Рішення № 7640495, 26.01.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
26.01.2010
Номер справи
41/209пн
Номер документу
7640495
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.01.10 р.                     Справа № 41/209пн                               

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.          

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР”, м. Донецьк

до відповідача-1: Виконавчого комітету Донецької міської ради, м. Донецьк

до відповідача-2: Донецької міської ради, м. Донецьк

про визнання за позивачем права оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410137400:00:009:0086) площею 0,5276 га із земель запасу житлової та громадської забудови міської ради для будівництва комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів у Куйбишевському районі м. Донецька

При участі представників:

від позивача: Євсєєва В.В. – довіреність від 21.12.2009 року

від відповідача-1: Головченко О.І. – довіреність від 17.03.2008 №01/13-1514

від відповідача-2: Головченко О.І. – довіреність від 17.03.2008 №01/13-1514

СУТЬ СПОРУ

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР”, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Виконавчого комітету Донецької міської ради та Донецької міської ради про зобов’язання відповідача-2 укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410137400:00:009:0086) площею 0,5276 га із земель запасу житлової та громадської забудови міської ради для будівництва комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів у Куйбишевському районі м. Донецька строком на 5 років; вважати наведений договір оренди укладеним з дня набрання чинності рішенням суду.

Позивач звернувся до суду із заявою про зміну позовних вимог, відповідно до якої просить суд визнати за ним право оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410137400:00:009:0086) площею 0,5276 га із земель запасу житлової та громадської забудови міської ради для будівництва комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів у Куйбишевському районі м. Донецька за Товариством з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР”.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на подання позивачем 27.06.2006року заявки на виділення земельної ділянки для розміщення комплексу з надання автомобільних послуг; укладення 26.11.2007 року між позивачем та відповідачем-1 договору резервування земельної ділянки (погодження місця розташування об’єкту) № рс8/791 щодо спірної земельної ділянки; прийняття відповідачем 19.12.2007 року рішення № 813/12, відповідно до якого позивачу узгоджено місце знаходження комплексу з надання автомобільних послуг на спірній земельній ділянці, дозволено проведення проектно-пошукових робіт, зобов’язано виконати роботі щодо розробки та узгодження проектної документації, після чого дозволити розробку проекту землеустрою.

Позивачем зазначено, що ним було отримано всі необхідні висновки щодо затвердження проекту землеустрою, проте, листом від 28.10.2009 року № 09/2049 Управлінням земельних ресурсів було повідомлено позивача про те, що проект землеустрою не може бути розглянутий на сесії міської ради згідно з ч. 2 ст. 124 та абзацу 3 розділу Х „Перехідні положення” Земельного кодексу України. Позивач вважає, що при регулюванні даних відносин треба застосовувати норми, які діяли на момент подання заявки на виділення земельної ділянки, та у даному випадку повинні застосовуватись положення абзацу 3 п. 1 розділу Х „Перехідні положення” Земельного кодексу України.

Відповідач-1, Виконавчий комітет Донецької міської ради, згідно з відзивом на позовну заяву, проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що відповідач-2 не є органом, уповноваженим розпоряджатися земельними ділянками. Відповідно до рішення Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12 повноваження виконавчого комітету Донецької міської ради щодо укладення договорів оренди земельних ділянок та щодо розпорядження земельними ділянками були передані Донецькій міській раді.

Відповідач-2, Донецька міська рада, згідно з відзивом на позовну заяву, проти позову заперечив, посилаючись на те, що відповідачем-2 у даному випадку може визнати право набуття в оренду земельної ділянки позивачем тільки за результатами проведення земельних торгів, відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України. Відповідачем-2 зазначено, що Відповідно до "Перехідних положень" Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Пункт 1 розділу X доповнено абзацом третім згідно із Законом N 509-УІ ( 509-17 ) від 16.09.2008 - діє протягом одного року з дня набрання чинності, див. п.2 розділу II Закону N 509-УІ ( 509-17 ) від 16.09.2008. Тобто, як стверджує відповідач-1, строк дії такого рішення відповідно до Земельного кодексу України до 15.10.2009 року.

Також, відповідач-2 наполягає на тому, що згідно діючого законодавства способом волевиявлення ради є прийняття рішення, передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключною компетенцією, відповідно до вимог Конституції України та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, та за проектом відведення; чинне законодавство України не передбачає надання в оренду земельних ділянок на підставі рішення суду без розроблення такого проекту.

Відповідачем-2 зазначено, що Донецькою міською радою не приймалось рішень щодо надання позивачу земельної ділянки в оренду, проект її відведення не затверджувався та, таким чином, позивачем не набуто право її оренди у спосіб та у порядку, передбаченим чинним законодавством України. Тобто, позивачем не було набуто право на оренду спірної земельної ділянки. Крім того, відповідач-2 звертає увагу суду на те, що позивачем не було подано доказів офіційної відмови від Донецької міської ради, відповідачем-2 не приймалось рішення про відмову в наданні в оренду земельної ділянки, а тому відсутні підстави вважати порушеним право позивача на спірну земельну ділянку, що унеможливлює його судовий захист.

Відповідачами було заявлено до суду спільне клопотання про закриття провадження у справі в зв’язку з відсутністю предмету спору. Клопотання вмотивовано тим, що позивачем не було подано доказів офіційної відмови від Донецької міської ради, відповідачем-2 не приймалось рішення про відмову в наданні в оренду земельної ділянки, а тому відсутні підстави вважати порушеним право позивача на спірну земельну ділянку, та предмет спору відсутній.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, суд ВСТАНОВИВ:

Як зазначалось, позивачем до суду заявлені вимоги про визнання за ним права оренди земельної ділянки, при цьому позивач посилався на необґрунтованість посилання відповідача на ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України щодо передачі земельних ділянок в оренду за результатами проведення земельних торгів.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі”, ст.ст. 792-797 Цивільного кодексу України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на їх виконання.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Статтею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини – це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.

Позивачем 27.06.2006 року на ім'я Донецького міського голови було подану заявку на виділення земельної ділянки для розміщення об’єкту з надання послуг населенню, відповідно до якої позивач просив надати земельну ділянку для розміщення об’єкту – комплекса послуг для авто перевізників „Комплекс ТІР” за адресою: м. Донецьк, вул. Стратонавтів, 264а в оренду на 5 років.

Відповідно до акту вибору земельної ділянки для розташування об’єкта від 13.09.2007 року постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів Донецької міської ради, земельна ділянка, розташована за адресою: Куйбишевський район, вул. Стратонавтів, орієнтовною площею 0,5276 га визнана придатною для проектування та будівництва комплексу автопослуг.

26.09.2007 року між Виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР” було укладено договір №рс8/791 резервування земельної ділянки (погодження місця розташування об’єкту).

Договір резервування землі, хоча і не передбачений інститутами цивільного права, однак, в силу ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України є підставою, що обумовлює виникнення для сторін взаємних цивільних прав та обов’язків, оскільки його зміст не суперечить законодавству.

Відповідно до умов договору резервування земельної ділянки № рс8/791 від 26.09.2007 року Виконавчий комітет Донецької міської ради зобов’язався не надавати зарезервовану земельну ділянку іншим юридичним та фізичним особам, а позивач зобов’язався сплачувати передбачені договором кошти, розробити за період резервування проект будівництва та звернутися до виконкому із клопотанням про надання цієї земельної ділянки.

Відповідно до розділу 2 договору резервування земельної ділянки резервується земельна ділянка площею 0,5276 га.

Пунктом 10 цього договору визначено, що земельна ділянка резервується для комплексу авто послуг по вул. Стратонавтів в Куйбишевському районі.

Рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради від 19.12.2007 року № 813/12 позивачу погоджено місце розташування комплексу з надання автомобільних послуг на земельній ділянці орієнтовною площею 0,5276 га по вул. Стратонавтів (на захід від будівель ВАТ „Донецький завод великопанельного домобудування-3”) в Куйбишевському районі; дозволено проведення проектно-пошукових робіт на наведеній земельній ділянці; зобов’язано позивача, зокрема, виконати роботі щодо розробки та узгодження проектної документації. Згідно п. 4 наведеного рішення, виконавчим комітетом Донецької міської ради вирішено, після виконання позивачем покладених на нього обов’язків, дозволити позивачу розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та затвердити його у встановленому законом порядку.

На замовлення позивача Товариством з обмеженою відповідальністю „Геоінжинірінг” було складено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР” для будівництва комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів (на захід від ВАТ „Донецький завод КПД-3”) у Куйбишевському районі м. Донецька.

Позивачем були отримані позитивні висновки стосовно узгодження наведеного проекту землеустрою, а саме:

висновок Управління культури і туризму від 23.07.2009 року № 01-1/1845-з;

висновок відділу регуляторної політики Управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 30.07.2009 року № 05/2034-01;

висновок Управління Держкомзему у м. Донецьку Донецької області від 18.08.2009 року № 05-6-2826;

висновок Головного управління містобудування і архітектури від 11.09.2009 року №01/14-5812.

Управлінням земельних ресурсів Донецької міської ради було розглянуто наданий проект землеустрою про погодження позивачу місця розташування комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів в Куйбишевському районі, та за результатами такого розгляду листом від 28.10.2009 року № 09/2049 Управлінням земельних ресурсів Донецької міської ради було повідомлено позивача про те, що даний проект не може бути розглянутий на сесії міської ради на підставі п. 2 ст. 124 та абз. 3 розділу Х „Перехідні положення” Земельного кодексу України. Представником відповідача-2 пояснено, що наведені посилання стосуються передбачених законодавством конкурентних засад надання земельної ділянки, зокрема, шляхом проведення аукціонів.

При зверненні до суду з позовом позивач виходив з того, що такі посилання, згідно з якими придбання права оренди земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється тільки на аукціонах, є незаконним.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

За своїм загальноправовим змістом вимоги позивача щодо визнання за ним права оренди земельної ділянки– є засобом захисту цивільного права у вигляді визнання права, передбаченого ст.16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського права України та закріпленого ст. 152 Земельного кодексу України.

Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах установлених цим Кодексом повноважень.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі”.

В силу ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови із заявкою про надання в оренду земельної ділянки, а також укладання договору резервування спірної земельної ділянки) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів” № 509-VI від 16.09.2008 року внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України та визначено виключно конкурсні засади передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності.

Прийняття Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів” № 509-VI від 16.09.2008 року, не є підставою, що позбавляє позивача права оренди земельної ділянки, визначеної та погодженої з органом місцевого самоврядування земельної ділянки, оскільки, згідно встановленого статтею 5 Цивільного кодексу України загальноправового принципу ретроактивності закону, гарантованого ст.58 Конституції України, акти цивільного законодавства не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.

Згідно із зазначеним правилом дія закону чи іншого нормативно-правового акту поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

Тобто, з наведених положень закону випливає, що у будь-якому разі на осіб, у відношенні яких до 01.01.2008р. прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення не розповсюджується процедура оформлення права оренди земельної ділянки з обов’язковим проведенням проведення аукціону. До таких осіб застосовується звичайний порядок укладання прямого договору оренди.

Як зазначалось, Рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради від 19.12.2007 року № 813/12 позивачу погоджено місце розташування комплексу з надання автомобільних послуг на земельній ділянці орієнтовною площею 0,5276 га по вул. Стратонавтів (на захід від будівель ВАТ „Донецький завод великопанельного домобудування-3”) в Куйбишевському районі; дозволено проведення проектно-пошукових робіт на наведеній земельній ділянці; зобов’язано позивача, зокрема, виконати роботи щодо розробки та узгодження проектної документації. Згідно п. 4 наведеного рішення, виконавчим комітетом Донецької міської ради вирішено, після виконання позивачем покладених на нього обов’язків, дозволити позивачу розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та затвердити його у встановленому законом порядку.

Також, 26.09.2007 року між Виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР” було укладено договір №рс8/791 резервування земельної ділянки (погодження місця розташування об’єкту) площею 0,5276 га для комплексу автопослуг по вул. Стратонавтів в Куйбишевському районі.

Таким чином, з урахуванням вимог ст. 58 Конституції України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, ст. 124 Земельного кодексу України, а також зважаючи на прийняття виконавчим комітетом Донецької міської ради рішення про погодження місця розташування об'єкта та укладання договору №рс8/791 резервування земельної ділянки (погодження місця розташування об’єкту) до 01.01.2008 року, позивач має право на проведення дій, пов’язаних з переданням в оренду спірної земельної ділянки на засадах, встановлених у зазначених актах в редакції, що діяла до 01.01.2008р..

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про правомірність захисту цивільного права позивача у заявлений ним спосіб, визнавши за ним право оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410137400:00:009:0086) площею 0,5276 га із земель запасу житлової та громадської забудови міської ради для будівництва комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів у Куйбишевському районі м. Донецька як превентивні міри захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Позивачем заявлені вимоги про визнання за позивачем права оренди земельної ділянки як до Донецької міської ради, так і до Виконавчого комітету Донецької міської ради.

Проте, рішенням Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12 „Про скасування рішення міської ради від 24.06.2005 року №20/16” скасовано рішення міської ради від 24.06.2005 року №20/16 „Про делегування виконкому міської ради повноважень зі зміни цільового призначення земель, узгодженню місця розташування об’єктів на земельних ділянках, передачі у власність, наданню у постійне користування та оренду, продажу, викупу земельних ділянок, припиненню права користування та власності на земельні ділянки, укладанню договорів про передання права власності на земельні ділянки”.

Пунктом 3 рішення Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12 уповноважено першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради чи особу, що виконує його обов’язки, укладати від імені міської ради договори оренди земельних ділянок, а також оформлювати інші необхідні для здійснення таких угод документи.

Таким чином, у Виконавчого комітету Донецької міської ради відсутні встановлені законом повноваження щодо укладання договорів оренди земельних ділянок. Такі повноваження, якщо і можуть бути отримані відповідачем, то виключно на підставі делегування таких повноважень особою, що згідно закону здійснює повноваження землевласника.

Такі повноваження наявні у Донецької міської ради, які повинні реалізовуватись у спосіб, визначений п. 3 рішення Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12.

Тобто, у задоволенні позовних вимог, заявлених до виконавчого комітету Донецької міської ради, повинно бути відмовлено.

При визначенні підвідомчості цієї справи господарським судам суд виходив з того, що між сторонами існує спір про право позивача на укладання договору оренди земельної ділянки.

Правовідносини, що склалися між сторонами з приводу укладення спірного договору оренди, носять договірний характер, при цьому, Донецька міська рада виступає як власник спірної земельної ділянки, який в силу свого статусу та наданих повноважень має право розпоряджатись нею у встановленому порядку.

Таким чином, відповідач-2 у спірних правовідносинах не здійснює владних повноважень, а виступає як суб’єкт господарських відносин.

На підставі викладеного та керуючись ст. 13, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 124, 152 Земельного кодексу України, ст.ст. 5, 6, 11, 16, 509, 627 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, п. 11 розділу ІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів” № 509-VI від 16.09.2008 року, ст.ст.1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР” до Виконавчого комітету Донецької міської ради та Донецької міської ради про визнання за позивачем права оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410137400:00:009:0086) площею 0,5276 га із земель запасу житлової та громадської забудови міської ради для будівництва комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів у Куйбишевському районі м. Донецька за Товариством з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР” – задовольнити частково.

Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР” (83071, м. Донецьк, вул. Стратонавтів, 264а, ЄДРПОУ 34399603) право оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410137400:00:009:0086) площею 0,5276 га із земель запасу житлової та громадської забудови міської ради для будівництва комплексу з надання автомобільних послуг по вул. Стратонавтів у Куйбишевському районі м. Донецька.

У задоволенні позовних вимог, заявлених до Виконавчого комітету Донецької міської ради – відмовити.

Стягнути з Донецької міської ради (83050, м. Донецьк, вул. Артема, 98, ЄДРПОУ04052844) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Комплекс ТІР” (83071, м. Донецьк, вул. Стратонавтів, 264а, ЄДРПОУ 34399603) державне мито в розмірі 42,50грн. та витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118,00грн.

          

Суддя