Постанова № 7567639, 20.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2010
Номер справи
2а-20523/09/0570
Номер документу
7567639
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2010 р. справа № 2а-20523/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Козаченка А.В.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю:

представника позивача Романіка О.О.

відповідача ОСОБА_2

свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Шахтарської обєднаної державної

податкової інспекції

до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2

про стягнення заборгованості

В С Т А Н О В И В:

Шахтарська обєднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позову позивач вказав, що за результатами перевірки магазину відповідача було складено Акт № 0050/05/27/23/НОМЕР_1 від 09.06.2009р., яким виявлено порушення п.1, п.2, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р. (далі по тексту Закон №265).

На підставі зазначеного акту перевірки та відповідно до п.1 ст.17 і ст.22 Закону №265 було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.06.2009р. №0000382342/460 на суму 2231,75 грн.

Статтею 25 Закону №265 суми фінансових санкцій, визначених ст.ст.17-24 даного Закону, підлягають перерахуванню субєктами господарювання до Державного бюджету України в 10-ти денний термін з дня прийняття органами Державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем оскаржене не було.

До теперішнього часу сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Просив стягнути з відповідача до державного бюджету штрафні санкції в сумі 2231,75 гривень.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, а саме, не заперечував проти застосування штрафних санкцій в сумі 365,00 грн. за порушення п.1, п.2 ст.3 Закону №265. Позовні вимоги в частині застосування штрафних санкцій в сумі 1866,75 грн. за порушення п.13 ст.3 Закону №265, не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків, що не відповідала сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, були узяті не з її каси, а з каси фізичної особи підприємця ОСОБА_4.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідач 04.02.2009р. зареєстрований Виконкомом Шахтарської міської ради як фізична особа підприємець, про що зроблений відповідний запис про державну реєстрацію. Відповідач знаходиться на податковому обліку в Шахтарській ОДПІ як платник податків.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про державну податкову службу України» на податкову службу покладений обовязок контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів, установлених законодавством.

Згідно ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:

1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);

2) здійснювати контроль за:

додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку;

11) застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України ( Пункт 11 статті 11 із змінами, внесеними згідно з Законом № 2505-IV ( 2505-15 ) від 25.03.2005 )

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Позивач є суб`єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

За результатами перевірки магазину «Союз», що розташований по вул. Кірова, 16 в м.Шахтарську, щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, було складено Акт № 0050/05/27/23/НОМЕР_1 від 09.06.2009р., яким виявлено порушення п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР (далі по тексту Закон №265), а саме, здійснення розрахункових операцій на суму 73,00 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій та невидача розрахункового документа встановленої форми. Відповідно до п.1 ст.17 Закону №265 нараховані штрафні санкції в сумі 365,00 грн., тобто у трикратному розмірі вартості проданих товарів.

Також, вказаним актом перевірки у відповідача було виявлено порушення п.13 ст.3 Закону №265, а саме, не відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Відповідно до ст.22 Закону №265 нарахована штрафна санкція в сумі 1866,75 грн., тобто у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.06.2009р. №0000382342/460 на суму 2231,75 грн., яке отримано відповідачем, про що свідчить поштове повідомлення, та оскаржено не було.

До теперішнього часу сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, визначених ст.ст.17-24 даного Закону, підлягають перерахуванню субєктами господарювання до Державного бюджету України в 10-ти денний термін з дня прийняття органами Державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Згідно п.12 Інструкції «Про порядок застосування та стягнення сум штрафних санкцій органами державної податкової служби», затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2001р. №110, відповідальність за повноту і своєчасність сплати донарахованих податків, інших платежів, застосованих сум штрафних санкцій несуть платники податків.

Відповідно до п.13 зазначеної Інструкції сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією Інструкцією, та інших штрафних санкцій, застосування і стягнення яких чинним законодавством віднесено до компетенції органів державної податкової служби, здійснюється у порядку, визначеному відповідними законами України.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.3.1 ст. 3 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст. ст. 2, 9 Бюджетного Кодексу України надходження від штрафів та фінансових санкцій входять до складу бюджету України та підлягають стягненню відповідними органами, яким відповідно до закону надано право стягування до бюджету податків, зборів (обовязкових платежів) та інших надходжень до складу яких належить зокрема система органів податкової служби.

Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Крім цього, в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив, що на момент перевірки в магазині «Союз» за місцем проведення розрахунків ОСОБА_2 і де було придбано товар, знаходилось 526,75 грн. готівкових коштів. Відповідачем перераховувались кошти, які знаходились на місці проведення розрахунків фізичної особи підприємця ОСОБА_2, до яких особисто ОСОБА_2 було положено 100,00 грн. від покупки алкогольних напоїв та тютюнових виробів та з яких особисто ОСОБА_2 було надано 27,00 грн. решти. Зазначені факти підтверджуються Актом інвентаризації наявності коштів від 09.06.2009р. №000013 (а.с.11).

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні вказав, що при проведенні перевірки він не був присутній, а тому по суті спору надати пояснення не може.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем не було надано належних доказів, які б спростовували вимоги позивача щодо стягнення штрафних санкцій за порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідачем у встановлений законом строк заборгованість сплачена не була, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення зазначеної суми заборгованості з відповідача.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України на р/р 31110106700093, код платежу 3021081111 в УДК у м.Шахтарську ГУДКУ в Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687038, штрафні санкції в сумі 2231,75 гривень.

Постанова в повному обсязі виготовлена 25.01.2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Козаченко А.В.