, де замовником та платником виступав лише Департамент освіти та гуманітарної політики ЧMP, директором якого являвся ОСОБА_4 ..

В подальшому службові особи ТОВ «Каштан Плюс» в 2018 році, уникаючи конкуренції та відкритих торгів, укладають прямі договори на придбання та поставку продуктів харчування з Департаментом освіти та гуманітарної політики ЧMP в особі того ж директора ОСОБА_4 .. Загальна сума отриманих коштів з місцевого бюджету становить майже 7 млн. грн..

При детальному аналізі інформації щодо придбання та подальшої реалізації ТОВ «Каштан Плюс» продуктів харчування встановлено, що останні в 2018 році на замовлення Департаменту освіти та гуманітарної політики ЧMP здійснюють закупівлю продуктів харчування у різних фізичних та юридичних осіб , а саме у:

ТОВ «Хлібний Дім - Україна» (ЄДРПОУ 39617824):

м`ясо яловиче в кількості - 1 536 кг. за ціною - 65,83 грн./кг., а реалізовують до Департаменту в кількості - 68 400 кг. за ціною 74 грн./кг.;

печінка яловича в кількості - 18 700 кг. за ціною - 39 грн./кг., а реалізовують до Департаменту в кількості 30 680 кг. за ціною 62,5 грн./кг.,

по аналогічній схемі закуповують продукти харчування у ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ТОВ «Альбакор», ТОВ «Агро-Рось», ТОВ «Агросвіт», ФОП ОСОБА_7 , які потім реалізовують Департаменту в більшій кількості та за більшою ціною.

Тобто, службові особи ТОВ «Каштан Плюс» закуповують набагато менше продуктів харчування за значно нижчими цінами, ніж фактично поставляють за завищеними цінами до Департаменту освіти та гуманітарної політики ЧMP.

Крім того, встановлено, що ТОВ «Хлібний Дім - Україна», що на постійній основі реалізовує за завищеними цінами м`ясну продукцію до ТОВ «Каштан Плюс», належить родині депутата Черкаської міської ради ОСОБА_8 , який перебуває у дружніх відносинах з службовими особами ТОВ «Каштан Плюс» та має безпосередній вплив на колишнього директора Департаменту освіти та гуманітарної політики ЧMP ОСОБА_4 ,

який на даний час являється заступником міського голови м. Черкаси з питань діяльності виконавчих органів ради.

Про наявність спільного умислу щодо заволодіння коштами місцевого бюджету зазначеними посадовими та службовими особами свідчить також той факт, що ТОВ «Хлібний Дім - Україна» та ТОВ «Каштан Плюс» є учасниками тендерів на поставку продуктів харчування до ДНЗ м. Черкаси, який на даний час проводить Департамент освіти та гуманітарної політики ЧMP та відповідно до наявної інформації останні попередньо являються переможцями торгів, що свідчить про штучно створену конкуренцію, де переможцями торгів будуть вказані підприємства.

Крім того, працівниками УЗЕ в Черкаській області, з метою перевірки дотримання цільового використання бюджетних коштів при закупівлі продуктів харчування Департаментом освіти та гуманітарної політики ЧMP, на підставі відповідного запиту було отримано копії документів, а саме договори на поставку продуктів харчування, додаткові угоди до них та видаткові накладні поставки товару за період з 01.01.2018 по 28.02.2018. При аналізі видаткових накладних встановлено ймовірне їх підроблення, оскільки в графах «здав» та «прийняв» містяться однакові підписи.

Відповідно до наявної інформації службові особи ТОВ «Каштан Плюс» за попередньою змовою з посадовими особами Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради та депутата Черкаської міської ради ОСОБА_8 , діючи умисно та з корисливих мотивів, організували незаконну схему з привласнення бюджетних коштів під час постачання продуктів харчування до ДНЗ м. Черкаси по значно завищеним цінам, шляхом проведення безтоварних операцій та конвертації грошових коштів у готівку, уникаючи процедуру проведення відкритих торгів. Вказаними діями останні за отриманою інформацією завдали збитків міському бюджету на суму понад 12 млн. грн..

З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, виявлення та вилучення договірних, бухгалтерських та фінансових документів Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради з приводу постачання продуктів харчування до дитячих навчальних закладів м. Черкаси, інших документів, які можуть мати значення по даному кримінальному провадженню, комп`ютерної техніки, встановлення інших важливих обставин у кримінальному провадженні, проведення податкових перевірок та економічних експертиз, виникла необхідність у проведенні обшуку за місцезнаходженням загальної бухгалтерії Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, за адресою: вул. Гоголя, 251, м. Черкаси.

Перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як вбачається із змісту клопотання та доданих до нього доказів, подія кримінального правопорушення пов`язана з тим, що службові особи ТОВ «Каштан Плюс» (ЄДРПОУ 30955757) за попередньою змовою з посадовими особами Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, діючи умисно та з корисливих мотивів, організували незаконну схему з привласнення бюджетних коштів під час постачання продуктів харчування до ДНЗ м. Черкаси по значно завищеним цінам шляхом проведення безтоварних операцій та конвертації грошових коштів у готівку, уникаючи процедуру проведення відкритих торгів.

У свою чергу обшук, як слідча дія, має наслідком суттєве обмеження законних прав та інтересів учасників суспільних правовідносин, а відтак передумовою проведення такої слідчої дії є обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом.

Необхідно звернути увагу, що судове рішення про обшук має бути мотивованим (ст. 13 КПК України) та відповідати засадам розумності прийняття й виконання процесуальних рішень (ст. 28 КПК України), що обумовлює необхідність існування об`єктивних відомостей, які свідчать про те, що у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи можуть знаходитись речові докази, внаслідок чого обшук є найбільш доцільним та ефективним способом їх відшукання та вилучення. Проте таких відомостей слідчому судді не надано.

У Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року визначено, що кожен має право на повагу до свого приватного життя, до свого житла і кореспонденції; органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб (стаття 8).

Міжнародним пактом про громадянські і політичні права 1966 року встановлено, що ніхто не повинен зазнавати свавільних чи незаконних посягань на недоторканність його житла чи незаконних посягань на його честь і репутацію (пункт 1 статті 17).

Європейський суд з прав людини і громадянина у своїй практиці наголошує, що обшук у приміщеннях юридичних осіб (робочих приміщеннях і кабінетах осіб вільних професій) становить втручання в їх право на повагу як до приватного життя, так і житла («Пеєв проти Болгарії», заява №64209/01, рішення від 26.07.2007р.). Отже обмеження гарантії недоторканності житла і приватного життя розповсюджуються і щодо приміщень юридичних осіб.

Захист вищезазначених положень міжнародних правових актів закріплюється у статті 32 Конституції України, якою передбачене що обмеження таких прав допускається у випадках визначених законом і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 234 КПК України клопотання з яким слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді, повинно містити відомості про: обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

При цьому слідчий суддя вважає, що слідчим не обґрунтовано чому саме він звертається з клопотанням про проведення обшуку за вищезазначеною адресою, оскільки попередньо слідчий має можливість прийняти заходи для відшукання відповідних документів (договірних, бухгалтерських та фінансових документів Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради з приводу постачання продуктів харчування до дитячих навчальних закладів м. Черкаси за період з 01.01.2017 по даний час, а саме: договорів на постачання продуктів харчування, укладених Департаментом освіти та гуманітарної політики із ТОВ «Каштан-Плюс» за період з 01.01.2017 по 01.09.2018; видаткових накладних на отримання продуктів харчування у ТОВ «Каштан-Плюс» за період з 01.01.2017 по 01.09.2018; податкових накладних (за наявності)

за період з 01.01.2017 по 01.09.2018; товарно-транспортних накладних на перевезення ТОВ «Каштан-Плюс» продуктів харчування у складські приміщення Департаменту освіти та гуманітарної політики за період з 01.01.2017 по 01.09.2018; виписок по руху коштів на казначейському рахунку Департаменту освіти та гуманітарної політики, у яких^відображені операції по перерахуванню коштів на поточні рахунки ТОВ «Каштан-Плюс» у якості оплати вартості продуктів харчування за період з 01.01.2017 по 01.09.2018; оборотно-сальдових відомостей по субрахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (контрагент ТОВ «Каштан-Плюс») у розрізі місяців за період з 01.01.2017 по 01.09.2018; карток по субрахунку 232 «Продукти харчування» в розрізі найменувань отриманих продуктів харчування та їх вартості за період з 01.01.2017 по 01.09.2018; журналу виданих довіреностей за період з 01.01.2017 по 01.09.2018, тощо) за місцезнаходженням загальної бухгалтерії установ Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, за адресою: вул. Гоголя, 251, м. Черкаси, шляхом тимчасового доступу до зазначених документів.

За таких обставин доводи слідчого про необхідність проведення обшуку за місцезнаходженням загальної бухгалтерії установ Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, за адресою: вул. Гоголя, 251, м. Черкаси, з огляду на обставини якими вони обґрунтовані і докази, якими ці обставини підтверджується, не може бути підставою для обмеження права на недоторканність житла та повагу до приватного життя, оскільки не є вочевидь необхідним заходом допустимим у демократичному суспільстві, з огляду на засади пропорційності втручання у захищені законом основоположні права та свободи фізичних і юридичних осіб.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.234, 235 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУ НП України в Черкаській області ОСОБА_3 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження за № 12018250000000110 від 25.05.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України,- відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1