УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "28" грудня 2009 р. Справа № 12/209-НМ
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Сікорської Н.А.
судді
за участю представників сторін
від позивача Угрінчук Е.Р.-дов № б/н від 26.11.09р.
від відповідача Середа Т.П. - дов. № 411 від 13.04.09р.
розглянув справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РизикМенеджментГруп" (м. Київ)
до Попільнянської районної державної адміністрації (смт.Попільня Житомирська область)
про визнання частково недійсним розпорядження від 30.07.09р. №343
Позивачем пред'явлено позов про визнання розпорядження №343 від 30.07.09р. в частині відміни розпорядження голови Попільнянської райдержадміністрації Житомирської області від 25.06.09р. № 269 недійсним.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судових засіданнях заперечила проти позову з викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с. 38), мотивів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, головою Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області 30.07.09р. було прийнято Розпорядження №343 «Про відміну розпоряджень голови райдержадміністрації від 25.06.09р. №368 та від 25.06.09р. №269», згідно якого, розглянувши протест прокурора району від 16.07.09р. №601, було відмінено, зокрема, розпорядження від 25.06.09р. №269 «Про погодження надання в тимчасове довгострокове користування земельної ділянки лісогосподарського призначення ТОВ «Ризик Менеджмент Груп» (позивач (а.с.16)).
Розпорядженням від 25.06.09р. №269 (а.с.17) Попільнянська райдержадміністрація погодила ТОВ «Ризик Менеджмент Груп" вибір місця розташування земельної ділянки лісогосподарського призначення орієнтовною площею 0,9962 га, в тимчасове довгострокове користування терміном на 49 років, що знаходиться в постійному користуванні ДП "Попільнянське лісове господарство", за межами населеного пункту на території Корнинської селищної ради, для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей без вилучення в попереднього землекористувача та без права капітальної забудови.
На думку позивача, розпорядження голови райдержадміністрації №343 в частині відміни розпорядження №269 є необґрунтованим, прийнятим без законних підстав, порушує його права та інтереси на погодження вибору місця розташування земельної ділянки лісогосподарського призначення для отримання її в тимчасове довгострокове користування і підлягає скасуванню, оскільки:
- розпорядження №269 від 25.06.09р. (а.с.17) було прийнято на підставі заяви ТОВ «РизикМенеджментГруп» (а.с. 56) та отриманих ним листа погодження ДП "Попільнянське лісове господарство" від 17.11.08р. №922 про надання земельної ділянки, вкритої лісом в тимчасове довгострокове користування терміном на 49 років для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей площею 0,9962 га, яка знаходиться в кварталі 23 виділ 2 Корнинського лісництва, в межах Корнинської селищної Ради (а.с.19) та висновку погодження місця розташування земельної ділянки в тимчасове довгострокове користування терміном на 49 років, вкритої лісом, площею 0,9962 га, на землях лісового фонду ДП "Попільнянське ЛГ" (а.с.18);
- оскаржуване розпорядження №343 не містить посилання на відповідні норми закону, на підставі яких воно прийнято відповідачем; належним чином не мотивоване; не містить посилання на будь-які порушення, які були допущені і стали підставою для висновку про необхідність скасування розпорядження №269.
Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву проти позову заперечує (а.с.38).
Зазначив, що оспорюване розпорядження було відмінено на вимогу протеста прокурора району від 16.07.09р. №601, оскільки відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» приписи прокурора підлягають негайному виконанню.
Вказав, що враховуючи норми ст.7 вказаного Закону, втручання органу влади у діяльність прокуратури забороняється, а ігнорування вимог прокурора є некоректним по відношенню до прокуратури, як органу, на якого відповідно до ст.121 Конституції України та ст. 6 Закону «Про прокуратуру» покладено нагляд за дотриманням законів органами виконавчої влади.
Крім того, відповідач вважає, що приймаючи розпорядження № 343, райдержадміністрація діяла як орган владних повноважень, здійснюючи владні управлінські функції, а тому позов, відповідно до ст. 2 КАСУ, підлягає розгляду адміністративним судом.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, враховуючи пояснення учасників судового процесу, господарський суд дійшов висновку про правомірність позовних вимог, керуючись наступним.
Згідно ч.4 ст.11 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Так, з матеріалів справи вбачається, що спір між сторонами виник у зв’язку з тим, що на думку позивача, розпорядженням відповідача № 343 порушено його права на погодження вибору місця розташування земельної ділянки лісогосподарського призначення для отримання її в тимчасове довгострокове користування, які виникли на підставі розпорядження голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області від 25.06.09р. №269.
Тобто за своїм характером позов про визнання недійсним розпорядження відповідача № 343 є спором про право, який виник в процесі реалізації права розпорядження земельною ділянкою, а відтак підлягає розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Тому безпідставними є твердження відповідача про те, що позов не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Натомість матеріалами справи підтверджені та не заперечуються сторонами вказані позивачем обставини щодо прийняття головою Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області розпорядження №343 «Про відміну розпоряджень голови райдержадміністрації від 25.06.09р. №368 та від 25.06.09р. №269», згідно якого, на підставі протесту прокурора району від 16.07.09р. №601, було відмінено, зокрема, розпорядження від 25.06.09р. №269.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99р., виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій (ч.1 ст. 8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").
Згідно ст. 6 вказаного Закону, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
За ч.2 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, згідно наданих до справи документів, всупереч положень ст.43 вищевказаного Закону та ч.2 ст. 19 Конституції України, голова Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, видавши розпорядження №343 від 30.07.09р. про відміну, тобто скасування власних розпоряджень, вийшов за межі повноважень, наданих йому законодавством.
При цьому слід зазначити, що відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.91р, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству.
За ст. 21 Закону України "Про прокуратуру", протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи.
... Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.
У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду, прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.
Тому безпідставними є посилання відповідача, при обгрунтуванні правомірності винесення розпорядження №343, на положення Закону України "Про прокуратуру", оскільки останній не містить норм, які в імперативному порядку зобов'язують місцеву державну адміністрацію у будь-якому випадку особисто скасовувати виданий ним правовий акт, на виконання припису прокурора.
При цьому в оскаржуваному розпорядженні не зазначено відповідних норм закону, на підставі яких воно прийнято відповідачем; відсутні посилання на допущені порушення, які стали підставою для висновку про необхідність скасування розпорядження №269.
Крім того судом не встановлено підстав, які згідно чинного законодавства, могли б бути підставою для скасування розпорядження від 25.06.09р. №269 «Про погодження надання в тимчасове довгострокове користування земельної ділянки лісогосподарського призначення ТОВ «Ризик Менеджмент Груп» (а.с.17).
У відповідності до п.а ч.1 ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно п.12 "Прикінцевих положень" Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За ст. 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; - держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Як уже зазначалося, спір між сторонами виник в процесі здійснення права розпорядження земельною ділянкою лісогосподарського призначення.
За ч.6 ст. 1 Лісового кодексу України, земельна лісова ділянка - це земельна ділянка лісового фонду України з визначеними межами, яка надається або вилучається у землекористувача чи власника земельної ділянки для ведення лісового господарства або інших суспільних потреб відповідно до земельного законодавства.
Відповідно до ч.ч.1 ст. 57 Земельного кодексу України, земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
У даному випадку лісогосподарським підприємством являється ДП "Попільнянське лісове господарство".
Частинами 2-3 ст. 18 Лісового кодексу України передбачено, що тимчасове користування лісами може бути: довгостроковим - терміном від одного до п'ятдесяти років і короткостроковим - терміном до одного року.
Довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Так, у відповідності до вищевказаних норм Закону, ТОВ «РизикМенеджментГруп» до винесення розпорядження №269, отримало всі необхідні, у відповідності до чинного законодавства, попередні погодження, а саме Державного підприємства «Попільнянське лісове господарство» і Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства (а.с.17,18).
Слід зазначити, що на підставі зазначених погоджень, у відповідності до ст. 32 Лісового кодексу України, районні державні адміністрації у сфері лісових відносин на їх території, приймають рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, у межах сіл, селищ, міст районного значення.
Рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст обласного та республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, згідно п.6 ч.1 ст.31 Лісового кодексу України, у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території приймають Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Зі змісту ж розпорядження №269 «Про погодження надання в тимчасове довгострокове користування земельної ділянки лісогосподарського призначення ТОВ «Ризик Менеджмент Груп» вбачається, що воно видавалось лише з метою погодження ТОВ «Ризик Менеджмент Груп" вибору місця розташування земельної ділянки лісогосподарського призначення, що знаходиться в постійному користуванні ДП "Попільнянське лісове господарство", за межами населеного пункту на території Корнинської селищної ради, для подальшого отримання її в тимчасове довгострокове користування для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей без вилучення в попереднього землекористувача та без права капітальної забудови.
Невідповідність назви розпорядження його змісту не визначено чинним законодавством, як підстава для визнання такого розпорядження недійсним.
Враховуючи зазначене, господарський суд вважає, позовні вимоги такими, що грунтуються на нормах чинного законодавства, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22,33,49,69,82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним Розпорядження голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області від 30.07.09р. №343 «Про відміну розпоряджень голови райдержадміністрації від 25.06.09р. №268 та від 25.06.09р. №269», в частині відміни розпорядження голови Попільнянської райдержадміністрації Житомирської області від 25.06.09р. №269.
3. Стягнути з Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, 13500, Житомирська обл., смт. Попільня, вул. Леніна, 7, код 04853648
на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РизикМенеджментГруп»", 01025, м. Київ, вул. Стрілецька, 4-6, код 34487317
- 85,00 грн. держмита;
- 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Суддя
Дата підписання: 16 січня 2010 року.
Віддрукувати:
1 - у справу
2,3 - сторонам