
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 вересня 2018 рокусправа № 804/7795/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді (доповідача): Іванова С.М.
суддів: Панченко О.М. Чередниченка В.Є.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Офісу великих платників податків ДФС в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у справі № 804/7795/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт» до Офісу великих платників податків ДФС, третя особа - Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС, про визнання протиправним та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт» до Офісу великих платників податків ДФС, третя особа - Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС, про визнання протиправним та скасування наказу задоволено.
Не погодившись з рішенням суду, Офіс великих платників податків ДФС подав апеляційну скаргу.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року повернуто заявнику з огляду на не сплату судового збору.
11 липня 2018 року Офіс великих платників податків ДФС в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС повторно звернувся з апеляційною скаргою.
Ухвалою судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.07.2018 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року залишено без руху та надано заявнику апеляційної скарги строк для усунення недоліків протягом десяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, а саме надати клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду із наведенням інших поважних причин такого пропуску, якщо такі є.
Копія ухвали від 23.07.2018 року була направлена на адресу відповідача та отримана ним 01 серпня 2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. 08 серпня 2018 року від заявника апеляційної скарги надійшло клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, яке обґрунтоване тим, що з першою апеляційною скаргою відповідач звернувся в межах процесуального строку, разом з тим, вказана апеляційна скарга була повернута з огляду на не усунення відповідачем в повному обсязі недоліків апеляційної скарги, а саме не сплату судового збору. Наголошено на тому, що Дніпропетровське управління ОВПП ДФС на час подання першої апеляційної скарги об'єктивно було позбавлене можливості виконати вимоги ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2018 року щодо сплати судового збору з огляду на зупинення операцій з бюджетними коштами на підставі виконавчих проваджень відносно відповідача Зауважено, що сплата судового збору не повинна перешкоджати доступу до правосуддя, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету, про що вказано у рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 року «Креуз проти Польщі».
Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Так, оскаржуване рішення винесено Дніпропетровським окружним адміністративним судом 11 грудня 2017 року.
Копію оскаржуваного рішення було отримано відповідачем 23 січня 2018 року, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.101).
Таким чином, десятиденний строк на оскарження судового рішення, встановлений ч. 2 ст. 186 КАС України, сплинув 02 лютого 2018 року.
Разом з тим, повторно апеляційна скарга була подана відповідачем лише 11 липня 2018 року відповідно до штемпелю на конверті.
При цьому, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що заявником апеляційної скарги було долучено оригінал платіжного доручення від 28.03.2018 року № 632.
Разом, з тим, жодних поважних причин, які перешкоджали відповідачу подати апеляційну скаргу у період з 28.03.2018 року по 11.07.2018 року Офісом великих платників податків ДФС в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС зазначено не було.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пункті 39 справи "Устименко проти України", принцип рівності сторін вимагає надання кожній стороні розумної можливості представити свою справу за таких умов, які не ставлять його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Кожній стороні повинна бути надана можливість знати про зауваження або докази, надані іншою стороною, включаючи апеляційну скаргу, та надати власні зауваження з цього приводу.
У пунктах 46, 47 цього ж Рішення ЄСПЛ вказує на те, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. рішення у справі "Рябих проти Росії". Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків (див. рішення у справі "Пономарьов проти України").
У пункті 74 рішення Європейського Суду з прав людини «Лелас проти Хорватії» Суд звертав увагу на те, що «держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов'язків. Іншими словами, ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу».
У справі «Рисовський проти України» Європейський Суд з прав людини «... підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси…».
Тобто, виходячи з принципу «належного урядування», державні органи загалом, і податкові органи зокрема, зобов'язати діяти вчасно та в належний спосіб, а держава не повинна отримувати вигоду у вигляді поновлення судами строку на оскарження судових рішень та виправляти допущені органами державної влади помилки за рахунок особи, яка діяла добросовісно (у даному випадку - за рахунок позивача у зв'язку з порушенням принципу остаточності судового рішення, прийнятого на користь останнього).
У даному ж випадку, пропуск строку на апеляційне оскарження, при зверненні вдруге до суду апеляційної інстанції, спричинено несплатою заявником апеляційної скарги судового збору у встановленому законом розмірі, і, як наслідок, її поверненням заявнику, що, втім, в контексті наведених положень міжнародного права, національного законодавства, практики ЄСПЛ не є особливими і непереборними обставинами, які можуть зумовити перегляд остаточного і обов'язкового судового рішення після закінчення строку його апеляційне оскарження, а відтак, не свідчить про наявність поважних підстав для поновлення цього строку.
Таким чином, неспроможність відповідача належним чином організувати фінансування витрат на оплату судового збору, є суто суб'єктивною обставиною та не може бути визнана поважною причиною пропуску строку апеляційного оскарження.
Вказана правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду від 15.05.2018 року (справа № 804/2979/17), від 19.06.2018 року (справа № 813/3687/15), від 18.06.2018 (справа № 804/4444/16).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Отже, наведене вище, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків ДФС в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у справі № 804/7795/17.
Керуючись ст. 299 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Визнати неповажними причини пропуску строку на апеляційне оскарження постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у справі № 804/7795/17, зазначені Офісом великих платників податків ДФС в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС в поданому клопотанні від 08.08.2018 року.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків ДФС в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у справі № 804/7795/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт» до Офісу великих платників податків ДФС, третя особа - Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС, про визнання протиправним та скасування наказу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання відповідно до ч. 2 ст. 325 КАС України та може бути оскаржена у касаційному порядку в строк, визначений ст. 329 КАС України.
Ухвала підписана складом суду 10 вересня 2018 року.
Головуючий суддя: С.М. Іванов
Суддя: О.М. Панченко
Суддя: В.Є. Чередниченко