
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2018 року м. Житомир справа № 806/2257/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не надання позивачу довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ч. 3 ст.51 та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, врахувавши спеціальне звання "майор поліції";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ч. 3 ст.51 та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, врахувавши спеціальне звання "майор поліції".
В обґрунтування позову позивач зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З метою реалізації свого права звернувся до відповідача з заявою про перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016. Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом повідомило позивача, що виплата пенсій особам, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету. Роз'яснено, що 24.02.2018 набула чинності постанова КМУ від 21 лютого 2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на виконання якої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області видано нову довідку для перерахунку пенсії. Вважає відмову у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки від травня 2017 року протиправною.
Ухвалою судді від 25 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання на 18.06.2018 р.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
В обґрунтування відзиву зазначив, що 19.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсії із грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з 01.01.2016р. 21.03.2018 на рахунок пенсіонера було зараховано доплату пенсії за січень-березень 2018.
Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та йому призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 (далі- Закон № 2262-XII).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 у відповідності до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Листом №В-2075 від 02.05.2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що 24.02.2018 набула чинності постанова КМУ від 21 лютого 2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", довідки про грошове забезпечення, які надійшли до головного управління в 2017 році, не відповідають вимогам постанови КМУ від 21.02.2018 №103, тому на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області видано нову довідку для перерахунку пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліції", встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
В даному випадку підстави для перерахунку пенсії позивачу виникли з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015.
Таким чином, у відповідача після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 виник обов'язок з перерахунку його пенсії саме з 01.01.2016.
Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинної з 01.01.2016, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Поміж іншого, встановлено, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшла нова довідка Ліквідаційної комісї УМВС України в Житомирській області від 13.03.2018 №85/9534 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відтак, з матеріалів справи вбачається, що згідно постанови №988, якою визначено порядок перерахунку та виплати пенсій, особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, ОСОБА_1 на підставі довідки №85/9534 від 13.03.2018 виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, що підтверджено розрахунком, який міститься в матеріалах справи.
Відповідно, встановлені обставини справи, дають підстави вважати, що здійснення перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області свідчить про відновлення законних прав та інтересів позивача, тому недоцільним та безпідставним є фактично повторно зобов'язувати відповідача перераховувати пенсію з 01.01.2016.
Окрім того, суд звертає увагу, що предметом позову у даній справі є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а як встановлено судом, згідно зазначеної постанови, пенсія позивачу перерахована з 01.01.2016.
Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії з врахуванням спеціального звання "майор поліції", то суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звільнено з 01.06.2004 року зі служби з органів внутрішніх справ за ст.65 п."а" (за віком) "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС" з посади інспектора з розшуку спеціалізованого взводу дорожньо--патрульної служби "ГРОЗА"І роти дорожньо-патрульної служби окремого батальйону дорожньо-патрульної служби ДАІ при УМВС України та зі спеціальним званням "старший лейтенант міліції."
З наданого позивачем витягу про присвоєння чергового звання вбачається, що ОСОБА_1 згідно Указу Президента України від 26 квітня 2011 року №503/2011 "Про присвоєння військових та спеціальних звань учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" присвоєно чергове спеціальне звання "майор поліції".
Так, відповідно до п.5 постанови КМУ від 21.02.2018 №103, п.5 Постанови КМУ від 13.02.2008 №45 під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що оскільки позивач на момент звільнення зі служби мав спеціальне звання "старший лейтенант міліції", тому перерахунок пенсії з урахуванням відомостей зазначених у довідці №85/9534 від 13.03.2018 р., а саме: щодо окладу позивача за спеціальним званням "старший лейтенант міліції" є правомірним.
Поряд з цим, суд враховує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Оскільки в ході розгляду встановлено факти перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016, враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що порушене право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії Головним управління Пенсійного фонду у Житомирській області відновлено, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 77, 194, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 1005, і.н. НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа