
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2430/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,
представника позивача - Крамаренко О.П.,
представника відповідача - Кайдалової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Діамант ЛТД" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
13 липня 2018 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів /надалі - позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Діамант ЛТД" /надалі - відповідач; ТОВ "Фірма Діамант ЛТД"/ про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 38687 грн. 40 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2019 грн. 27 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у порушення вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем у 2017 році не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, що є підставою для застосування вказаних вище сум адміністративно-господарських санкцій та пені.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №1640/2430/18, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 14:00 03 серпня 2018 року /а.с. 2-4/.
01 серпня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 74-78/, у якому представником ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" зазначено, що відповідачем протягом 2017 року щомісячно подавалася звітність про наявність вакансій форми № 3-ПН до Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості. Пояснює, що протягом 2017 року центром зайнятості направлено для працевлаштування до відповідача 5 осіб з інвалідністю. Зокрема, у січні 2017 року на посаду "Прибиральник виробничих приміщень" направлено ОСОБА_4, якому 10.01.2017 ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" видано направлення на обов'язковий попередній медичний огляд працівника. 12.01.2017 ОСОБА_4 надано відповідачу висновок медичної комісії 3-ї міської клінічної поліклініки м. Полтави, яким встановлено, що він не придатний до роботи прибиральником виробничих приміщень. У червні 2017 року на посаду "Робітник з благоустрою" Полтавською міськрайонною філією Полтавського обласного центру зайнятості було направлено 2 особи: 16.06.2017 - ОСОБА_5, який відмовився від проходження обов'язкового попереднього медичного огляду та 21.06.2017 - ОСОБА_6, який відмовився від запропонованої роботи. У серпні 2017 року на посаду "Прибиральник виробничих приміщень" центром зайнятості до відповідача направлено ОСОБА_7, яка відмовилася від запропонованої роботи. У листопаді 2017 року на посаду "Прибиральник виробничих приміщень" Полтавською міськрайонною філією Полтавського обласного центру зайнятості направлено ОСОБА_8, якого було працевлаштовано на ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" 21.11.2017 відповідно до наказу № 49-К від 17.11.2017.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено, що ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" (код ЄДРПОУ 13929625) зареєстроване як юридична особа 20.05.1994, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 15-22/.
13.02.2018 ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" подано до Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік (форма № 10-ПІ) (вх. № 1718 від 13.02.2018) /а.с. 8/.
Згідно відомостей, зазначених у Звіті, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) підприємства у 2017 році становила 96 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 3 особи.
Разом з тим, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (осіб) (код рядка 03) становить 4 особи.
За недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів позивачем нараховано ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" адміністративно-господарські санкції у розмірі 38687 грн. 40 коп. (за 1 особу) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2019 грн. 27 коп. (за 87 днів (з 17.04.2018 по 12.07.2018)) /а.с. 9/.
Частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частиною 2 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з частинами 1, 2 статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.
В силу приписів частини 3 статті 217 Господарського кодексу України крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (частина 4 статті 217 Господарського кодексу України).
Відповідно до частини 1, 2 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Із аналізу вищенаведених норм суд вбачає, що адміністративно-господарські санкції за незайняті особами з інвалідністю робочі місця, передбачені Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення, і підлягають застосуванню у разі, якщо суб'єкт господарювання не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною 3 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Частиною 1 статті 18 цього Закону встановлено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
З наведених норм статей 18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вбачається, що підприємства здійснюють самостійно працевлаштування осіб з інвалідністю, але виходячи з вимог статті 18 вказаного Закону.
Отже, стаття 18 Закону не встановлює правил, за якими підприємство було б зобов'язано самостійно здійснювати пошук інвалідів для їх працевлаштування на своєму підприємстві.
Частиною 3 статті 18 Закону визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 "Про затвердження форми звітності N 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання" затверджено форму звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядок подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)".
Відповідно до приписів пункту 2.1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316, (у редакції чинній до 07.02.2017) форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й).
Згідно з приписами пункту 5 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316, (у редакції чинній з 07.02.2017) форма N 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
З огляду на вищезазначене, звіт за формою 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство для працевлаштування.
За таких обставин неналежне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, а саме неподання звітів за формою № 3-ПН про наявність вакансій для інвалідів державній службі зайнятості є порушенням вищезгаданих норм матеріального права та підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 9 липня 2013 року та 19 листопада 2013 року (№№ 21-200а13, 21-397а13 відповідно).
Судом встановлено, що ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" протягом 2017 року подавалася до Полтавського міського центру зайнятості (до 31.07.2017) та до Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості (з 01.08.2017) звітність Інформація про попит на робочу силу (вакансії) форми № 3-ПН (із заповненням відповідної графи у п. 4 розділу ІІ) із зазначенням вакансій для інвалідів у п. 4 розділу ІІ: у січні 2017 року (05.01.2017) /а.с. 29-31/, у лютому 2017 року (03.02.2017) /а.с. 32-34/, у березні 2017 року (03.03.2017) /а.с. 35-37/, у квітні 2017 року (03.04.2017) /а.с. 38-39/, у травні 2017 року (03.05.2017) /а.с. 40-41/, у червні 2017 року (02.06.2017) /а.с. 42-43/, у липні 2017 року (04.07.2017) /а.с. 44-45/, у серпні 2017 року (02.08.2017) /а.с. 46/, у вересні 2017 року (01.09.2017) /а.с. 47/, у жовтні 2017 року (02.10.2017) /а.с. 48/, у листопаді 2017 року (02.11.2017, 17.11.2017) /а.с. 49, 50/, у грудні 2017 року (01.12.2017, 14.12.2017) /а.с. 51, 52/, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями відповідної звітності та листом Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості від 27.04.2018 №04-1372 /а.с. 11/.
13.01.2017 Полтавським міським центром зайнятості направлено до ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" ОСОБА_4, якому встановлено 3 групу інвалідності з 24.05.2016, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ № 0491569 /а.с. 54/, на робоче місце (вакансію): "прибиральник виробничих приміщень".
У корінці направлення на працевлаштування ОСОБА_4 від 13.01.2017 відповідачем зазначено "Згідно медичного висновку не відповідає вимогам" /а.с. 53/.
Відповідно до положень статті 26 Закону України від 24.02.1994 № 4004-XII "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, водопровідних споруд, лікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних закладів, об'єктів комунально-побутового обслуговування, інших підприємств, установ, організацій, професійна чи інша діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь, а також працівники, зайняті на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, повинні проходити обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні медичні огляди. Обов'язкові щорічні медичні огляди проходять також особи віком до 21 року.
Розділом 1 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559, встановлено, що до такого переліку у харчовій та переробній промисловості (крім працівників підприємств з виробництва дріжджів, олії, сушених овочів, солі, молочної кислоти, фасування чаю, кави; млинів, крупорушок, зерносховищ, елеваторів; крохмалепатокових, соледобувних, спиртових, лікеро-горілчаних підприємств; складів зерна, борошна, круп) належать: працівники адміністрації, які мають доступ у виробничі цехи, складські приміщення, холодильники, експедиції, виробничі лабораторії; технологи, начальники цехів; працівники лабораторій та заквасного відділення; працівники складів, холодильників; персонал, який миє обладнання, готує мийні засоби та дезінфекційні розчини; Медичний персонал; прибиральники приміщень; слюсарі, електромонтери та інші працівники, зайняті ремонтними роботами у виробничих та складських приміщеннях; вантажники; водії, зайняті транспортуванням харчової продукції (на всіх видах транспорту); працівники пунктів приймання сирого молока; Працівники кремово-кондитерських виробництв, цехів; працівники цехів виробництва дитячого харчування; працівники цехів виробництва морозива, десертів; працівники цехів фасування продукції молокопереробної, м'ясопереробної та рибопереробної промисловості, іншої готової до споживання продукції; працівники цехів виробництва кулінарної продукції; працівники інших виробничих цехів виробництва харчових продуктів.
Обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди (далі - обов'язкові медичні огляди) працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб (далі - працівники), та видача їм особистих медичних книжок проводяться відповідно до положень Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559.
Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що обов'язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників).
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що у встановлених законодавством випадках підприємство повинно направити особу на попередній (до прийняття на роботу) медичний огляд, за наслідками якого буде встановлено, чи є протипоказання у особи до відповідної праці.
10.01.2017 ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" видано ОСОБА_4 направлення на обов'язковий попередній медичний огляд працівника /а.с. 91/.
Відповідно до висновку медичної комісії від 12.01.2017, виданої медичною установою, ОСОБА_4 не придатний до роботи за професією за ДК 003:2005 прибиральник виробничих приміщень /а.с. 92/.
Також у червні 2017 року Полтавським міським центром зайнятості направлено ОСОБА_5 до ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" на робоче місце (вакансію): "робітник з благоустрою".
У корінці направлення на працевлаштування ОСОБА_5 від 15.06.2017 зазначено: відмова особи "відмовився від проходження медичного огляду" /а.с. 57, 96/, що підтверджується комісійним актом від 16.06.2017 /а.с. 97/.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність відмови відповідача у працевлаштуванні ОСОБА_4 та ОСОБА_5
20.06.2017 Полтавським міським центром зайнятості направлено до ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" ОСОБА_6 на робоче місце (вакансію): "робітник з благоустрою". У корінці направлення на працевлаштування ОСОБА_6 від 21.06.2017 зазначено: відмова особи "у зв'язку з роботою на ногах" /а.с. 61, 95/.
15.08.2017 Полтавською міськрайонною філією Полтавського обласного центру зайнятості до ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" направлено ОСОБА_7 на робоче місце (вакансію): "прибиральник виробничих приміщень". У корінці направлення на працевлаштування ОСОБА_7 від 15.08.2017 зазначено: відмова особи "у зв'язку з тим, що не зручно та далеко добиратися до роботи" /а.с. 70, 94/.
Отже, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відмовилися від запропонованої роботи в ТОВ "Фірма Діамант ЛТД", про що наявні відповідні відмітки у корінцях направлень на працевлаштування.
17.11.2017 Полтавською міськрайонною філією Полтавського обласного центру зайнятості направлено до ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" ОСОБА_8 на робоче місце (вакансію): "робітник з благоустрою" /а.с. 65, 98/.
Наказом ТОВ "Фірма Діамант ЛТД" від 17.11.2017 №49-К ОСОБА_8 прийнятий на роботу з 21.11.2017 /а.с. 99/.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач вживав необхідні заходи для працевлаштування інвалідів у 2017 році, а саме створив відповідну кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів та щомісячно подавав до служби зайнятості інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою № 3-ПН, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, а тому позовні вимоги про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 38687 грн. 40 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2019 грн. 27 коп. - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код 13937406, вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36014) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Діамант ЛТД" (ідентифікаційний код 13929625, вул. Петра Дорошенка, 57 м. Полтава, 36014) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 06 серпня 2018 року.
Суддя С.С. Сич