
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Труханова Л.М.
16 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 592/13582/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старостіна В.В.
суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Сумській області на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі № 592/13582/17, повний текст складено 28.01.2018, розташованого за адресою: вул. Першотравнева, 12, м. Суми, Сумська, 40009
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області третя особа Головне управління Національної поліції в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Кивпаківського районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області, третя особа Головне управління національної поліції України в Сумській області, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:
-визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області в частині відмови у видачі довідки для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 із зазначенням, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених КМУ або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням поліцейського, а також із зазначенням щомісячної надбавки, доплат та підвищень, інших місячних надбавок, доплат, підвищень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням поліцейського та щомісячної премії - у відсотковому розмірі, який фактично виплачувався ОСОБА_2 на час виходу на пенсію;
-зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУМВС України в Сумській області видати довідку для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 із зазначенням, відповідно до ПКМ від 18.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених КМУ або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням поліцейського, а також із зазначенням щомісячної надбавки, доплат та підвищень, інших місячних надбавок, доплат, підвищень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням поліцейського та щомісячної премії - у відсотковому розмірі, який фактично виплачувався ОСОБА_2 на час виходу на пенсію;
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виплатити йому створену заборгованість.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що на даний час є пенсіонером органів внутрішніх справ (міліції) та отримує пенсію в ГУ ПФУ в Сумській області, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З моменту прийняття Закону України "Про Національну поліцію" посадові оклади поліцейських було збільшено. Таким чином, позивач зазначає, що у нього виникло право на перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства. Однак, всупереч чинному законодавству, позивачу було відмовлено у видачі довідки для перерахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідачів протиправними, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області в частині відмови у видачі довідки для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 із зазначенням, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням поліцейського, а також із зазначенням щомісячної надбавки, доплат та підвищень, інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень та щомісячної премії - у відсотковому розмірі, який фактично виплачувався ОСОБА_2 на час виходу на пенсію
Зобов'язано Ліквідаційну комісію ГУМВС України в Сумській області видати довідку для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 із зазначенням, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням поліцейського, а також із зазначенням щомісячної надбавки, доплат та підвищень, інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень та щомісячної премії - у відсотковому розмірі, який фактично виплачувався ОСОБА_2 на час виходу на пенсію
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виплатити йому створену заборгованість.
Не погодившись з вказаним рішенням, Головним управлінням Національноїх поліції в Сумській області, подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце судового засідання були повідомлені своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасникв справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши доповідт судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 01.01.2007 року, як одержувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
18.11.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою було підвищено посадові оклади поліцейських.
Відповідно до вимог ст. ст. 1, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Пунктом 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в п. 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішенням керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком № 2 (далі - довідка) та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що пенсії яких підлягають перерахунку визначаються та формуються саме головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, а отже ліквідаційна комісія ГУМВС України в Сумській області не наділена такими повноваженнями.
Судом першої інстанції встановлено, що позивача було включено до списку осіб, які направлялися до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області для отримання довідок про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що доводи ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області, стосовно правомірності невидачі довідки відносно ОСОБА_2 Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку призначеної йому пенсії з тих підстав, що у Переліку відсутні посади державної кримінально - виконавчої служби, а тому у позивача відсутнє право на вказаний перерахунок є помилковими.
У п. 2 Наказу від 17.02.2017 року № 138 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" закріплено положення про те, що посади, які не включені до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого цим наказом, що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого пунктом 1 цього наказу, прирівнюються до посад поліцейських за відповідною посадою у структурі МВС з урахуванням окладу та посадових обов'язків у структурі МВС.
Колегія суддів зазначає, що посада начальника інспекції виправних робіт відділу з питань виконання покарань УМВС України в Сумській області на якій працював позивач повинна бути прирівняна до посади поліцейського за відповідною посадою у структурі МВС відповідно до цього Наказу.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач пішов на пенсію у грудні 1998 року з посади начальника інспекції виправних робіт відділу з питань виконання покарань УМВС України в Сумській області, тобто, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ. На той час вказаний підрозділ перебував у складі міліції.
Указом президента України № 248/99 від 12 березня 1999 року утворено Державний департамент України з питань виконання покарань УМВС України в Сумській області та виведено його із системи Міністерства Внутрішніх справ, тобто після того, як позивач пішов на пенсію. Таким чином, позивач пішов на пенсію саме з органів УМВС (на той час міліції), а отже має право на відповідний перерахунок пенсії. Крім того, доводи відповідача - ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, наданою вказаним відповідачем до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії позивача у 2012 році довідкою про складові заробітної плати.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок держави. Пенсія, що призначається у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужена попередньою працею є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсій. Соціальний захист населення є одним з найважливіших напрямків державної політики.
Відповідно до п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 на підставі списків наданих головними управліннями уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Водночас, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області не отримавши у встановлений Порядком строк довідки, не вжив жодних дій спрямованих на з'ясування причин ненадання довідки відносно відповідача та не здійснив жодних дій спрямованих на її отримання та перерахунок пенсії позивачу, оскільки зазначена довідка повинна бути надана не позивачу, а саме головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб'єкту владних повноважень. За таких обставин позивач позбавлений обов'язку та можливості одержати довідку для перерахунку його пенсії. Крім того, перерахунок пенсії працівникам органів МВС здійснюється Пенсійним фондом без відповідної заяви пенсіонера, з моменту виникнення підстав для такого перерахунку.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не було надано до суду жодних доказів, що підтверджують вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області дій спрямованих на з'ясування причин не надання довідки відносно відповідача та здійснення відповідних дій спрямованих на перерахунок його пенсії. Таким чином відповідачами не було доведено належними доказами правомірність їх дій.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено положення нормативних актів, що регулюють питання здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 та дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визначе, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та працесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми процесуального та матеріального права
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Сумській області залишити без задоволення.
Рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі № 592/13582/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
.
Головуючий суддя В.В. СтаростінСудді А.О. Бегунц Рєзнікова С.С. Повний текст постанови складено 20.07.2018.