
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення апеляційного провадження
16 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/4667/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя -ОСОБА_1суддів -ОСОБА_2 ОСОБА_3з участю секретаря судового засідання Коваль Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11 травня 2018 року (суддя першої інстанції П’ятковський В.І., м. Коломия, повний текст складено 21.05.2018),
В С Т А Н О В И В:
16 жовтня 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області із адміністративним позовом (з урахуванням відмови від частини позовних вимог у судовому засіданні суду першої інстанції) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов’язання провести перерахунок пенсії за вислугу років з 23 серпня 2016 року з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія сум щомісячної додаткової грошової винагороди отриманих ним за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 5046 грн 50 коп., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2378 грн 83 коп. та здійснити відповідні виплати з врахуванням проведених виплат.
Рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11 травня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_4 в проведенні перерахунку пенсії із врахуванням в грошовому забезпеченні сум щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_4 перерахунок пенсії за вислугу років з 23 серпня 2016 року з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія сум щомісячної додаткової грошової винагороди отриманих ним за двадцять чотири останні календарні місяці служби підряд перед звільненням та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 5046 (п'яти тисяч сорока шести) грн. 50 коп., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2378 (двох тисяч триста сімдесяти восьми) грн. 83 коп. та здійснити відповідні виплати з врахуванням проведених виплат.
Із рішенням не погодилося ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та оскаржило його в апеляційному порядку. Просить його скасувати та прийняти нове – про відмову у задоволенні позову. Обґрунтовуючи незгоду, зазначило, що грошове забезпечення для призначення пенсії становить: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років та премія. Крім того, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до постанови КМУ №103 та враховується виключно посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%. Зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
В судове засідання представники сторін не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України фіксація судового засідання технічними засобами не здійснюється.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо зупинення провадження у справі з огляду на наступне.
Для правильного вирішення заявлених позивачем вимог слід виходити з вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Верховний Суд у справі №286/2987/16-а (К/9901/1465/17) виклав свою правову позицію, згідно якої ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Вона відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. За цими ознаками одноразова грошова допомога при звільненні не може входити до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії.
Відповідні висновки ґрунтуються також на тому, що одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, її виплата зумовлена саме фактом звільнення зі служби, юридична природа якого не дає підстав визнати цю виплату складовою грошового забезпечення. Аналогічні висновки висловлені Верховним Судом у постанові від 03.04.2018 справа №345/2849/17.
До таких же висновків дійшов Верховний Суд у інших справах, стверджуючи, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Разом з тим, Верховний Суд вважав за необхідне відступити від вищезазначених висновків у справі № 286/2987/16-а (К/9901/1465/17), передавши аналогічний спір на вирішення до ОСОБА_5 (ухвала Верховного Суду від 11.04.2018 справа №522/2738/17).
Крім того, Верховний Суд зазначив доцільним розуміти зміст ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII у поєднанні зі змістом ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 вказаного Закону обчислюються з розміру грошового забезпечення та враховують, зокрема, надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
10 березня 2015 року Верховним судом України прийнято постанову, в якій аналіз ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також інших нормативно-правових актів надав підстави вважати, що «грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія».
У подальшому Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 зазначив, що аналіз положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсії (ст. 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (ст. 63).
Верховний Суд зазначив, що грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Включення нерегулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення.
Також обов'язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.
Верховний Суд у складі колегії суддів судової палати щодо захисту соціальних прав вважав доцільним відійти від висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) та зазначеного та передав аналогічну справу на розгляд ОСОБА_5 Верховного Суду (ухвала Верховного Суду від 26.06.2018 справа №522/2738/17).
Згідно положень п.5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд може зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, ОСОБА_5 Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення ОСОБА_5 Верховного Суду по справі № 522/2738/17 сприятиме повному та об'єктивному розгляду даної справи з правильним застосуванням норм матеріального права, а тому провадження у цій справі необхідно зупинити до прийняття та набрання чинності рішення Верховного Суду.
Керуючись статтями 236, 248, 321, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Зупинити провадження у справі за апеляційною скаргою за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11 травня 2018 року у спарві за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії до набрання чинності рішення ОСОБА_5 Верховного Суду по справі № 522/2738/17 (К/9901/1368/17).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий суддя ОСОБА_1 судді ОСОБА_2 ОСОБА_6 Повний текст складено 20 серпня 2018 року.