Головуючий у 1 інстанції Папазова Г.П.
Суддя-доповідач Лях О.П.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
21 січня 2009 року справа № 2-а-12556/09/0570
зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лях О.П.
суддів: Горбенко К.П., Юрченко В.П.
при секретарі
за участю позивача Барбаш Л.О.
ОСОБА_3 особисто; розглянувши у відкритому апеляційну скаргу судовому засіданні
Державної податкової інспекції у м. Сімферополі на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2009 року У адміністративній справі № 2-а-12556/09/0570 за позовом Кредитної спілки «Фаворит» до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі про визнання недійсним податкового повідомлення рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2009 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача - Державної податкової інспекції у м. Сімферополі про визнання не чинним податкового повідомлення рішення № 0000472200/0 від 27.05.2009 року.
В обґрунтування позову зазначав, що 19 травня 2009 року відповідачем було проведено виїзну позапланову перевірку Кримської філії Кредитної спілки «Фаворит» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої було складено Акт № 4432/22-1/33852500. На підставі зазначеного Акту було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000472200/0 від 27.05.2009р. про сплату 21435 грн. , з яких 14290 грн. за основним платежем та 7145 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. В Акті перевірки відповідач посилається на те, що доходи отримані у вигляді плати за ведення кредитної справи по кредитах виданих членам кредитної спілки є доходами від самостійного виду діяльності та мають оподатковуватись податком на прибуток на загальних підставах. Вважає нарахування податку на прибуток з вищеназваних доходів безпідставними.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2009 року позов було задоволено, визнано нечинним податкове повідомлення рішення № 0000472200/0 від 27 травня 2009р. Державної податкової інспекції у м. Сімферополі.
В апеляційній скарзі відповідач просить оскаржувану постанову скасувати, та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, приходить до наступного.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено : кредитна спілка «Фаворит» є юридичною особою, включена до ЕДРПОУ за № 24804789, перебуває на податковому обліку у Жовтневій МДПІ м. Маріуполя з 07 квітня 1997р., внесена до Реєстру неприбуткових організацій (установ) 28 січня 2006р. за рішенням Жовтневої МДПІ за № 141.
19 травня 2009р. Державною податковою інспекції у м. Сімферополі було проведено виїзну позапланову перевірку Кримської філії Кредитної спілки «Фаворит» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. За результатами перевірки був складений акт № 4432/22-1/33852500 від 19 травня 2009 року, яким встановлено порушення з боку позивача п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п. 4.1.4 б п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в результаті чого ним було занижено податок на прибуток.
На підставі акту та відповідно до п.п. 4.1.4 б п. 4.1, п.п. 4.2.2 а, б п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.1, п.п. 17.1.2, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення № 0000472200/0 від 27.05.2009р., яким визначено суму податкового зобов,язання про сплату 21435 грн.: за основним платежем 14290 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 7145 грн.
За приписами статті 1 Закону України «Про кредитні спілки» визначено, що кредитна спілка це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх обєднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок обєднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
У відповідності до п.п. 7.11.12 п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» Центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 №233, цей порядок застосовується установами та організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ. Згідно з п.п. 7.11.12 п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
Колегія суддів зазначає, що у п.п. 7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначений вичерпний перелік неприбуткових установ і організацій.
Отже, ця норма застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є:
органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;
благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями,
громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками;
пенсійними фондами, кредитними спілками, створеними у порядку, визначеному законом;
іншими, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту юридичними особами, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів;
спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів;
релігійними організаціями, зареєстрованими у порядку, передбаченому законом;
житлово-будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, створеними у порядку, визначеному законом
професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, утвореними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ. Згідно з п.п. 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
Згідно Положення про Кримську філію Кредитної спілки «Фаворит» затвердженою Рішенням Спостережної ради Кредитної спілки «Фаворит», вона не є юридичною особою (установою чи організацією), є безбалансовою та не здійснює ведення бухгалтерського обліку, обов,язок подання до податкового органу звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями здійснюється юридичною особою, як неприбутковою організацією, визначеною положеннями п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до п.16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від,ємного значення об,єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до п. 6.1 ст.6 цього Закону.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про безпідставність доводів відповідача про обов,язок Філії звітувати до податкового органу з податку, платником якого така Філія не виступає.
Відповідно до пп. 7.11.4 п. 7.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Встановлена позивачем плата за ведення кредитної справи за договорами позики є платою за використання отриманих кредитних коштів, відповідно до умов надання кредитів. При цьому, отримання доходів у вигляді відсотків в якості плати за ведення кредитної справи є платою за надання кредитною спілкою своїм членам кредитних (фінансових) послуг, та можливе тільки після фактичного отримання членів кредитної спілки кредиту, тобто, при фактичному виконанні операції з фінансовими активами. З огляду на таке, отримання доходів у вигляді плати за ведення кредитної справи в межах договорів позики є пасивним доходом кредитної спілки від здійснення операції з активами, який відповідно до пп. 7.1, п.7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняється від оподаткування.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те , що отримання доходів у вигляді плати за ведення кредитної справи в межах договорів позики є пасивним доходів кредитної спілки від здійснення операцій з активами, який відповідно до пп. 7.11.4 п.7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняється від оподаткування.
Колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційних скарг висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198,п.1 ч.1 статті 205, статтями 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2009 року у справі № 2а-12556\09\0570 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвалу складено 22 січня 2010 року.
Колегія суддів :