Постанова № 75831544, 09.08.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
495/10594/17
Номер документу
75831544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2018 р.м. ОдесаСправа № 495/10594/17

Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Гайда-Герасименко О.Д. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Шеметенко Л.П.

За участю: секретаря - Недашковської Я.О.

представника апелянта - Шандиби І.В. (довіреність від 03.01.2018 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на постанову Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 14 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просила зобов'язати Головне Управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад - 3250 грн.; - оклад за спеціальним званням підполковника міліції - 2200 грн.; - надбавка за стаж служби 45% - 2452,50 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3951,25 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% -487,50 грн.; - премія 33,3% - 4109 грн., разом сума складає 16450 грн. 25 коп., які їй були призначені відповідно до грошового атестату при звільнені на пенсію; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії на підставі нової довідки про грошове забезпечення з 01 січня 2016 року та сплатити різницю в пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З січня 2016 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії, у зв'язку із чим позивач звернувся до відповідачів із заявами, в яких ставилось питання про забезпечення органу пенсійного фонду відповідними даними для перерахунку пенсії та провести перерахунок соціальних виплат у зв'язку із зміною грошового забезпечення. Однак, вказані дії відповідачі не вчинили, чим порушили право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Постановою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 14 березня 2018 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, з 2005 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач зазначає, що з 01.01.2016 року у нього виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988, у зв'язку із зміною відповідного грошового забезпечення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988 Головного управління МВС України в Одеській області видано ОСОБА_3 Довідку №20764 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року, згідно якої визначено наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3 250 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (45%) - 2 452,5 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 487,5 грн.; премія (2,65%) - 222,34 грн., всього розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, склав у сумі 8 612,34 грн.

Оскільки у Довідці не передбачена надбавка за виконання особливо важливих завдань, встановлена під час служби у розмірі 47%, а також зменшено розмір премії з 23% до 2,65%, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, Головного управління МВС України в Одеській області із заявами про приведення його грошового забезпечення, а також пенсії у відповідність до чинного законодавства.

З огляду на те, що вказані заяви були залишені без задоволення, позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про зобов'язання відповідачів вчинити ці дії в судовому порядку.

Вирішуючи спір по суті, оскільки визначене органом внутрішніх справ грошове забезпечення не відповідає чинному законодавству, що вплинуло на належне пенсійне забезпечення позивача, суд першої інстанції вбачав всі підстави для зобов'язання суб'єктів владних повноважень вчинити певні дії на виконання закону.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову правильними, проте вони не у повній мірі відповідають нормам матеріального і процесуального права, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Разом з цим, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Водночас, згідно із ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як вірно встановив суд першої інстанції, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивачу, входили у тому числі надбавка за виконання особливо важливих завдань (47%) та премія, встановлена у розмірі 23 %.

Спірні надбавки та премія у вказаному розмірі є чинними та не скасовані, а отже їх неврахування у складі грошового забезпечення під час наступного перерахунку пенсії не ґрунтується на законі.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання органу внутрішніх справ виготовити позивачу належну довідку про розмір грошового забезпечення з метою перерахунку пенсії.

Водночас, оскільки на момент розгляду справи вказані документи відповідачем не виготовлені, а відповідно не були на розгляді органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії, колегія суддів висновок суду першої інстанції про зобов'язання Управління здійснити перерахунок пенсії в судовому порядку вважає передчасним, у зв'язку із чим в цій частині вимог слід відмовити.

З огляду на те, що висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають нормам матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нового судового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області - задовольнити частково.

Постанову Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 14 березня 2018 року - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне Управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 про розмір грошового забезпечення згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_3 в наступних розмірах: - посадовий оклад - 3250,00 грн.; - оклад за спеціальним званням підполковника міліції - 2200,00 грн.; - надбавка за стаж служби 45% - 2452,50 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3951,25 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% -487,50 грн.; - премія 33,3% - 4109 грн., разом сума складає 16450 грн. 25 коп., які були призначені відповідно до грошового атестату при звільнені на пенсію.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 13.08.2018 року.

Головуючий суддя: О.В. Єщенко

судді: О.О. Димерлій

Л.П. Шеметенко