Рішення № 76723651, 26.09.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2018
Номер справи
0240/2806/18-а
Номер документу
76723651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 вересня 2018 р. Справа № 0240/2806/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеноъ Р.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області ( вул. Хмельницьке шосе,7, м. Вінниця) про: проведення перехунку пенсії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимоги позивач зазначив, що він є пенсіонером військової прокуратури та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників військової прокуратури, йому, як пенсіонеру військової прокуратури, має бути перерахована пенсія у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 22.08.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи якої постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

На виконання вимог ст. 162 КАС України стороною відповідача подано відзив за вх. №39840 щодо позовних вимог ОСОБА_2, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на наступне. Повідомлення з Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 на адресу Головного управління не надходило. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 питання порядку проведення перерахунків раніше призначених пенсій також не визначено.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 звільнений з органів військової прокуратури з посади старшого слідчого по ОВС військової прокуратури Вінницького гарнізону Збройних Сил України у зв'язку із вислугою років. Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Генеральною прокуратурою України видано довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складену відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.

В подальшому, ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області із заявами про перерахунок пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України №18-2зп.

За наслідком розгляду заяви, листом від 30.01.2018 №177 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Мотиви відмови полягають в тому, що повідомлення з Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 657 на адресу Головного управління не надходило. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 питання порядку проведення перерахунків раніше призначених пенсій також не визначено. В зв'язку з викладеним відсутні підстави для призначення (перерахунку) пенсії позивачу на підставі довідки, виданої Генеральною прокуратурою України.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Генеральної прокуратури України, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Даний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Положеннями ч.ч. 1-2 ст. 63 Закону № 2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

При цьому, за приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пункт 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).

Даючи правову оцінку доводам позивача стосовно наявності підстав для проведення йому перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення для військових прокурорів, суд враховує наступне.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, Генеральною прокуратурою України 12 січня 2018 року видано довідку №18-2зп про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії майору юстиції ОСОБА_1 звільненому з органів військової прокуратури з посади слідчого, яка направлена Вінницьким обласним військовим комісаріатом на адресу відповідача.

У відзиві відповідачем зазначено, що довідка №18-2зп про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу повернута до Вінницького обласного військового комісаріату у зв'язку з тим, що Порядок №45 не приведено у відповідність до вимог Закону України №1774-VII.

Разом з тим, відповідачем у відзиві не надано належних письмових пояснень з посиланням на конкретні норми Порядку №45, які б надавали Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області повноваження повертати довідки, видані для перерахунку пенсії, без виконання.

Щодо посилання відповідача на необхідність дотримання процедури, визначеної Порядком № 45 для перерахунку пенсії позивачу, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Разом з тим, згідно з абз. 1 п. 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Тобто, процедура видачі довідок для перерахунку пенсії, яка врегульована нормами п. 1-3 Порядку №45 поширюється виключно на державні органи, зазначені в абз. 1 п. 2 Порядку № 45, серед яких відсутня Генеральна прокуратура України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки Генеральна прокуратура України не зобов'язана була повідомляти у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, в той час як постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 року, то саме зазначена постанова та довідка, яка видана на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII.

Враховуючи, що в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, пов'язаний саме зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, то такий перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведеним з 06 вересня 2017 року, тобто з дати набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що доводи позивача стосовно наявності підстав для проведення йому перерахунку та виплату недоотриманої частини пенсії відповідно до довідки від 12 січня 2018 року №18-2зп у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення військовим прокурорам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року знайшли своє підтвердження під час розгляду адміністративної справи.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відповідно до положень КАС України не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті з 06 вересня 2017 року раніше призначеної пенсії на умовах, в порядку та розмірі грошового забезпечення з урахуванням довідки Генеральної прокуратури України №18-2зп від 12 січня 2018 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 06 вересня 2017 року відповідно до довідки Генеральної прокуратури України №18-2зп від 12 січня 2018 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити сторін: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. код НОМЕР_1); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе,7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Рішення у повному обсязі складено: (26.09.2018)

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна