Рішення № 76478920, 11.09.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
0640/3498/18
Номер документу
76478920
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3498/18

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,

представника позивача Парфенюка А.В., представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 про застосування заходів реагування,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію приміщень ФОП ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_3.

В обґрунтування позову зазначає, що за результатами проведеної перевірки відповідача, встановлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначені в пунктах 3,8-16,22,24 Опису виявлених порушень акту перевірки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а тому є всі підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Ухвалою від 23.07.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Відповідач відзиву на позов не надав.

В судовому засіданні:

- представник позивача просив задовольнити позов, так як відповідачем не до кінця усунуті порушення, які зазначені в описі виявлених порушень акту перевірки, станом на 10.09.2018 усунуті порушення, зазначені в пунктах 3, 8, 9, 11-14,16 Опису виявлених порушень акту перевірки, зазначені в пунктах 10, 15, 22, 24 - не усунуті;

- представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з тих підстав, що ФОП ОСОБА_3 повністю усунуто порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки; приміщення за адресою: АДРЕСА_3 відповідач здає в оренду для розміщення розважального закладу, а тому не експлуатує його і не повинна відповідати за усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ФОП ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2., 12420 за результатами якої складено акт від 18.06.2018 року № 206 (а.с. 14-21).

В пунктах 10, 15, 22, 24 Опису виявлених порушень акту перевірки від 18.06.2018 року № 206 (а.с. 17-18) зазначено наступні порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки:

- не надано протоколи вогневих випробувань, щодо визначення показників пожежної небезпеки на покриття підлоги використане на шляхах евакуації (для покриттів показники повинні бути не вище ніж В2, РП2, Д2, Т2);

- не проведено замір опору ізоляції і перевірити спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;

- допущено зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежній перешкоді в приміщенні електрощитової. (встановити протипожежні двері);

- пожежна безпека не забезпечена шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж. (Зовнішня пожежна драбина (маршева металева) не виконана відповідно до ДБН В.1.1-7-2016 п.7.1.4 га п.8.10, п.8.11. Повинна починатися з висоти не більше ніж 2,5 метра від рівня землі та мати марші з ухилом не більше ніж 6:1. шириною не менше ніж 0.7 метра, проступи шириною не менше ніж 0.25 м, площадки не рідше ніж через 8 м по довжині маршу і огорожу заввишки 1,2 м з поручнями).

Акт отримано та підписано відповідачем 18.06.2018 року без заперечень і зауважень (а.с. 17).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон України №877).

Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (підпункт 1, 2 пункту 3 Положення).

Пунктом 7 Положення визначено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Так, з аналізу статей 68, 70 Кодексу цивільного захисту України вбачається, що повне або часткове зупинення роботи підприємства (інтернату) є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо встановлене порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила №1417), які є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Згідно з п. 4 розділу І Правил № 1417, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Відповідно до пп. 2.3, 2.28 п. 2 розділу ІІІ Правил №1417, під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах.

Під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах.

Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню.

Килими, килимові доріжки й інше покриття підлоги у приміщеннях з одночасним перебуванням 50 та більше осіб, коридорах, на сходових клітках повинні кріпитися до підлоги і бути помірно небезпечними щодо токсичності продуктів горіння, мати помірну димоутворювальну здатність та відповідати групам поширення полум'я РП1, РП2.

Згідно з пп. 1.20 п. 1 розділу ІV Правил №1417, замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.

Статтею 20 Кодексу цивільного захисту України закріплено завдання і обов'язки суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, до яких, серед інших, належить забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання.

Враховуючи аналіз норм чинного законодавства, суд вважає, що порушення, зазначені в пунктах 10, 15, 22, 24 Опису виявлених порушень акту, доказів про усунення яких відповідач не надав, створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей та у разі їх не усунення можуть призвести до незворотних наслідків, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо посилань представника відповідача, що приміщення за адресою: АДРЕСА_3 відповідач здає в оренду, відповідно до Договору оренди нежитлового приміщення від 09.10.2017 (а.с. 65-70), а тому не повинна нести відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 6 розділу І Правил №1417, у разі передачі в оренду цілісного майнового комплексу або окремих його частин, приміщень, інших об'єктів за домовленістю сторін цивільно-правового договору визначаються права та обов'язки орендаря та орендодавця щодо забезпечення пожежної безпеки та відповідальності за порушення вимог пожежної безпеки на об'єкті оренди.

Договором оренди нежитлового приміщення від 09.10.2017 передбачений обов'язок відповідача забезпечити в орендованому приміщенні всі заходи, передбачені законодавством щодо санітарно-епідеміологічних і протипожежних норм і правил (п. 4.1.3) та право контролювати дотримання орендарем вимог протипожежної безпеки та виробничої санітарії (п. 4.2.4).

Таким чином відповідач, як власник нежитлового приміщення в першу чергу відповідає за дотриманням протипожежних норм і правил при його експлуатації.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (вул. Героїв Пожежних, кв. 67-Б, м. Житомир, 10006, код 38624322) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2 12420, номер НОМЕР_1) задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони експлуатації приміщень фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за адресою: м. Житомир вул. Перемоги, 10, до усунення порушень, які слугували підставою їх застосування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк

Повне судове рішення складене 17 вересня 2018 року