Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2010 р. справа № 2а-20749/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Буряк І. В.
при секретаріМогілевський А.А.
за участю представників сторін:
позивача:Еллі В.В. (дов. від 11.01.2010р. №05-05/1)
відповідача:не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
доСубєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2
простягнення економічних санкцій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області (надалі позивач, ДІКЦ в Донецькій області) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (надалі відповідач, СПД ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 44,46 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 10.12.2008р. № 259.
Позов мотивовано не сплатою відповідачем застосованих рішенням від 10.12.2008р. № 259 економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 44,46 грн.
У судовому засіданні від 17.12.2009р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 11.01.2010р. у звязку із неявкою сторін.
В судовому засіданні від 11.01.2010р. представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Письмових заперечень на вказану позовну заяву відповідач не надав.
Представник відповідача в судове засідання від 11.01.2010р. не з'явився, про час та місце судового розгляду відповідач повідомлений, не повідомив суд про причину неявки в судове засідання.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
17 серпня 2008 року керівником групи південного регіону ДІКЦ в Донецькій області Матусовим І.Є. проведено перевірку господарської одиниці відповідача кіоску з реалізації хліба на території ринку «Застава», розташованого за адресою 87500, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27, кв. 78, з питань формування та застосування цін (тарифів), за наслідками якої складений Акт № 463 від 17.08.2008р.
Актом № 463 від 17.08.2008р. встановлено перевищення граничних торговельних надбавок при реалізації хліба, внаслідок чого отримана додаткова виручка у сумі 14,82 грн.
На підставі зазначеного Акту № 463 від 17.08.2008р. позивачем прийнято рішення № 259 від 10.12.2008р., яким до відповідача застосовано економічні санкції в сумі 44,46 грн., в тому числі: 14,82 грн. безпідставно отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, 29,64 грн. штраф.
Також, позивачем направлено відповідачу претензію від 10.12.2008р. № 05-04/259-259 на суму 44,46 грн. за порушення п. 1 розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації «Про встановлення граничних рівнів торговельних надбавок на продовольчі товари».
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03 грудня 1990 року№ 507-XII, Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Статтею13 зазначеного Закону встановлено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Частиною 1 ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Пунктом 12 Постанови Кабінету міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25 грудня 1996 р. № 1548, встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють): граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
Розпорядженням Донецької обласної державної адміністрації «Про встановлення граничних рівнів торговельних надбавок на продовольчі товари» від 05 червня 2008 року № 267, встановлені граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
Згідно п. 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. № 1819, передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань: проводить моніторинг цін і тарифів на товари і послуги споживчого ринку, узагальнює його результати, готує пропозиції щодо вжиття заходів до стабілізації цінової ситуації; у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів; вживає відповідно до законодавства заходів за порушення суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами; застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); здійснює інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.
Пунктом 5. Зазначеного Положення встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення;
Відповідно до п. 1.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 р. № 298/519 та Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238,встановлено, що необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 3.1. зазначеної інструкції встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
В Акті № 463 від 17.08.2008р. зазначений розрахунок торгівельних надбавок, що застосовувались відповідачем при продажу продовольчого товару хлібу, виробництва ВАТ «Маріупольський хлібокомбінат», відповідно до якого надмірно отримана, з перевищенням 15 % торговельної надбавки, сума становить 14,82 грн.
Таким чином, позивачем правомірно застосовані економічні санкції за перевищення відповідачем граничної торговельної надбавки при реалізації хліба.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості та наявності достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (87500, АДРЕСА_2) в доход бюджету суми застосованих економічних санкцій у розмірі 44 (сорок чотири) гривні 46 (сорок шість) копійок відповідно до рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 10 грудня 2008 року № 259 за порушення державної дисципліни цін, яка підлягає зарахуванню до державного бюджету за наступними реквізитами: рахунок № 31117106700052 в УДК Жовтневого району м. Маріуполя, отримувач УДК Жовтневого району м. Маріуполя, код ЄДРПОУ 34686694, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 11 січня 2010 року, повний текст виготовлено 12 січня 2010 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.