Рішення № 76800257, 26.09.2018, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.09.2018
Номер справи
274/1101/17
Номер документу
76800257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа №274/1101/17

провадження № 2-а/0274/16/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.09.18 року м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Замеги О.В., за участю секретаря судового засідання Павлюк - Жук А.В., розглянувши в письмовому провадженні в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України,-

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 27 рішення Міністерства оборони України з розгляду питань, пов»язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум щодо прийняття рішення про відмову йому у призначенні одноразової грошової допомоги передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29 грудня 2017 року № 118;

- зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу передбачену статтею 16 відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядком затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено йому у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" він має право на її отримання, як інвалід ІІ групи внаслідок виконання обов'язків військової служби.

Ухвалою від 27 лютого 2018 року адміністративну справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін(а.с. 65).

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце слухання справи в судове засідання не з"явились.

Представник позивача – ОСОБА_2 на адресу суду спрямував заяву у якій просить проводити розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримую.

Відповідач належним чином повідомлені про дату, час і місце слухання справи причини неявки не повідомив.

У матеріалах справи міститься заява вих. № 497 від 12 квітня 2017 у якій представник позивача просить залишити адміністративний позов без розгляду з підстав пропущення позивачем строку звернення до суду(а.с. 26-27).

У задоволенні вищевказаного клопотання представника відповідача - представника Міністерства оборони України про застосування строків позовної давності, суд відмовляє оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує рішення Комісії Міністерства оборони України від 29 грудня 2016 року, а відтак вимоги частини другої статті 122 КАС України щодо звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів протягом шестимісячного строку позивачем не порушені.

Відповідно до частини третьої статті 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

У відповідності до частини четвертої статті 229 КАС України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з такого.

Згідно частини другої статті 18 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті другої КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 05 листопада 1972 року по 21 вересня 1992 року, при цьому з січня 1980 року по липень 1981 року – учасник бойових дій у Республіці Афганістан(а.с. 8-10).

З 06 грудня 2013 року ОСОБА_1 було встановлено третю групу інвалідності у зв'язку пораненням, контузією, захворюванням, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджується довідкою від 05 лютого 2014 року до акта огляду медико-соціальною експертною комісією(а.с. 51).

З 10 серпня 2015 року ОСОБА_1 було встановлено другу групу інвалідності у зв'язку пораненням, контузією, захворюванням, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджується довідкою від 04.09.2015 р. до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, що також підтверджується посвідченням серія ААВ № 007740(а.с. 7, 52).

Протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України № 53 від 08 липня 2016 року за результатами розгляду документів прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги(а.с. 53)

Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 25 травня 2016 року позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Державної казначейської служби третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправним та стягнення коштів задоволено частково, і визнано дії Міністерства оборони України (в особі ОСОБА_3 фінансів) з відмови у призначенні та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", протиправними, та зобов'язано Міністерство оборони України розглянути питання призначення ти виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"(а.с. 45-46).

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено частково, постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 26 травня 2016 року скасовано, прийнято нову постанову, а саме: позов ОСОБА_1 задоволено частково, та визнано дії Міністерства оборони України (в особі департаменту фінансів) з відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" , протиправними, зобов»язано Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 № 975(а.с. 8-10).

Доказів того, що позивачу була призначена та виплачена одноразова грошова допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, відповідачем не надано.

З метою вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби в Афганістані, позивач звернувся до Міністерства оборони України через Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат 27 жовтня 2016 року(а.с. 11), та надав копії необхідних документів, які були надіслані до Міністерства оборони України.

Розглянувши вказані документи Міністерство оборони України своїм рішенням, оформленим протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України № 118 від 29 грудня 2016 року за результатами розгляду документів прийнято рішення про відмову у призначенні одноразово грошової допомоги, що також підтверджується повідомленнями № 3/6/298 від 27 січня 2017 року, № 3/6/3013/1231 від 05 квітня 2017 року, скеровані на адресу позивача ОСОБА_3 фінансів Міністерства оборони України(а.с. 12, 13, 41, 55, 56).

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Постанова № 975), яка набрала чинності 24 січня 2014 року.

Крім того, дані правовідносини врегульовано наказом Міноборони № 530 від 14 серпня 2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей».

Відповідно п. 4.7 Наказу № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в ОСОБА_3 фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п. 4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до ОСОБА_3 фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

З викладеного вбачається, що рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги належить до виключної компетенції розпорядника бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України.

Згідно п.п 1. П. 6 Порядку № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

З довідки № СЗ/6214 від 19 жовтня 2016 року виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом вбачається, що в особово-пенсійній справі № ХЗ47646 пенсіонера ОСОБА_4 відсутні документи про факт розслідування про вчинення ним кримінального чи адміністративного правопорушення під час проходження військової служби, та відомості про те, що під час отримання поранення знаходження в стані наркотичного, алкогольного, чи токсичного сп»яніння, або навмисно спричиняв собі тілесні ушкодження також відсутні(а.с. 54).

Відповідно до п. 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до п. 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення «Про військово-лікарську експертизу у збройних силах України», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі - Положення № 402), за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).

Також, відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

в) Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.

г) Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 N 63 Про організаційні заходи щодо застосування Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (із змінами), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.

Судом встановлено, що у ОСОБА_1, було виявлено поранення, контузія, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Суд зазначає, що згідно п. 4.8. Наказу № 530 відповідач зобов'язаний був подати висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги в 15-денний строк з дня реєстрації документів до ОСОБА_3 фінансів Міністерства оборони України. У разі, якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

Оскільки, рішення щодо виплати грошової допомоги приймає виключно розпорядник бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України, то саме до його компетенції відноситься надання оцінки документам на предмет можливості здійснення виплати. Відповідач зобов'язаний надати лише висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та надіслати пакет документів до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення.

Отже, враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1, у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду війни другої групи та зобов'язання Міністерство оборони України призначити та виплатити позивачу, одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму як інваліду війни другої групи відповідно до порядку затвердженого постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року, підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 2, 5, 10, 12, 194, 229, 241-246, 293, 295, 297, 382 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати пункт 27 протоколу рішення Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду другої групи з 10 серпня 2015 року, внаслідок поранення, контузії, захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29 грудня 2016 року № 118.

Зобов'язати Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ: 00034022) призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразову грошову допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок поранення, контузії, захворювань, пов'язаних з виконанням ним обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме з 10 серпня 2015 року відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку затвердженого Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року № 975.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до апеляційного адміністративного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Головуючий суддя