
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 серпня 2018 року 14 год. 55 хв.Справа № 0840/2920/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, 4-Б) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: скасувати рішення районної комісії з питань пов'язаних з наданням населенню житлових субсидій, пільг та деяких видів державної соціальної допомоги по Хортицькому району при Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району від 31.05.2018 про не призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченій родині з 01.05.2018; зобов'язати відповідач призначити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченій родині з 01.05.2018.
Обґрунтування позовних вимог викладено у позовній заяві. Зокрема зазначено, що оскаржуване рішення комісії з питань пов'язаних з наданням населенню житлових субсидій, пільг та деяких видів державної соціальної допомоги по Хортицькому району при Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району є необ'єктивним та незаконним. Зазначає, що комісією встановлено, що 18.04.2018 позивач стала власницею частки у трикімнатній квартирі за адресою АДРЕСА_1, чим поліпшила житлові умови своєї родини. Проте, ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ, що містить вичерпний перелік умов, за яких державна соціальна допомога не призначається, не містить прямої заборони щодо придбання кимось з членів малозабезпеченої родини квартири, або частки у квартирі. Тож, підстави для прийняття оскаржуваного рішення у відповідача були відсутні, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 24.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №0840/2920/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Призначено судове засідання на 14 серпня 2018 року.
Представник відповідача надав письмовий відзив на позовну заяву вх. №25264 від 13.08.2018, в якому вказав, що фактично позивачем були поліпшені умови проживання, сім'я переїхала до більш просторої квартири і згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 30.05.2018 мешкає у трикімнатній квартирі. Поліпшення було здійснено за рахунок власних коштів , про що і було зазначено у п. 6 договору купівлі-продажу від 18.04.2018. Тож, враховуючи норми ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ рішення комісії є правомірним та скасуванню не підлягає.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
ОСОБА_1 звернулась із заявою до Начальника управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району із заявою щодо розгляду заяви про надання їй статусу малозабезпеченої із урахуванням усіх зазначених нею обставин та наданих документів.
Листом від 23.05.2018 вих. № Л-547-2 Управління соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької міської ради повідомило про відмову у призначенні їй допомоги з 01.05.2018.
Згідно витягу з протоколу від 31.05.2018 №6 засідання районної комісії з питань, пов'язаних з наданням населенню житлових субсидій та деяких видів державної соціальної допомоги вирішено не призначати з 01.05.2018 ДСД малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» № 1768-III від 01.06.2000 (далі - Закон № 1768-III) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Статтею 3 Закону № 1768-III право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Згідно ст. 4 Закону Закон № 1768-III заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 (далі - Порядок).
Відповідно до абз. 4 п. 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Дані положення кореспондуються з положеннями ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», відповідно до яких державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1, відповідно до довідки Управління соціального захисту населення по Заводському району, перебувала на обліку в управлінні та отримувала «Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у сумі 4 348,03 грн. по 30.04.2018.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 18.04.2018 ОСОБА_1 придбала у власність частку квартири АДРЕСА_1. Відповідно до п. 3 договору купівлі-продажу від 18.04.2018 щодо квартири АДРЕСА_1 покупці (ОСОБА_3 та ОСОБА_1) перерахували продавцю 200 304,00 грн.
Також, згідно копії декларації ОСОБА_1 про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги позивач 18.04.2018 придбала частку квартири за 150 000,00 грн.
При цьому, на день звернення до суду прожитковий мінімум сім'ї ОСОБА_1 складав 6 974,00 грн.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивач за місяць до звернення за призначенням допомоги здійснив купівлю частки квартири сплативши при цьому 150 000,00 грн., тобто суму, яка перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму сім'ї позивача, який складає 69 740,00 грн.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені з матеріалів справи обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій родині з 01.05.2018, у зв'язку з наявністю підстав для відмови, визначених ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003.
Таким чином, зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги необґрунтовані, тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, 4-Б, код ЄДРПОУ 37573817) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 16.08.2018.
Суддя М.С. Лазаренко