
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/958/18
Головуючий у 1-й інстанції: Михайлов О.О.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
20 серпня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Граб Л.С. Білої Л.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року (повний текст складено 21 травня 2018 року в м. Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В березні 2018 року позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні адміністративного позову виходив з того, що управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому належним чином проведено розрахунки та виплати ОСОБА_2 підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", згідно з постановами Хмельницького міськрайонного суду від 19 листопада 2010 року та Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2011 року, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
05 липня 2018 року до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від відповідача, в якому останній вказував на безпідставність доводів апелянта та просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.
За приписами ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. За таких умов, згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції неоспорені факти про те, що постановою Хмельницького міськрайонного суду у справі №2а-5333/10 від 19.11.2010 позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо невиплати ОСОБА_2 підвищення пенсії за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 серпня 2010 року відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення пенсії за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 серпня 2010 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Постанова суду допущена до негайного виконання.
На виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 19 листопада 2010 року управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому починаючи з грудня 2010 року було нараховано та виплачено позивачу 3954,24 грн за період з 09.11.2007 року по 31.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 серпня 2010 року, що підтверджується розпорядженням №159279 від 13.12.2010 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №2-а-5333/10/2218 від 24.10.2011 року скасовано постанову Хмельницького міськрайонного суду від 19.11.2010 року у справі №2а-5333/10 та прийнято нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги в період з 01.01.2006 року по 13.04.2010 залишити без розгляду.
Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області щодо невиплати на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії як дитині війни починаючи з 14.04.2010 року.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області нараховувати та виплачувати на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплачених сум за період з 14.04.2010 року.
Дані про постанову Львівського апеляційного адміністративного суду 11.08.2016 внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №51926350.
На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №2-а-5333/10/2218 від 24.10.2011 року управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області в травні 2017 року проведено перерахунок пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 14.04.2010 року, з урахуванням виплати проведеної на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 19 листопада 2010 року, що підтверджується розпорядженням №159279 від 06.05.2017 року.
Листом управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому №10172/03 від 11.05.2017 повідомлено Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, що заборгованість за постановою Львівського апеляційного адміністративного суду №15336/11/9104 від 24.10.2011 відсутня.
Управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 19.09.2017 304.2-18/7813 позивачу надіслано копію листа управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та виконавчий лист.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання встановлені Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей (ч. 4 ст. 3 Закону).
Механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними визначено Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. N 440 (далі - Порядок №440).
Відповідно до п. 3 Порядку №440 рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Колегія суддів зазначає, що 14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.
Пунктом 7 частини першої цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року N 2857-VI з наступними змінами.
Як вбачається з матеріалів справи на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду №2-а-5333/10/2218 від 24.10.2011 року відповідачем в травні 2017 року проведено перерахунок пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 14.04.2010 року, з урахуванням виплати проведеної на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 19 листопада 2010 року, що підтверджується розпорядженням №159279 від 06.05.2017 року.
Вказане також підтверджується довідкою-розрахунком №10940/04 від 23 квітня 2018 року, розпорядженнями про відповідні перерахунки, які містяться у матеріалах справи
Враховуючи вищенаведене колегія суддів приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області є законними та обгрунтованими, оскільки останнім в повному обсязі виконано постанову Львівського апеляційного адміністративного суду № 15336/11/9104 від 24.10.2011 року.
Також, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області не підлягають задоволенню, оскільки дані про постанову Львівського апеляційного адміністративного суду 11.08.2016 внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №51926350.
Враховуючи вищевказане, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, в той час як доводи апеляційної скарги в основному ґрунтуються на нормах матеріального права, які не підлягають до застосування у даних правовідносинах.
Згідно з ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм процесуального та матеріального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Гонтарук В. М. Судді Граб Л.С. Біла Л.М.