
Справа № 161/2930/17
Провадження № 2-а/161/228/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2018 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючої судді Івасюти Л.В
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
з участю позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити дії , -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся в суд з вищевказаним позовом, мотивуючи свій позов тим, що він в період з 1991 по 2011 роки проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах середнього та начальницького складу Державної автомобільної інспекції УМВС України у Волинській області. Через хворобу, з 01.09.2011 р. він вийшов на пенсію з посади інспектора з організації дорожнього руху відділення ДАІ (з обслуговування Луцького району) та автомобільно-технічної інспекції ДАІ УМВС України у Волинській області у званні майора. В листопаді 2016 року йому стало відомо, що його пенсія нарахована відповідачем всупереч вимог ч.3 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“, а саме: не з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням. В зв'язку з цим, 29.11.2016 р. він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії, виходячи з розміру такого забезпечення в загальному розмірі 3861,58грн., яке, як вбачається з грошового атестата №18, складалось з: посадового окладу - 700 грн.; окладу за спеціальним званням - 125 грн.; надбавки за вислугу років в розмірі 50% - 556,88 грн.; премії 100% - 1670 грн.; та індексації до 31.08.2011 р. - 520,32 грн. У відповіді на його заяву від 05.12.2016р. відповідач повідомив його, що розмір його пенсії встановлено вірно, тим самим фактично відмовивши йому у перерахунку його пенсії. З даної відповіді вбачається, що пенсію йому призначено відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ в редакції, викладеній Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року. При визначенні додаткових видів грошового забезпечення для призначення йому пенсії відповідачем було застосовано норми ст.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.“
Вважає таку відмову відповідача протиправною з огляду на таке.
Підп.4 п.29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік“ від 28.12.2007 року було внесено зміни у ч.3 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“, відповідно до яких пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними положення підп.4 п.29 “Про Державний бюджет України на 2008 рік“ від 28.12.2007 року, внаслідок чого було відновлено дію попередньої редакції ч.З ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“, якою визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового убезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
В свою чергу, згідно з п.п.6-7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992р.,пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Враховуючи вищенаведені норми та те, що закон має вищу юридичну силу в порівнянні з постановою Кабінету Міністрів України, станом на дату його звільнення пенсія мала обчислюватись з розміру грошового забезпечення всіх видів за останньою штатною посадою перед звільненням, а не за 24 останні календарні місяці служби підряд перед цією датою.
Вважає, що обчислення відповідачем пенсії з грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за 24 останні календарні місяці перед звільненням не відповідало вимогам чинного на час призначення мені пенсії законодавства України. При цьому, при обчисленні пенсії відповідач не врахував індексації до 31.08.2011 р. в сумі 520,32 грн.
Посилаючись на вищенаведене, позивач просить суд визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок його пенсії, виходячи з розміру його грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, в тому числі, премії 100 % в розмірі 1670 грн. та індексації в сумі 520,32 грн., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок його пенсії з 29.11.2016 року, яка розраховується відповідно до положень ч.3 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ в редакції Закону України від 04.04.2006 року №3591-ІV, виходячи з розміру його грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, в тому числі, з врахуванням премії 100 % в розмірі 1670 грн. та індексації 520,32 грн., яке становило в цілому 3861,58 грн., та проводити виплату йому пенсії, виходячи з вказаного грошового забезпечення.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Відзив обґрунтовує тим, що на час призначення пенсії позивачу ОСОБА_4 України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011р. № 3491 внесено зміни в «Прикінцеві положення» та доповнено цей розділ пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37, та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Конституційний суд України 26.11.2011 у справі №1-42/2011 дійшов до висновку, що пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення» встановлює механізм реалізації положень законів України, зокрема, частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а тому не суперечить Конституції України; та постановив Рішення, яким визнав таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року №2857 з наступними змінами. Отже, відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне. страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. З аналізу наведеної норми вбачається, що при призначенні пенсії особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» враховуються: визначені основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення; основні види грошового забезпечення визначаються в розмірі за останній місяць за посадою перед звільненням;
розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначається відповідно до актів законодавства.
Такий порядок розрахунку грошового забезпечення встановлений пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, де зазначено, що до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентна надбавка за вислугу років в розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.
Таким чином, при обчисленні пенсії для відповідної категорії осіб вказаною постановою встановлений порядок та особливості врахування основних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: перші враховуються за останньою штатною посадою перед звільненням, останні - за відповідний період служби перед звільненням.
Виконуючи названі норми законодавства для обчислення розміру пенсії позивачу до грошового забезпечення враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія) в розмірі, визначеному за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.
Щодо правомірності дій відповідача свідчить правова позиція Верховного суду України, яка була неодноразово висловлена в постановах від 07.07.2015 у справі №821-1424а15, від 24.02.2015 у справі №21-552а14, від 27.01.2015, у справі №21-635а14, від 31.03. 2015 у справі №21-550а15 та від 11.04.2017 у справі №2а/1444/12.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб» та прийнятим на виконання цієї постанови Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справу затверджено виключний перелік додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, серед яких індексація не вказана.
З урахуванням наведеного, відповідач вважає позов безпідставним.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, надав пояснення, аналогічні, зазначеним у відзиві.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 1991 по 2011 роки позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах середнього та начальницького складу Державної автомобільної інспекції УМВС України у Волинській області. З 01.09.2011 р. ОСОБА_2 вийшов на пенсію з посади інспектора з організації дорожнього руху відділення ДАІ та автомобільно-технічної інспекції ДАІ УМВС України у Волинській області у званні майора.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, з 01.09.2011р., отримує пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
29.11.2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення 3861,58грн., яке складається з посадового окладу – 700грн., окладу за спеціальне звання – 125грн., надбавки за вислугу років в розмірі 50% - 556,88 грн.; премії 100% - 1670 грн.; та індексації до 31.08.2011 р. - 520,32 грн.
У відповіді на заяву від 05.12.2016р. відповідач повідомив позивача, що розмір його пенсії встановлено вірно.
Суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, з огляду на таке
З відповіді головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області слідує, що пенсію позивачу призначено відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ в редакції, викладеній Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року.
При визначенні додаткових видів грошового забезпечення для призначення позивачу пенсії відповідачем було застосовано норми ст.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.“
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04 квітня 2006 року № 3591-IV) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI було внесено зміни до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зокрема, слова «за останньою штатною посадою перед звільненням» виключено та доповнено словами «та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 пенсії обчислюються, зокрема, з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені пп. 4 п. 29 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
За правилами ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п. 29 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відновила свою дію ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у редакції Закону України від 04 квітня 2006 року № 3591-IV, за правилами якої пенсії особам, які мають право на них за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням.
Водночас Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (надалі - Закон № 3491-VI), який набрав чинності з 19 червня 2011 року, Прикінцеві положення цього Закону доповнено п. 4, в якому, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Положення п. 4 Розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» були предметом розгляду Конституційним Судом України, який визнав їх такими, що відповідають Конституції України (рішення від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011). Конституційний Суд України у цьому рішенні зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Аналогічні положення щодо порядку застосування ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» містить Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік».
Разом з тим, з 01 жовтня 2011 року ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була викладена в новій редакції, відповідно до Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (надалі - Закон № 3668-VI), та встановлювала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що у подальшому, та на час призначення позивачу пенсії, зміст ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не змінювався. Зміни, внесені Законом № 3668-VI неконституційними не визнавались та є чинними.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб» та прийнятим на виконання цієї постанови Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» затверджено виключний перелік додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, серед яких індексація не вказана.
Таким чином, відповідач, при призначенні пенсії позивачу правильно застосував норми чинного законодавства, визначивши додаткові види грошового забезпечення за 24 календарні місяці та не врахував індексацію, оскільки вона не віднесена до додаткових видів грошового забезпечення.
Відтак враховуючи наведені нормативно-правові акти та положення законодавства, суд вважає, що вимога позивача щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідача відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 є безпідставною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
За таких обставин, суд прийшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, ч.1 ст.9, 77, 242, 243, 244, 245-246, 255 КАС України , ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011р., суд, -
УХВАЛИВ :
В задоволенні позову ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 27.08.2018р.
Суддя Івасюта Л.В.