Постанова № 76001276, 21.08.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2018
Номер справи
809/299/18
Номер документу
76001276
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/3936/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Носа С.П., Хобор Р.Б.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року, ухвалене суддею Лучко О.О., м. Івано-Франківськ, у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

14.02.2018 року позивач – ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, в якому просить:

визнати неправомірними дії відповідача щодо прийняття рішення про відмову йому у виплаті одноразової грошової допомоги, оформленої листом №Г-72/105/108/29-2017 від 12.02.2018р.;

визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України документів, передбачених пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» №850 від 21.10.2015 року та висновку щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1;

зобов'язати відповідача направити до Міністерства внутрішніх справ України документи ОСОБА_1 з висновком щодо виплати грошової допомоги для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» №850 від 21.10. 2015 року.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо прийняття рішення про відмову ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, оформленої листом №Г-72/105/108/29-2017 від 12.02.2018р. Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України документів, передбачених пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» №850 від 21.10.2015 року та висновку щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області направити до Міністерства внутрішніх справ України документи ОСОБА_1 з висновком щодо виплати грошової допомоги для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» №850 від 21.10.2015 року.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області, розглянувши подану позивачем заяву з пакетом документів для призначення одноразової грошової допомоги, вчинило протиправні дії щодо прийняття рішення про відмову ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, оформленої листом від 12.02.2018р. №Г-72/05/108/29-2017, оскільки вирішення даного питання відноситься до компетенції МВС України. Поряд з цим, суд дійшов висновку, що, розглянувши заяву позивача з поданим пакетом документів, Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області допустила бездіяльність щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України документів, передбачених пунктом 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015р. №850, разом з висновком щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його прийнятим з порушенням норм матеріального права, Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області оскаржила його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що згідно пункту 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015р. №850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено, згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії, вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Оскільки позивачу у зв’язку із первинним оглядом МСЕК було визначено II-групу інвалідності згідно чого 28.02.2003р. було виплачено страхову суму за державним обов’язковим страхуванням відповідно до Постанови КМУ від 29.06.1991р. № 59, в редакції постанови КМ України від 19.11.1992 р. № 627, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС та в подальшому після чергового огляду МСЕК 29.05.2017р. позивачу установлено І «А» групу інвалідності та змінено відповідний ступінь втрати працездатності. Відповідно, керуючись п.4 даного Порядку, з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років, що не дає права позивачу отримання грошової допомоги в більшому розмірі, а отже ліквідаційною комісією згідно п. 8 даного Порядку правомірно та законно не складено висновок щодо виплати грошової допомоги позивачу, та не скеровано пакет документів до МВС України.

Згідно ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу правовідносин і закон, який їх регулює.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Гарасимів ОСОБА_1 ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, йому встановлено другу групу інвалідності та 60% втрати працездатності, що підтверджується посвідченням категорії 1 серія А №127235 (а.с.18), витягом з акту огляду у МСЕК серії МСЕ №062521 від 15.11.2002р. (а.с.17) та довідкою, серії 2-18 АГ за №018566 від 15.11.2002 (а.с.16).

ОСОБА_1 виплачена страхова сума за державним обов’язковим особистим страхуванням у зв’язку з встановленням другої групи інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 18721 грн., про що свідчить довідка ПАТ «НАСК» ОРАНТА» від 10.01.2018р. №03-01 (а.с.15).

26.06.2017р. позивач пройшов повторний огляд у МСЕК Івано-Франківської області, за результатами якого йому вперше встановлено першу групу інвалідності та 100% втрати працездатності, про що свідчать довідка до акта огляду МСЕК в Івано-Франківській області серії АВ за №0790220 від 26.06.2017 (а.с.12), виписка з акта огляду МСЕК відповідно до вказаної довідки (а.с.11) та довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ за № 0023812 (а.с.13).

23.01.2018р. ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з вперше отриманою першою групою інвалідності та встановленням 100% втрати працездатності (а.с. 8).

Листом № Г-72/05/108/29-2017 від 12.02.2018р. відповідач відмовив ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги з посиланням на те, що відповідно до пункту 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015р. №850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

На момент виникнення спірних правовідносин, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VIIIвід 02.07.2015 року.

Однак, в силу положень розділу XI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» №580-VIII (із змінами) встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України «Про міліцію», у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Згідно ст. 23 Закону України «Про міліцію», Кабінет Міністрів України постановою №850 від 21.10.2015 затвердив «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (далі – Порядок №850). Дана постанова набрала чинності 31.10.2015 року.

Підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до п.3 Порядку № 850 визначені окремі підстави, які надають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, однією із яких є установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов’язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності І групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи. При цьому розмір такої допомоги залежить від встановленої групи інвалідності.

Пунктом 4 Порядку №850 визначено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Згідно п.7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Відповідно до п.8 Порядку №850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги тощо.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (п.9 Порядку №850).

Пунктом 10 Порядку №850 встановлено, що грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.

Зазначеними положеннями чітко визначена процедура призначення одноразової грошової допомоги, яка включає у себе:

- подачу особою, котра має право на отримання одноразової грошової допомоги, відповідної заяви з пакетом необхідних документів;

- вчинення керівником органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, відповідних дій, пов'язаних з підготовкою поданих заявником документів, формування висновку щодо виплати допомоги та їх надсилання до МВС України;

- розгляд поданих заявником документів МВС України та прийняття відповідного рішення;

- направлення рішення МВС України для реалізації керівнику органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції.

Встановлено, що позивач 23.01.2018 року подав заяву з пакетом документів для призначення одноразової грошової допомоги до УМВС в Івано-Франківській області, однак даний суб’єкт владних повноважень не вчинив дій, передбачених Порядком №850, чим допустив бездіяльність щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України документів, передбачених п.8 Порядку №850, та висновку щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області, розглянувши подану позивачем заяву з пакетом документів для призначення одноразової грошової допомоги, вчинила протиправні дії щодо прийняття рішення про відмову ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, оформленої листом №Г-72/05/108/29-2017 від 12.02.2018р., оскільки вирішення даного питання відноситься до компетенції МВС України.

Крім того, розглянувши заяву позивача з поданим пакетом документів, Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області допустила бездіяльність щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України документів, передбачених пунктом 8 Порядку №850, разом з висновком щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що пункт 4 Порядку № 850 не позбавляє особу права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Також, вказаний пункт Порядку № 850 не містить жодних застережень щодо неможливості проведення виплати грошової допомоги у разі встановлення особі після спливу двохрічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності.

З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії є обґрунтованими та правомірно задоволені судом першої інстанції.

Апелянтом не було надано доказів на підтвердження вимог апеляційної скарги.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятого рішення не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року у справі №809/299/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 21.08.2018р.