
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2018 р. № 820/2086/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Заічко О.В.,
при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України , ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, щодо ненадання позивачу довідки про розмір його грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_3 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ОСОБА_4»;
- зобов’язати ОСОБА_3 підприємство обслуговування повітряного руху України надати позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_3 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ОСОБА_4» у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008року;
- зобов'язати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям наказу ОСОБА_3 підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ОСОБА_4», виходячи з розрахунку 79% від грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачами було вчинено протиправні дії, які позбавили позивача можливості отримувати пенсію, перераховану з огляду на наявність наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ОСОБА_4».
Представник позивача надав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача - Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, відзиву на позов не надав.
Представник відповідача - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, надав відзив, в якому, заперечуючи проти позовних вимог просив у задоволенні позову відмовити, зазначивши, що на час подання позову, не було дотримано всіх умов, визначених нормами Порядку проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" ( в редакції, чинній на момент звернення позивача), що свідчить про передчасність вимог позивача в частині, що стосуються ГУ ПФУ в Харківській області.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, письмових пояснень щодо правовідносин, з приводу яких подано позову, до суду не надав.
Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
З послужного списку позивача судом встановлено, що останній був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 19.10.1999 року, де з 01.12.1999 року проходив військову службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення ( а.с. 10-12).
Наказом Міністерства оборони України позивач у 2010 році був звільнений у відставку та, відповідним наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України - з зазначеного підприємства.
Позивачу з 2010 року призначена пенсія за вислугу років.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 підприємством обслуговування повітряного руху України прийнято наказ від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ОСОБА_4».
Позивач, вказував, що внаслідок існування зазначеного наказу у нього виникло право на перерахунок пенсії та, у зв'язку з зазначеним, він звернувся до відповідачів з вказаного питання.
Відповідач ОСОБА_3 підприємство обслуговування повітряного руху України листом від 20.02.2018 року № 1-26.2-814 повідомило позивача про виконання ним вимог Порядку проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що виразилось у направленні до Міністерства оборони України повідомлення про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та запиту щодо підготовки і надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Крім того, було повідомлено, що станом на час звернення з зазначеним запитом, датованим 17.01.2018 року, відповідних списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до ОСОБА_4.
Тобто, виходячи з того, що запит позивача, як він вказував у позові, до зазначеного відповідача, був поданий з приводу надання довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії та її руху, зміст зазначеної відповіді фактично свідчить про неможливість вчинення таких дій.
Відповідач ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 07.02.2018 року № 486-Г-14 повідомило позивача про неможливість проведення перерахунку його пенсії з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки перерахунок пенсії на підставі відповідного наказу про зміну складових грошового забезпечення законодавством не передбачено, у свою чергу, оскільки з Міністерства оборони України до Пенсійного фонду України, та, як наслідок, до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило повідомлення про підстави для перерахунку пенсії, в останнього відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
Не погоджуючись із позицією відповідачів, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, оскільки вважав, що ОСОБА_4 безпідставно не надано йому відповідну довідку для самостійного звернення до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, всупереч вимогам Порядку № 45 та взагалі, зазначеним нормативним актом прямо передбачено, що навіть таке звернення пенсіонера не потребується, отже, за видання ОСОБА_3 підприємством обслуговування повітряного руху України наказу від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ОСОБА_4», ГУПФУ в Харківській області обтяжено обов'язком з проведення перерахунку пенсії позивача, в силу ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У відповідачів, після прийняття вказаного наказу було достатньо часу для вчинення дій у правовідносинах, з приводу яких подано позов.
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі- Закон ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідачів), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій на час звернення позивача до відповідачів був встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі - Порядок № 45).
Згідно п.1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 вказаного порядку унормовано, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Згідно до п.4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до п.3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
У свою чергу, приписами Порядку вказано, що призначення ( перерахунок) пенсій, здійснюється на підставі документів відповідних органів, які наділені функціями з їх підготовки та подання.
Розглядаючи вказану справу, суд зазначає, що позивач, у зв'язку з прийняттям ОСОБА_3 підприємством обслуговування повітряного руху України наказу від 15.01.2018 року №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до ОСОБА_4» має право на перерахунок пенсії, при цьому, з відповідей відповідачів на запити позивача вбачається, що останні не заперечують фактично про існування такого права, проте, його відповідну реалізацію пов'язують з дотриманням, водночас, певної процедури.
Такою процедурою, станом на час звернення позивача до відповідачів, системно аналізуючи наведені законодавчі норми та, враховуючи спеціальний статус позивача, було наступне коло дій.
Так, відповідач ОСОБА_4, направляє до Міністерства оборони України повідомлення про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та запит щодо підготовки і надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Міністерство оборони України, у свою чергу відповідне повідомлення направляє до Пенсійного фонду України, а ПФУ - до відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області разом з вказівкою про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( відповідач по справі), у свою чергу, складає список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який надає до ОСОБА_4 для підготування відповідної довідки.
ОСОБА_4 ( відповідач по справі), у зазначеному ланцюгу, на підставі отриманого від ГУ ПФУ в Харківській області списку, готує довідку про розмір грошового забезпечення кожної особи, та надсилає до державного органу, де позивач проходив службу до відрядження, а його уповноважені органи через Харківський обласний військовий комісаріат подають довідку до ГУ ПФУ в Харківській області, а останній орган, у свою чергу, здійснює перерахунок пенсії.
При цьому, відповідні дії повинні учинятись у строки, передбачені Порядком № 45.
З метою встановлення ланцюгу вчинення зазначених дій у відповідних суб'єктів судом було витребувано належну інформацією ухвалою від 03.07.2018 року, аналізуючи яку, в контексті з наявними раніше доказами по справі суд зазначає наступне.
Так первинною ланкою є ОСОБА_4, яким було направлено до Міністерства оборони України повідомлення про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та запиту щодо підготовки і надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Наступним кроком є відповідні дії, які повинно вчиняти Міністерство оборони України. Останнім доказів направлення відповідного повідомлення до Пенсійного фонду України на виконання ухвали суду від 03.07.2018 року суду не надано.
Наступним кроком є відповідні дії, які повинні учинятись Пенсійним фондом України шляхом направлення до ГУ ПФУ в Харківській області вищевказаного повідомлення зі списками осіб. ПФУ на виконання вимог ухвали від 03.07.2018 року надано докази, листи, зі змісту яких вбачається, що Міністерством оборони України листом 13.02.2018 року направлено повідомлення до Пенсійного фонду України, яким, у свою чергу повідомлено листом від 04.04.2018 року про направлення вказаного повідомлення та вказівки про підготування списків до ГУ ПФУ в Харківській області.
У свою чергу, суд акцентує увагу, що серед адресатів зазначеного листа ГУ ПФУ в Харківській області не значиться, а останнім, також на виконання ухвали суду від 03.07.2018 року надано відповідь, датовану 19.07.2018 року про ненадходження до нього вказівки та повідомлення, які зумовлювали обов'язок з підготовки списків.
Таким чином, вказаний лист Пенсійного фонду України від 04.04.2018 року, враховуючи викладене, суд не приймає до уваги, як доказ того, що зазначеним органом було виконано відповідні покладені на нього обов'язки, оскільки такий не відповідає критеріям належності, допустимості, достовірності та достатності доказів, що встановлені ст.ст. 73-76 КАС України.
Отже, зазначене свідчить про те, що подальші дії по вказаному ланцюгу вчинити неможливо, що свідчить про неможливість надання позивачу ОСОБА_4 довідки, а ГУ ПФУ в Харківській області - про неможливість проведення перерахунку пенсії.
Тобто, у вказаному ланцюгу дій, передбачених наведеними нормативними актами, враховуючи підстави подання позову, вина збоку відповідачів відсутня, а позов є передчасним, а тому, не підлягає задоволенню.
При цьому, суд наголошує, що станом на час подання вказаного позову було змінено правове регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття постанови Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018, якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, проте, беручи до уваги саме норми Порядку № 45, яким були урегульовані спірні правовідносини, відповідачі, через обставини викладені вище, були позбавлені можливості повно та всебічно дотриматись вказаного Порядку.
Суд зауважує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Така бездіяльність, з огляду на наведене, з боку відповідачів відсутня.
При розгляді вказаної справи судом було враховано позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 03.05.2018 року по справі № 638/13960/17 та правові висновки щодо застосування норм права в правовідносинах, які є подібними зазначеним, як того вимагають приписи ч.5 ст. 242 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 205, 243-246, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( 61115, м. Харків, пр. Косіора, б. 69В, кв.20, ід. код НОМЕР_1) до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України ( а/с 115, м.Бориспіль-1, Київська область, 08301, код ЄДРПОУ 19477064), ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( 3 під, 2 пов, Держпром, пл. Свободи, 5, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 140099344), третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат ( 61052, м. Харків, вул. Коцарська,56, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 31 липня 2018 року.
Суддя Заічко О.В.