
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2018 р. № 820/4577/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- задовольнити позовну заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення про визнання протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату, які полягають в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", що викладене у листа відповідача від 30.05.2018 року №1556/ВСЗ про відмову у задоволенні її заяви;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всі документи та висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві";
- зобов'язати відповідача відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що Харківським обласним військовим комісаріатом при розгляді її заяви щодо отримання одноразової грошової допомоги вчинено протиправні дії, оскільки відповідь у формі листа від 30.05.2018 року, якою відмовлено у задоволенні заяви свідчить про неналежний розгляд відповідачем поданих документів та порушення процедури, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві". Також позивачем вказано, що посилання відповідача у листі на необхідність повторного подання завірених встановленим порядком копій документів не передбачено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, а є однією із форм відмови.
Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на адміністративний позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує оскільки позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги з огляду на те, що чоловік позивача був призваний на спеціальні збори у складі військової частини №54979 для участі у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а помер у 2015 році, тобто не під час виконання обов'язків військової служби, у зв'язку з чим у відповідача відсутні підстави для складення висновку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві». Крім того, представником відповідача вказано, що відповідачем не було вчинено протиправних дій або відмови у прийнятті документів, як не було і відмовлено у складенні висновку, а листом запропоновано надати визначені документи для прийняття рішення щодо складення висновку. Отже, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд зазначає, що відповідно до положень ч.2 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 виданого 30.09.1986 року Гусарівською сільською радою Барвінківського району Харківської області, є дружиною ОСОБА_2 (а.с. 10).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого Гусарівською сільською радою Барвінківського району Харківської області ІНФОРМАЦІЯ_1 року настала смерть чоловіка позивача ОСОБА_2 (а.с.11).
При цьому, як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів відповідно до довідки МСЕК №019869 від 11 вересня 2003 року чоловіку позивача ОСОБА_2 безстроково було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, отриманого при виконанні обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З наявної в матеріалах справи копії експертного висновку №83 від 11.12.1991 року, виявлені у чоловіка позивача ОСОБА_2 захворювання пов'язані з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників при ви конанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В той же час, зі змісту експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії №28 від 15.09.2015 року вбачається, що захворювання у ОСОБА_2, які призвели до його смерті, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 16).
З наявної в матеріалах справи копії витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранення, контузії, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців №65 від 16 лютого 2016 року, захворювання ОСОБА_2 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 17).
Відповідно до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія А НОМЕР_5, вкладки до посвідчення НОМЕР_4, чоловіка позивача віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та відповідно до посвідчення серії Б НОМЕР_3 визнано інвалідом ІІІ групи.
При цьому, як вбачається з наявної в матеріалах справи копії довідки Харківської обласної державної адміністрації від 02.11.2015 року №450, яку складено на ім'я ОСОБА_1 як дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії першої, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, остання має право на пільги згідно п.п.5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до посвідчення серії С НОМЕР_7 віднесена до члена сім'ї загиблого ветерана війни.
У позові позивачем вказано, що відповідно до військового квитка серія НУ НОМЕР_6, виданого Барвінківським районним військовим комісаріатом Харківської області 15 листопада 1972 року, в період із 25 травня по 08 липня 1987 року у складі військової частини №54979 чоловік позивача ОСОБА_2 приймав участь у спеціальних зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року у 30-км зоні, а отже у 1989 році ОСОБА_2 довелося безпосередньо виконувати обов'язки військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і внаслідок чого він став інвалідом 3-ї групи згідно довідки МСЕК №019869 від 11 вересня 2003 року.
З наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що з огляду на вказані обставини, позивач як дружина загиблого (померлого) внаслідок виконання обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, звернулась до Харківського обласного військового комісаріату із заявою про подання розпоряднику бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку для прийняття рішення про виплату їй одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25. 12. 2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та усіма належними додатками щодо призначення їй одноразової грошової допомоги.
Харківським обласним військовим комісаріатом листом № 1556/ВСЗ від 30.05.2018 повідомлено, що копії поданих позивачем документів не завірені встановленим порядком та надані не в повному обсязі, у зв'язку з чим позивачу необхідно прибути до військового комісаріату з необхідними документами (оригіналами та копіями в 2 екземплярах) для ознайомлення та оформлення згоди на обробку персональних даних або ж направити документи на адресу комісаріату засобами поштового зв'язку. При цьому, вказано, що позивачу необхідно представити: копію військового квитка або витягу з наказу про виключення зі списків частини в зв'язку із смертю військовослужбовця; копію акту службового розслідування по факту смерті військовослужбовця; копію довідки районного військового комісаріату про проходження військових (спеціальних) зборів; копію свідоцтва про смерть; копію свідоцтва про хворобу або ВЛК; копію свідоцтва про шлюб; копію довідки про склад сім'ї; копію паспорту; копію ідентифікаційного коду. Крім того, відповідачем вказано, що після представлення ОСОБА_1 таких документів буде надана відповідь по суті звернення.
Суд зазначає, що відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із приписами п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Також суд зазначає, що відповідно до п. 6 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту - Порядок № 975).
Пунктом 3 Порядку № 975 передбачено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 975, в редакції станом на день смерті чоловіка позивача, одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, якщо смерть настала:
1) під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби;
2) у період проходження військовослужбовцем військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби;
3) під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві військовозобов'язаним та резервістом, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.
Згідно з пунктом 5 Порядку №975, в редакції станом на день смерті чоловіка позивача, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Пунктом 10 Порядку № 975 передбачено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Пунктом 13 Порядку № 975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З огляду на вищевикладені норми діючого законодавства суд приходить до висновку, що до повноважень відповідача належить вчинення дій стосовно подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
При цьому, вказаною нормою передбачено, що прийняття рішення стосовно призначення або відмови у призначенні такої одноразової грошової допомоги належить до компетенції розпорядника бюджетних коштів, а отже відповідач у даній справі не наділений повноваженнями стосовно надання оцінки поданим документам та визначення наявності або відсутності у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги.
Відповідно до пп. 27 п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року №671 "Про затвердження Положення про Міністерство оборони України" зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
Отже, саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено повноваження стосовно прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, після оцінки направлених висновку із поданими документами.
Проте, як встановлено під час розгляду справи з наданого позивачу листа від 30.05.2018 року №1556/ВСЗ відповідачем не було у відповідності до встановленого порядку складено висновку та не було направлено документи, подані позивачем, до розпорядника бюджетних коштів.
При цьому, відповідачем вказано на подання позивачем документів не завірених належним та не подання документів у повному обсязі, у зв'язку з чим необхідним є прибуття позивача до Харківського обласного військового комісаріату із оригіналами документів та відповідними копіями.
Дослідивши надану відповідачем відповідь, суд зазначає, що Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, не передбачено таких дій відповідача, на які останній послався у листі від 30.05.2018 року №1556/ВСЗ, як на підставу не складення відповідного висновку, а саме витребування у заявника повторного подання завірених встановленим порядком копії документів.
При цьому, судовим розглядом встановлено, що Харківським обласним військовим комісаріатом висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги розпорядникові бюджетних коштів не надавався.
Суд зауважує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Судом встановлено факт бездіяльності відповідача, що полягав у невиконанні свого визначеного нормативно-правовими актами обов'язку надати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
З дослідження листа від 30.05.2018 року №1556/ВСЗ вбачається, що доводи стосовно не подання позивачем усіх документів не конкретизовані відповідачем, а натомість вказано на необхідність представлення позивачем таких документів як копія військового квитка; копію свідоцтва про смерть; копію свідоцтва про шлюб; копію паспорту; копію ідентифікаційного коду; копію свідоцтва про хворобу або ВЛК, копію довідки про склад сім'ї; копію акту службового розслідування по факту смерті військовослужбовця; копію довідки районного військового комісаріату про проходження військових (спеціальних) зборів.
Суд зазначає, що такі доводи є необґрунтованими, оскільки відповідно до наявної в матеріалах справи копії заяви позивачем були подані відповідачу копія свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_8; копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_9; копія витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі; копія свідоцтва про право на спадщину по закону; копія паспорту заявника та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду; копія довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності; копія витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону; копія військового квитка; копія паспорту та довідки, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів; копія посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1); копія посвідчення інваліда війни; копії архівних довідок; копія довідки, в якому відкрито рахунок; копія заяви начальнику Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області.
Під час розгляду справи відповідачем не було спростовано обставин додання позивачем до заяви при зверненні до відповідача вказаних документів.
Крім того, посилання представника відповідача у поданому до суду відзиві на позов на відсутність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги є не належним доказом правомірності дій відповідача оскільки такі доводи не були покладені відповідачем в основу та вказані у наданому позивачу листі, а враховуючи не прийняття відповідачем жодного рішення за результатами розгляду заяви не можуть бути враховані судом.
Таким чином з метою належного захисту прав позивача суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всі документи та висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
При цьому, суд зазначає, що в адміністративному позові позивачем заявлено клопотання про зобов'язання відповідача відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення.
Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вищевикладену норму діючого законодавства, суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
У даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання, у зв'язку з чим приходить до висновку про відмову у задоволенні даного клопотання.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Зобов'язати Харківського обласного військового комісаріату подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всі документи та висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В.