
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6488/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді – Рибачука А. І.,
суддів – Курильця А. Р., Кушнерика М. П.,
за участю секретаря – Болюк Н. В.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ЛТД" на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року у справі № 809/779/18 (рішення ухвалене у м. Івано-Франківську судом у складі головуючого судді Микитюка Р.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ЛТД" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ЛТД" (далі – ТЗОВ "ОСОБА_3 ЛТД") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, в якому просило визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу в сумі 1044995 грн, який виник внаслідок прийняття податкових повідомлень-рішень від 26 грудня 2012 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 та зобов’язати відповідача списати вказаний податковий борг.
Позовні вимоги обґрунтовувало тим, що грошові зобов’язання, які виникли із згаданих вище податкових повідомлень-рішень стали узгодженими з моменту набрання законної сили постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року і з цього часу минув 1095 – денний строк давності, після спливу якого відповідач зобов’язаний був списати вказаний борг, як безнадійний.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року у задоволенні вказано позову відмовлено повністю.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення, яким задоволити його позовні вимоги.
У поданій апеляційній скарзі посилається на доводи, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала вимоги апеляційної скарги, посилаючись на викладені в ній обставини, просила її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти вимог апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з дотриманням норм матеріального і процесуального права, просив відмовити в її задоволенні.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі акта перевірки від 12 грудня 2012 року № 1374/22-0/30760570, складеного за результатами документальної невиїзної перевірки, ДПІ у Косівському районі Івано – Франківської області прийнято податкові повідомлення-рішення від 26 грудня 2012 року № НОМЕР_1, яким позивачу було визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 395589 грн, в тому числі за основним платежем - 316471 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 79118 грн, № НОМЕР_2, яким позивачу було зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 72365 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 18091 грн, № НОМЕР_3, яким позивачу збільшено суму податку на прибуток підприємств на 558950 грн, в тому числі за основним платежем 447160 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями 111790 грн.
Не погодившись із вказаними вище податковими повідомленнями – рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 червня 2013 року у справі № 809/117/13-а в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Квант-Агро ЛТД" до Державної податкової інспекції у Косівському районі Івано-Франківської області Державної податкової служби про визнання протиправними згаданих вище податкових повідомлень-рішень, відмовлено.
Не погодившись з винесеним рішенням позивач оскаржив його до Львівського апеляційного адміністративного суду, яким таке 18 червня 2014 року скасовано.
Постановою Верховного Суду від 20 лютого 2018 року касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Косівському районі Головного управління Міндоходів у Івано-Франківській області задоволено. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року скасовано, залишено в силі постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 червня 2013 року.
27 лютого 2018 року позивач звернувся до Косівського відділення Коломийської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу на суму 1044995 грн, який виник внаслідок прийняття податкових повідомлень-рішень від 26 грудня 2012 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3.
Коломийське управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області на вказану вище заяву позивача повідомило, що податкові зобов`язання вважаються узгодженими з моменту винесення постанови Верховним Судом, тобто з 20 лютого 2018, а тому податковий борг списанню не підлягає.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції посилався на відсутність законних підстав для списання податкового боргу, а тому вважав, правомірною відмову відповідача у прийнятті відповідного рішення.
Такий висновок суду першої інстанції є правильним з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання протягом установленого строку.
Відповідно до підпункту “а” підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість – заборгованість за зобов`язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Згідно з підпунктом 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України під терміном безнадійний розуміється податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
Пунктом 102.1 статті 102 ПК України визначено строк давності - 1095 календарних днів, а пунктом 102.4 цієї статті передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Отже, наведена законодавча норма встановлює строк примусового стягнення податкового боргу – це 1095 днів з дня виникнення податкового боргу. Відповідно позовні вимоги контролюючого органу, пов'язані зі стягненням податкового боргу з платників податків, повинні пред'являтися протягом 1095 днів з дня виникнення податкового боргу. У свою чергу, пункт 102.4 статті 102 зазначеного Кодексу встановлює строки стягнення податкового боргу, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання. При цьому строк для стягнення податкового боргу починає свій перебіг з дня виникнення податкового боргу, в той час як строк для визначення грошового зобов'язання контролюючим органом відлічується з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом.
Контролюючі органи згідно з пунктом 101.5 статті 101 Податкового кодексу України щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 за № 1844/24376 (далі - Порядок № 577).
Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 577 під терміном безнадійний податковий борг слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); 5) податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.
Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів (пункти 3.1, 3.2 Порядку № 577).
На виконання пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 Порядку № 577 у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 Порядку (виникнення податкового боргу внаслідок форс-мажорних обставин), платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (в тому числі відносно податкового боргу по якому минув строк позовної давності), орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.
Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційної системи не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Порядок № 577 пов`язує день виникнення безнадійного податкового боргу з днем прийняття рішення про списання безнадійного боргу керівником органу доходів і зборів, яке має бути внесене до інформаційної системи не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
З матеріалів справи видно, що керівником ГУ ДФС в Івано-Франківській області рішення про списання безнадійного податкового боргу ТЗОВ "ОСОБА_3 ЛТД" у розмірі 1044995 грн за податковими повідомленнями-рішеннями від 26 грудня 2012 року № НОМЕР_3, № НОМЕР_2, № НОМЕР_1 не приймалося.
Вказані грошові зобов`язання зі сплати податку на додану вартість згідно податкових повідомлень-рішень від 26 грудня 2012 року № НОМЕР_3, № НОМЕР_2, № НОМЕР_1 поновлено в інтегровану картку платника податків у зв’язку із прийняттям постанови Верховного Суду від 20 лютого 2018 року.
Таким чином, згадані вище грошові зобов’язання набули статусу узгоджених з 20 лютого 2018 року - дня набрання законної сили постанови Верховного Суду.
Врахувуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у прийнятті рішення щодо списання податкового боргу, як безнадійного.
За наведених обставин суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права або порушення норм процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 241, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ЛТД" залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року у справі № 809/779/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повне судове рішення складено 27 вересня 2018 року.