Постанова № 76666113, 19.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
766/21189/17
Номер документу
76666113
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/21189/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гаврилов Д.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого – судді Федусика А.Г.,

суддів – Шевчук О.А. та Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 28 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

В грудні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі ГУПФУ) та просила визнати протиправним і скасувати рішення (протокол №73 від 24 листопада 2017 року) Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії по довідці, яка видана Управлінням МВС України в Херсонській області відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 14 листопада 2017 року №1089/10/01-2017, з урахуванням грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки за липень 2009 року у розмірі 2000 грн., грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки за червень 2010 року у розмірі 2652,40 грн., разової премії за червень 2011 року у розмірі 500 грн., разової премії за червень 2011 року у розмірі 635грн., винагороди за безперервну службу у розмірі 7422,20 грн., починаючи з 01 грудня 2017 року та з урахуванням статті 37 ЗУ "Про державну службу" (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 88% від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 28 березня 2018 року позовні вимоги було задоволено.

Не погоджуючись з зазначеною постановою суду, ГУПФУ подало апеляційну скаргу, в якій зазначено, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що позивачка з 27 липня 2011 року перебуває на обліку в ГУПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723 "Про державну службу" в розмірі 88% від суми її заробітної плати.

15 листопада 2017 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії.

24 листопада 2017 року протоколом №73 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій, відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії, що і стало підставо для зверненням з позовом до суду.

Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив з того, що зазначені виплати входили до системи оплати праці державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача, а тому відмова ГУПФ у перерахунку пенсії позивачки з урахуванням зазначених виплат є протиправною.

Колегія суддів погоджується з таким висновком та вважає його правильним з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, надбавки.

Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" (далі Закон) заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.2 ст.37 Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Положеннями ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до абз.2 ч.2 ст.37-1 Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення її пенсії.

З матеріалів справи, а саме довідки від 14 листопада 2017 року №1089/10/01-2017 вбачається, що позивачці були нараховані грошова допомога при наданні щорічної основної відпустки, премії, винагорода за безперервну службу за відповідний період. Також вказана довідка містить відомості про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, слід зазначити, що відповідач, відмовляючи в перерахунку не врахував, що позивачка просила провести перерахунок пенсії в зв’язку з тим, що під час її призначення (коли ще діяв Закон) пенсійним органом протиправно не було враховано всіх відповідних складових заробітної плати, а не в зв’язку зі зміною розмірів посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, як помилково вважав відповідач, тобто, на думку суду апеляційної інстанції права позивачки були порушені ще під час дії Закону, а тому посилання відповідача на факт набрання чинності новим Законом України "Про державну службу" в 2015 році та на постанову КМУ №1013, як на підстави для відмови позивачці, є необґрунтованими.

Тому, враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивачки про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Наведена позиція апеляційного суду також узгоджується з висновками, викладеними в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 16 квітня 2014 року К/800/53517/13 та від 03 квітня 2014 року К/800/55540/13.

Отже, враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи відповідача, викладені у апеляційній скарзі, за змістом ідентичні наданим до адміністративного позову запереченням, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321,322, 325 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення, а рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 28 березня 2018 року – без змін.

Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.

Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_1 ОСОБА_4