Постанова № 76473589, 13.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2018
Номер справи
807/380/18
Номер документу
76473589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6057/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Затолочного В.С.,

суддів: Бруновської Н.В., Матковської З.М.,

з участю секретаря судового засідання Гнатик А.З.,

представника позивача Коноваленка Є.Л.,

представника третьої особи Кіцелюк Ю.Ю.,

розглянувши в судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року у справі № 807/380/18 за адміністративним позовом Приватного підприємства «Індивідуал» до Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальне підприємство виконавчого органу Київради ( Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» про скасування рішень (рішення суду першої інстанції прийняте суддею Ващиліним Р.О. в м. Ужгород Закарпатської області, 21.06.2018 року згідно журналу судового засідання о 16:25 год., повний текст судового рішення складено 23.06.2018), -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Індивідуал» (далі - ПП «Індивідуал», Позивач) звернулося з адміністративним позовом до Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якому просить визнати незаконними та скасувати наступні накази Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код 41348526): 1) наказ від 24.07.2017 № 8 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 39, 47 додатку 1 до Наказу; 2) наказ від 18.08.2017 № 50 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 147, 148, 158, 234, 268, 310 додатку 1 до Наказу; 3) наказ від 20.09.2017 № 107 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 99, 100, 117, 138, 185, 257, 328 додатку 1 до Наказу; 4) наказ від 20.11.2017 № 202 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 212, 274 додатку 1 до Наказу.

04 червня 2018 року Позивач подав до суду уточнення до адміністративного позову, в яких просить викласти п. 2 резолютивної частини адміністративного позову від 04.05.2018 р. наступним чином: « 2. Визнати незаконними та скасувати наступні накази Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код 41348526): наказ від 24.07.2017 № 8 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 39, 47 додатку до Наказу; наказ від 18.08.2017 № 50 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 147, 148, 158, 234, 268, 310 додатку до Наказу; наказ від 20.09.2017 № 107 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 99, 100, 117, 138, 185, 257, 328 додатку до Наказу; наказ від 20.11.2017 № 202 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 212, 274 додатку до Наказу; наказ від 05.05.2018 № 391 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 5 додатку до Наказу; наказ від 25.05.2018 № 465 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 20 додатку до Наказу; наказ від 25.05.2018 № 467 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 9, 11, 13 додатку до Наказу».

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із вказаним рішенням, його оскаржив Відповідач, який покликаючись на те, що вказане рішення є незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що оскаржуване судове рішення із визнанням Позивача таким, що набув право на провадження господарської діяльності без проходження дозвільної (погоджувальної) процедури, грубо порушує Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Закон України «Про рекламу» та Цивільний кодекс України, оскільки прийняттю виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) рішення про надання дозволу або відмову від його надання передує розгляд цього питання робочим органом, до повноважень якого входить розгляд заяв про отримання дозволу на розміщення реклами у м. Києві, перевірка комплектності документів, встановлення пріоритету місця розташування об'єкту реклами, а також підготовка пропозицій та проекту відповідно рішення.

Вислухавши суддю-доповідача, представника третьої особи, яка наполягала на задоволенні апеляційної скарги, представника Позивача, який проти задоволення апеляційної скарги заперечував, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що 09 вересня 2005 року проведено державну реєстрацію Приватного підприємства «Індивідуал» (далі - ПП «Індивідуал») та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 33696193. Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ПП «Індивідуал» є рекламні агентства.

В 2016 році ПП «Індивідуал» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа: Державна регуляторна служба України, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) № 508 від 06.07.2016 «Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами» в частині пунктів № 259 - № 262;

- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація ) утриматись від вчинення дій (прийняття відповідних наказів) направлених на демонтаж рекламних засобів приватного підприємства «Індивідуал» (ідентифікаційний код 33696193) розміщених із застосуванням принципу мовчазної згоди згідно поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: м. Київ, Шевченківський р-н. проспект Перемоги, 66; м. Київ, Шевченківський р-н. вул. Глибочицька, 28; м. Київ, Шевченківський р-н. вул. О. Довженка, 10; м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Сурикова, 6; м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Борщагівська, 250 м від пров. Політехнічний (розподілювач);

- зобов'язати Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) прийняти відповідне рішення про надання приватному підприємству «Індивідуал» (ідентифікаційний код 33696193) дозволів на розміщення зовнішньої реклами з урахуванням принципу мовчазної згоди згідно поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: м. Київ, Шевченківський р-н. проспект Перемоги, 66; м. Київ, Шевченківський р-н. вул. Глибочицька, 28; м. Київ, Шевченківський р-н. вул. О. Довженка, 10; м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Сурикова, 6; м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Борщагівська, 250 м від пров. Політехнічний (розподілювач) (справа №826/6424/16).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2016 року у справі № 826/6424/16 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано Розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) № 508 від 06.07.2016 «Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами» в частині пунктів № 259 - № 262. Зобов'язано Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) прийняти відповідне рішення про надання приватному підприємству «Індивідуал» (ідентифікаційний код 33696193) дозволів на розміщення зовнішньої реклами з урахуванням принципу мовчазної згоди згідно поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: 01025-000206582-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Шевченківський р-н. проспект Перемоги, 66; 01025-000206585-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Шевченківський р-н. вул. Глибочицька, 28; 01025-000206576-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Шевченківський р-н. вул. О. Довженка, 10; 01025-000206583-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Сурикова, 6; 01025-000206586-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Борщагівська, 250 м від пров. Політехнічний (розподілювач). В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року у справі № 826/6424/16 змінено абзац третій резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 серпня 2016 року та викладено його в такій редакції: «Зобов'язати Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) повторно розглянути питання щодо надання приватному підприємству «Індивідуал» (ідентифікаційний код 33696193) дозволів на розміщення зовнішньої реклами згідно поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: 01025-000206582-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Шевченківський р-н. проспект Перемоги, 66; 01025-000206585-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Шевченківський р-н. вул. Глибочицька, 28; 01025-000206576-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Шевченківський р-н. вул. О. Довженка, 10; 01025-000206583-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Сурикова, 6; 01025-000206586-111 від 05.04.2016 - м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Борщагівська, 250 м від пров. Політехнічний (розподілювач)». В решті - постанову залишено без змін.

Також ПП «Індивідуал» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача «Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами" від 26 вересня 2016 року № 921 в частині п.п. 88-95, 97, 109 та 110 додатку «Дозволи на розміщення зовнішньої реклами, яким відмовлено у наданні» до вказаного розпорядження; зобов'язати відповідача прийняти відповідне рішення про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідно до принципу мовчазної згоди згідно поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 52/1; м. Київ, вул. Жилянська, 114; м. Київ, пр-т Перемоги, 15; м. Київ, вул. Шевковицька, 46; м. Київ, бул. Чоколівський, 42; м. Київ, пр-т Г. Сталінграда, ел. опора № 202; м. Київ, вул. М. Тимошенка, ел. опора № 171; м. Київ, вул. М. Тимошенка, 26-А; м. Київ, вул. Кіквідзе, 8/9; м. Київ, бул. Дружби Народів, 25; м. Київ, бул. Дружби Народів, 30 (справа №826/14327/16).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами» від 26 вересня 2016 року № 921 у частині пунктів 88-95, 97, 109 та 110 додатку «Дозволи на розміщення зовнішньої реклами, яким відмовлено у наданні» до вказаного розпорядження. Зобов'язано виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийняти відповідне рішення про надання приватному підприємству «Індивідуал» (код ЄДРПОУ 33696193) дозволів на розміщення зовнішньої реклами за наступними адресами: місто Київ, проспект Повітрофлотський, 52/1; місто Київ, вулиця Жилянська, 114; місто Київ, проспект Перемоги, 15; місто Київ, вулиця Шевковицька, 46; місто Київ, бульвар Чоколівський, 42; місто Київ, проспект Г. Сталінграда, ел. опора № 202; місто Київ, вулиця М. Тимошенка, ел. опора № 171; місто Київ, вулиця М. Тимошенка, 26-А; місто Київ, вулиця Кіквідзе, 8/9; місто Київ, бульвар Дружби Народів, 25; місто Київ, бульвар Дружби Народів, 30.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2017 року у справі № 826/14327/16 постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року скасовано в частині зобов'язання виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийняти відповідне рішення про надання Приватному підприємству «Індивідуал» дозволів на розміщення зовнішньої реклами за наступними адресами: м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 52/1; м. Київ, вул. Жилянська, 114; м. Київ, пр-т Перемоги, 15; м. Київ, вул. Шевковицька, 46; м. Київ, бул. Чоколівський, 42; м. Київ, пр-т Г. Сталінграда, ел. опора № 202; м. Київ, вул. М. Тимошенка, ел. опора № 171; м. Київ, вул. М. Тимошенка, 26-А; м. Київ, вул. Кіквідзе, 8/9; м. Київ, бул. Дружби Народів, 25; м. Київ, бул. Дружби Народів, 30. У задоволенні позову у цій частині відмовлено. У решті постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року залишено без змін.

В 2017 році ПП «Індивідуал» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі по тексту - відповідач), за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про зобов'язання відповідача прийняти відповідне рішення (розпорядження) про надання позивачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідно до принципу мовчазної згоди згідно поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 68; місто Київ, вулиця Січових Стрільців (Артема/вул. Чорновола); місто Київ, вулиця Вадима Гетьмана, 16; місто Київ, вулиця Мельникова, 53/55; місто Київ, вулиця Леонтовича, 1 на розі з вул. Богдана Хмельницького; місто Київ, вулиця Довженка Олександра, біля ст. м. «Шулявка»; місто Київ, вулиця Гмирі Бориса, 17; місто Київ, проспект Перемоги, 123; місто Київ, проспект Героїв Сталінграду, 18; місто Київ, вулиця Олени Теліги, 3; місто Київ, вулиця Чорновола/вул. Андрющенка; місто Київ, вулиця Лагерна, 46/48; місто Київ, вулиця Липківського Василя (Урицького), 35а (справа № 826/477/17).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 липня 2017 року у справі № 826/477/17, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, позов задоволено повністю. Зобов'язано виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийняти відповідне рішення про надання приватному підприємству «Індивідуал» (код ЄДРПОУ 33696193) дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідно до принципу мовчазної згоди згідно поданих приватним підприємством «Індивідуал» (код ЄДРПОУ 33696193) заяв та отриманих описів за наступними адресами: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 68; місто Київ, вулиця Січових Стрільців (Артема/вул. Чорновола); місто Київ, вулиця Вадима Гетьмана, 16; місто Київ, вулиця Мельникова, 53/55; місто Київ, вулиця Леонтовича, 1 на розі з вул. Богдана Хмельницького; місто Київ, вулиця Довженка Олександра, біля ст. м. «Шулявка»; місто Київ, вулиця Гмирі Бориса, 17; місто Київ, проспект Перемоги, 123; місто Київ, проспект Героїв Сталінграду, 18; місто Київ, вулиця Олени Теліги, 3; місто Київ, вулиця Чорновола/вул. Андрющенка; місто Київ, вулиця Лагерна, 46/48; місто Київ, вулиця Липківського Василя (Урицького).

Також ПП «Індивідуал» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про зобов'язання відповідача прийняти відповідне рішення (розпорядження) про надання позивачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідно до принципу мовчазної згоди згідно поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 70; місто Київ, вулиця Анни Ахматової, 3; місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 41; місто Київ, проспект Перемоги, 5; місто Київ, проспект Перемоги, 6; місто Київ, проспект Перемоги, 24; місто Київ, проспект Перемоги, 9; місто Київ, проспект Перемоги, 49/2 170 м від вулиці Гарматна у напрямку площі Перемоги; місто Київ, проспект Перемоги, 38, місто Київ, проспект Перемоги, 7; місто Київ, проспект Перемоги, 33; місто Київ, проспект Перемоги, 45; місто Київ, проспект Перемоги, 3; місто Київ, вулиця Борщагівська (біля шляхопроводу по проспекту Повітрофлотський); місто Київ, проспект Степана Бандери, вулиця Вербова (розподільчий трикутник на залізничному шляхопроводі, напрямок до ст. місто «Петрівка»); місто Київ, проспект Повітрофлотський, з'їзд на вулицю Борщагівську; місто Київ, вулиця Олени Теліги, 33; місто Київ, вулиця Набережно-Лугова, 2 (справа № 826/4608/17).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 липня 2017 року у справі № 826/4608/17 позов задоволено повністю; зобов'язано виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийняти відповідне рішення про надання приватному підприємству «Індивідуал» (код ЄДРПОУ 33696193) дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідно до принципу мовчазної згоди згідно поданих приватним підприємством «Індивідуал» (код ЄДРПОУ 33696193) заяв та отриманих ним описів за наступними адресами: місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 70; місто Київ, вулиця Анни Ахматової, 3; місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 41; місто Київ, проспект Перемоги, 5; місто Київ, проспект Перемоги, 6; місто Київ, проспект Перемоги, 24; місто Київ, проспект Перемоги, 9; місто Київ, проспект Перемоги, 49/2 170 м від вулиці Гарматна у напрямку площі Перемоги; місто Київ, проспект Перемоги, 38, місто Київ, проспект Перемоги, 7; місто Київ, проспект Перемоги, 33; місто Київ, проспект Перемоги, 45; місто Київ, проспект Перемоги, 3; місто Київ, вулиця Борщагівська (біля шляхопроводу по проспекту Повітрофлотський); місто Київ, проспект Степана Бандери, вулиця Вербова (розподільчий трикутник на залізничному шляхопроводі, напрямок до ст. місто «Петрівка»); місто Київ, проспект Повітрофлотський, з'їзд на вулицю Борщагівську; місто Київ, вулиця Олени Теліги, 33; місто Київ, вулиця Набережно-Лугова, 2.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 12 грудня 2017 року у справі № 826/4608/17 (К/800/33972/17) постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 липня 2017 року - залишено без змін.

Також ПП «Індивідуал» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання протиправними та скасування розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 15.07.16 р. №№ 548, 551, 554 «Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами» в частині; зобов'язання прийняти відповідне рішення про надання Приватному підприємству «Індивідуал» дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідно до принципу мовчазної згоди згідно поданих заяв та отриманих описів згідно переліку (справа № 826/14352/17).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/14352/17 від 05.02.2017 р., яке набрало законної сили 10.04.2018 р., позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними та скасовано: розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 15.07.16 р. № 548 «Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами» в частині п. 112 додатку; розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 15.07.16 р. № 551 «Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами" в частині п. 28, 100, 107, 108, 110 додатку; розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 15.07.16 р. № 554 №Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами» в частині п. 42, 43, 46, 47 додатку.

Як вбачається зі змісту вищезазначених судових рішень, ПП «Індивідуал» зверталося з адміністративними позовами до суду у зв'язку з бездіяльністю суб'єкта владних повноважень - виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що проявилася у не прийнятті у визначений законодавством строк відповідного рішення за результатами розгляду його заяв на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами.

В ході судового розгляду зазначених адміністративних справ суди встановили, що позивачу у строк, встановлений законом, не направлялося повідомлення дозвільного органу про відмову у видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклам. У зв'язку з чим дійшли висновку, що юридичний факт, який полягає у бездіяльності дозвільного органу, стає передумовою для виникнення правовідносин, у яких суб'єкт господарювання може застосувати принцип мовчазної згоди.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що враховуючи норми Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 2806-IV) та «принцип мовчазної згоди» ПП «Індивідуал» набуло право на розміщення зовнішньої реклами в м. Києві за адресами, відносно яких приймалися рішення в адміністративних справах № 826/6424/16, № 826/14327/16, № 826/477/17, № 826/4608/17, № 826/14352/17.

Апеляційний суд погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами здійснює Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР (далі - Закон № 270/96-ВР).

Відповідно до абз. 6 та 8 ст. 1 Закону № 270/96-ВР, зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону № 270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами, регулюються Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 (далі - Типові правила).

Відповідно до п. 2 Типових правил, дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці; місце розташування рекламного засобу - площа зовнішньої поверхні будинку, споруди, елемента вуличного обладнання або відведеної території на відкритій місцевості у межах населеного пункту, що надається розповсюджувачу зовнішньої реклами в тимчасове користування власником або уповноваженим ним органом (особою).

Згідно п. 3 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

П. 9 Типових правил передбачено, що для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються: фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.

У разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу робочий орган надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом. Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі становить 10 робочих днів (п. 10 Типових правил).

Згідно п. 24 Типових правил виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності та встановлення порядку діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів, регулює Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005.

Так, ч. 1 ст. 4-1 встановлено, що строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом.

У разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом. (ч. 6. ст. 4-1 Закону №2806-IV).

Вищезазначені норми кореспондуються також з положеннями Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22 вересня 2011 року № 37/6253 (далі - Порядок), відповідно до п.п. 6.1, 6.2 розділу 6 якого дозвільний орган протягом не більше десяти робочих днів з дати одержання від заявника через міський дозвільний центр належним чином оформлених двох примірників дозволу розглядає їх, готує і подає пропозиції та проект відповідного розпорядження до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) протягом п'яти робочих днів з дати одержання пропозицій дозвільного органу приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що дозвільний орган на виконання рішень судів, що набрали законної сили, в адміністративних справах № 826/6424/16, № 826/14327/16, № 826/477/17, № 826/4608/17, № 826/14352/17 протягом 10 робочих днів повинен був розглянути заяви Позивача та прийняти за результатами їх розгляду відповідне рішення.

Однак зазначений обов'язок у встановлений законом строк, як і та момент розгляду даної справи в суді, дозвільний орган не виконав.

Ч. 1 ст. 1 Закону № 2806-IV регламентує поняття «принцип мовчазної згоди», відповідно до якого, таким є принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.

Отже, юридичний факт, який полягає у бездіяльності дозвільного органу, стає передумовою для виникнення правовідносин, у яких суб'єкт господарювання може застосувати принцип мовчазної згоди.

Таким чином, враховуючи норми Закону № 2806-IV та «принцип мовчазної згоди», суд вважає, що ПП «Індивідуал» набуло право на розміщення зовнішньої реклами в м. Києві за адресами, відносно яких приймалися рішення в адміністративних справах № 826/6424/16, № 826/14327/16, № 826/477/17, № 826/4608/17, № 826/14352/17.

Розділ 17 Порядку регламентує порядок демонтажу рекламних засобів. Так, відповідно до пп. б) п. 17.2 розділу 17 Порядку, демонтаж рекламних засобів здійснюється відповідно до цього Порядку у разі виявлення самовільно встановлених рекламних засобів.

П. 17.3 розділу 17 Порядку передбачено, що демонтаж РЗ у випадках, встановлених пунктом 17.2 цього Порядку, здійснюється на підставі наказу дозвільного органу.

Визначення поняттю «самовільно встановлений рекламний засіб» надає п. 1.3 розділу 1 Порядку, відповідно до якого таким вважається рекламний засіб, що розміщується без наявності виданого у встановленому порядку дозволу; після прийняття виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) розпорядження про відмову у продовженні терміну дії дозволу або його скасування. Не вважається самовільно встановленим рекламний засіб протягом часу розгляду заяви розповсюджувача реклами про продовження строку дії дозволу до моменту прийняття виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) відповідного рішення за такою заявою.

Разом з тим, враховуючи вищенаведені законодавчі норми, апеляційний суд вважає, що рекламні засоби, відносно яких відповідачем прийнято оскаржувані рішення про демонтаж, не є самовільно встановленими в розумінні п. 1.3 розділу 1 Порядку, оскільки були розміщені за «принципом мовчазної згоди» в результаті бездіяльності дозвільного органу та не виконання відповідних рішень суду.

З огляду на вищевикладене апеляційний суд приходить до переконання про те, що винесені Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) накази від 24.07.2017 № 8 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 39, 47 додатку до Наказу; від 18.08.2017 № 50 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 147, 148, 158, 234, 268, 310 додатку до Наказу; від 20.09.2017 № 107 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 99, 100, 117, 138, 185, 257, 328 додатку до Наказу; від 20.11.2017 № 202 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 212, 274 додатку до Наказу; від 05.05.2018 № 391 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пункту 5 додатку до Наказу; від 25.05.2018 № 465 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пункту 20 додатку до Наказу; від 25.05.2018 № 467 «Про демонтаж рекламних засобів» в частині пунктів 9, 11, 13 додатку до Наказу» є протиправним, оскільки рекламні засоби позивача не можуть вважатись самовільно розміщеними.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст.ст. 241, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року у справі № 807/380/18 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. С. Затолочний судді Н. В. Бруновська З. М. Матковська Повний текст судового рішення складено 14.09.2018