
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2018 року м.Житомир справа № 0640/4235/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попова О. Г.,
секретар судового засідання Бойко Т.О.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконною відмову, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати незаконною відмовою Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії відповідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 01.10.2017 із застосуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35 %;
- зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії із застосуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35 %.
В обґрунтування позовних вимог вказала, що після перерахунку пенсії Хорошівським об’єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу зменшився з 1,35 % на 1%. У зв'язку з чим, позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта 1,35%. Проте, 25.04.2018 отримала лист від відповідача, у якому відмовлено у такому перерахунку.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 відкрито провадження у справі із викликом (повідомленням) учасників справи на 11 вересня 2018 року о 10:40.
11 вересня 2018 року через відділ документального забезпечення надійшла заява від позивача про розгляд справи без його участі.
В судовому засіданні 11 вересня 2018 року оголошено перерву в судовому засіданні до 24 вересня 2018 року о 12:00 про що зазначено секретарем судового засідання в протоколі судового засідання (а.с.24-25).
Від Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 24 вересня 2018 року через відділ документального забезпечення надійшов відзив №3860/07 від 10.09.2018. В обґрунтування якого вказано, що відповідно до пункту 4.3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені до 01.10.2017, перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки -3 764,40 грн та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Після проведеного перерахунку середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії збільшився і становить - 2 497,45 грн. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу - 1% - 029. Враховуючи вище наведене, підстави для проведення перерахунку із застосуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35% - відсутні (а.с.29-30).
В судовому засіданні 24.09.2018 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечувала у повному обсязі та просила відмовити з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що з 07.07.2003 ОСОБА_3 перебуває на обліку в Хорошівському об’єднаному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримувала пенсію по інвалідності.
За заявою позивача 07.03.2007 ОСОБА_3 переведено на вид пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Після перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу зменшився з 1,35 % на 1% .
З врахуванням чого, позивач звернулась до Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта 1,35%.
Хорошівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №1894/03-1 від 25.04.2018 надано відповідь про те, що пенсії, призначені до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії", тобто до 01.10.2017, перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчислено як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки -3 764,40 грн та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Індивідуальний коефіцієнт заробітку ОСОБА_3 становить 0,66344, а сердньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії - 2 497,45 грн. Оскільки страховий стаж позивача становить 29 років 0 місяців 2 дні, то індивідуальний коефіцієнт її страхового стажу становить 0,29. З 01.10.2017 загальний розмір пенсії ОСОБА_3 становить 1 517,18 грн, в тому числі:
724,26 грн (2 497,45 (середньомісячний заробіток) * 0,29 (коефіцієнт страхового стажу) - основний розмір пенсії згідно статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
65,18 грн - доплата за понаднормований стаж;
727,74 грн - доплата до прожиткового мінімуму.
Тобто, пенсія нарахована згідно вимог чинного законодавства (а.с.8-9).
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернулась за захистом свої прав до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно з ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) Пенсійний фонд України є органом який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов'язані з веденням обліку.
Частиною першою статті 9 Закону№1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 28 Закону №1058-ІV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що позивач отримує пенсію за віком.
Згідно статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П=Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 1 статті 25 Закону № 1058-IV передбачено, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Як вбачається з матеріалів справи, з урахуванням наведених норм при призначенні пенсії позивачу для обчислення розміру його пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
У зв'язку з проведенням пенсійної реформи 03.10.2017 прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" за № 2148-VIII (далі Закон № 2148-VIII), положення якого стосовно внесення змін до статті 25 Закону № 1058-IV набрали чинності з 11.10.2017.
В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Судом встановлено, що пенсія призначена позивачу відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а тому остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.
Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
Відтак вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні "Велікода проти України" від 03.06.2014. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач при призначенні пенсії діяв у на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано, а позивачем не підтверджено наявності протиправних дій Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії з 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% ОСОБА_4 юріївні, а тому позовні вимоги позивач є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 12101. РНОКПП НОМЕР_1) до Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги, 1, смт.Хорошів, Хорошівський район, Житомирська область. ЄДРПОУ 41246794) про визнання незаконною відмову, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене 28 вересня 2018 року
Головуючий суддя: О.Г. Попова