Рішення № 75519424, 26.07.2018, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
750/3683/18
Номер документу
75519424
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 750/3683/18

Провадження № 2/750/1252/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2018 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:

судді - Рахманкулової І.П.,

із секретарем - Разумейко К.М.,

за участю прокурора Дмитренко В.В.,

відповідача ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Гончарівської об'єднаної територіальної громади до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства,-

в с т а н о в и в:

23 квітня 2018 року Чернігівська місцева прокуратура звернулась до суду в інтересах Гончарівської об'єднаної територіальної громади з позовом до відповідача про стягнення майнових збитків, завданих порушенням законодавства у галузі мисливського господарства та полювання, у розмірі 32000 грн.

В обґрунтування своєї позовної заяви заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури зазначив, що 20 жовтня 2017 року на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 20.10.2017 № 716 та направлення, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області ОСОБА_2 проведена рейдова перевірка в галузі збереження рослинного та тваринного світу на території Гончарівської об'єднаної територіальної громади Чернігівського району. В ході перевірки в мисливських угіддях ТОВ СНРП «Придеснянське» в урочищі «Мошки» біля с. Козероги Чернігівського району Чернігівської області виявлено факт браконьєрства, вчиненого ОСОБА_1, який здійснив незаконний відстріл козулі, що призвело до порушення вимог ст.ст. 12, 14, 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», ст. 23 Закону України «Про тваринний світ».

Прокурор у судовому засіданні позов підтримала та просила суд його задовольнити.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі, вказавши, що позов підтримує.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що незаконний відстріл козулі він не здійснював і його рушниця не була направлена на балістичну експертизу в рамках рослідування кримінального провадження, у зв’язку з чим не можливо достовірно встановити, що в козулю вистрілив він зі своєї рушниці.

Заслухавши пояснення прокурора, відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

20 жовтня 2017 року на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 20.10.2017 № 716 та направлення, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області було проведено перевірку вимог природоохоронного законодавства в галузі збереження рослинного і тваринного світу на території Гончарівської об'єднаної територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області. В ході перевірки в мисливських угіддях ТОВ СНРП «Придеснянське» в урочищі «Мошки» біля с. Козероги Чернігівського району виявлено факт браконьєрства, вчиненого ОСОБА_1, який без відповідного дозволу (посвідчення мисливця, дозволу на добування мисливських тварин, дозволу на зброю, контрольної картки обліку добутої дичини) здійснив добування однієї особини дикої козулі віком до півроку.

Постановою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 20 грудня 2017 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 1020 грн. з конфіскацією незаконно добутих об'єктів тваринного світу (а/с 11-12).

У вказаній постанові суд зазначив, що відповідно до ст. 40 КУпАП, враховуючи розмір завданої шкоди, питання щодо стягнення шкоди в сумі 32000 грн. підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Згідно з ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов’язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до копії акту рейдової перевірки по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства від 22 жовтня 2017 року № 127/06, 22.10.2017 о 08 год. 30 хв. ОСОБА_1 у мисливських угіддях ТОВ СНРП «Придеснянське» в урочищі «Мошки» біля с. Козероги Чернігівського району Чернігівської області в адміністративних межах ОТГ смт. Гончарівське, здійснив незаконний відстріл дикої козулі віком до півроку без відповідного на те дозволу (а/с 9).

Згідно копії протоколу про адміністративне правопорушення від 22.10.2017, ОСОБА_1 22 жовтня 2017 року о 08 год. 30 хв. у мисливських угіддях ТОВ СНРП «Придеснянське» в урочищі «Мошки» біля с. Козероги Чернігівського району Чернігівської області, у порушення вимог ст. 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», полював з рушницею ІЖ 12 12 кал. 2 ств. № К-19976 без відповідного дозволу - посвідчення мисливця, дозволу на добування мисливських тварин, дозволу на зброю, контрольної картки обліку добутої дичини, добув козулю віком до півроку, завдавши державі збитків на суму 32000 грн., чим порушив правила полювання та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 85 КУпАП (а/с 10).

10.11.2017 слідчим Чернігівського РВП Чернігівського ВП ГУНП в Чернігівській області закрито кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017270270001107 у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (а.с.14).

Відповідно до розрахунку, проведеного державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_2 на підставі Такс для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України), затверджених спільним наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства екології та природних ресурсів України від 19.06.2017 № 301/222, встановлено розмір збитків, завданих діями ОСОБА_1 у результаті незаконного добування козулі, який складає 32000 грн. (а/с 13), які не відшкодовані.

Згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За змістом ст. 20 Закону України «Про мисливське господарство і полювання», з метою раціонального використання мисливських тварин, охорони диких тварин, а також середовища їх перебування забороняється, зокрема, полювати без належного на те дозволу та полювання із застосуванням або використанням заборонених знарядь та забороненими способами.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про тваринний світ», порушення законодавства України в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Також, ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, в порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 131-1 Конституції України, на органи прокуратури України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Гончарівською об'єднаною територіальною громадою самостійно не були реалізовані повноваження щодо відшкодування завданих збитків внаслідок незаконного полювання, що призвело до ненадходження грошових коштів до місцевого та державного бюджету, що стало підставою для реалізації прокурором визначених Конституцією та законами України повноважень шляхом пред'явлення позову в інтересах держави в особі уповноваженого органу - Гончарівської об'єднаної територіальної громади.

За таких обставин, виходячи з вимог ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 63 Закону України «Про тваринний світ», ст. 1166 Цивільного кодексу України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави 32000 грн. на відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Виходячи з положень п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, суд вважає за необхідне зарахувати стягнуті з відповідача кошти до місцевого бюджету на відповідний рахунок Гончарівської об'єднаної територіальної громади, на території якої мало місце незаконне полювання.

Доводи відповідача щодо його непричетності до незаконного вполювання дикої козулі спростовуються матеріалами справи, зокрема, постановою про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності за порушення правил полювання (а.с.11-12)

У зв'язку із задоволенням позову з відповідача на користь прокуратури Чернігівської області належить стягнути витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 273, 279, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

позов Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Гончарівської об'єднаної територіальної громади до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства – задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) на користь Гончарівської об'єднаної територіальної громади (місцезнаходження: вул. Танкістів, 11, смт. Гончарівське, Чернігівський район, Чернігівська область, ідентифікаційний код юридичної особи - 03081565) збитки, завдані внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у сумі 32000 грн. (тридцять дві тисячі гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Прокуратури Чернігівської області (місцезнаходження: вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи - 02910114) 1762 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26.07.2018.

Суддя