ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.03.2007 Справа № 13/111-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у Скадовському районі
до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
за участю представників:
позивача Шолудько Є.С. (завідуючий юридичним сектором),
відповідача не зявився,
про стягнення з відповідача до Державного бюджету фінансових санкцій в сумі 4257,80 грн.,
в с т а н о в и в:
Відповідно до позовної заяви вимоги ґрунтуються на факті порушення відповідачем положень статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, котрі повязані з реалізацією товару без застосування реєстратора розрахункових операцій, а також невідповідністю готівкових коштів на місці проведення розрахунків, та статті 15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами”, що повязані з роздрібною торгівлею тютюновими виробами без відповідної ліцензії.
Ухвалою суду від 21 лютого 2007 року відповідача зобовязано прибути в судове засідання. Проте він в засідання не прибув, надіславши клопотання про розгляд справи без його участі, оскільки з позовними вимогами він погоджується. За таких обставин справа розглянута без участі представника відповідача.
Згідно до положень статті 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. У звязку з тим, що за пунктом 1 вказаних Прикінцевих положень КАС України набрав чинності з 1 вересня 2005 року, судове рішення за даною справою винесено з дотриманням вимог КАС України.
З матеріалів справи слідує, що 19 липня 2006 року Державною податковою інспекцією у Скадовському районі проведена перевірка торгівельного кіоску, що розташований на розі вулиць Артема та Набережній у м. Скадовську Херсонської області, та який належить відповідачу, з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового обігу, за результатами якої складено відповідний акт перевірки № 211900172306 (а.с. 5).
Під час проведення цієї перевірки податковим органом виявлено, що: при здійсненні розрахункової операції реєстратор розрахункових операцій не застосовувався; не забезпечено відповідність суми наявних готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО, на суму 216,84 грн; а також при реалізації тютюнових виробів пачки цигарок „Парламент”, вартістю 7 грн, ліцензія на роздрібну торгівлю тютюновими виробами у відповідача була відсутня.
На підставі даного акту перевірки та виявлених порушень позивачем до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 1084,20 грн згідно до рішення № 0000462306/0 від 28 липня 2006 року (а.с. 6) та 3173,60 грн згідно до рішення № 0000472806/0 від 28 липня 2006 року.
Безпосередньо правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (надалі Закон № 265/95-ВР).
Статтею 2 Закону № 265/95-ВР надано визначення реєстратора розрахункових операцій, яким є пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. При цьому розрахунковою операцією являється приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Поряд з цим, статтею 3 названого Закону встановлено порядок розрахунків субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Зокрема, за пунктами 1 та 2 цієї статті такі субєкти зобовязані серед іншого проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, а згідно до пункту 13 забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
В даному випадку при перевірці податковим органом відповідача саме й були виявлені порушення цих правових норм, про що зазначено вище, а тому позивачем правомірно застосовано за названим рішенням пункт 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР щодо нарахування штрафних санкцій у зазначеному розмірі, оскільки за цим пунктом за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі серед іншого тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом тютюнових виробів на території України встановлено Законом України „Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами”.
Зокрема за статтею 15 цього Закону роздрібна торгівля тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, лише за наявності у них ліцензій, а згідно до положень статті 17 у випадку роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензій до такого субєкта застосовуються штрафні санкції в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
При проведеній перевірці позивачем встановлено даний факт, у звязку з чим правомірно нараховано штрафні санкцій в розмірі 3173,60 грн.
Названі рішення відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені, а тому вони є чинними.
За змістом статті 25 названого вище Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до відповідного бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби рішення про застосування таких фінансових санкцій. Крім того, за статтею 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами” у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування штрафних санкцій, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі зазначених правових норм і керуючись статтями 58-163, пунктом 3 Прикінцевих та Перехідних положень КАС України,
п о с т а н о в и в :
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (проживаючої за АДРЕСА_1; розрахунковий рахунок невідомий, код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31114106600267, код платежу 23030300 в УДК, код 24103683, МФО 852010) 4257,80 грн. фінансових санкцій.
3.Розяснити сторонам, що дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата підпису постанови 23 березня 2007 року.
Суддя М.К. Закурін